Policia maqedonase konfiskoi një kilogram, jo një ton kokain

Фото:Принтскрин

 

Radio-Televizioni Vojvodina dje (19.02.2020) publikoi një tekst që dezinformoi publikun se 1.3 ton kokainë u kapën në vendin tonë, ndërsa në fakt, bëhet fjalë për një kilogram. Lajmi i rremë “i rëndë një ton” raportohet në vetë titullin (Zaplena 1.3 ton kokaina u Severnoj Makedoniji), ndërsa brenda artikullit informacioni është i saktë. Artikulli citon disa burime (maqedonisht – A1ON, Sllovenisht dhe Serbisht – RTS) dhe saktë informon se:

 

Kokaina, e cila mbërriti në portin malazez Bari, nga Kolumbi u transportua në Shqipëri dhe më pas në fshatin Krushopek, jo shumë larg Shkupit. Aksioni, i cili u krye së bashku nga policia e Maqedonisë së Veriut dhe Italisë, arrestoi tre persona, njoftoi A1on dhe RTS.

Policia maqedonase gjeti një kilogram kokainë në një kamion që transportonte banane dhe pjesa tjetër përfundoi në Itali, raportojnë mediat maqedonase.

Por zgjedhja e gabuar e titullit ka bërë një dëm të madh, pavarësisht nëse mund të ketë qenë një lëshim i paqëllimshëm.

Përgjegjësia për gabimin, për të mos përmendur faktin se dezinformata për konfiskimin e 1.3 ton kokainë, ishte iniciuar nga mediat maqedonase që së pari raportuan lajmet e rreme.Gazetaria me përgjegjëse dhe profesioniste nënkupton një qasje të saktë dhe të kujdesshme në plasimin e informacionit, veçanërisht në përpilimin e titujve, pasi lexuesit shpesh i mjafton vetëm në titull, pa lexuar më tej brenda lajmit.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

>Vërtetmatësit, projekt për rritjen e llogaridhënies dhe përgjegjësisë të politikanëve dhe partive politike përpara qytetareve, i realizuar nga Fondacioni Metamorphosis Artikulli mundësohet me përkrahje të fondacionit jofitimprurës amerikan (NED - National Endowment for Democracy). .

Your email address will not be published.