Video lojë e shfaqur si dëshmi e super manovrave të aviacionit rus

Фото: Принтскрин видео

Videoja në postim nuk tregon ndonjë super manovër të aviacionit rus, por bëhet fjalë për një videolojë dhe simulim i të ashtuquajturit manovër kobra. DCS është një akronim për “Digital Combat Simulator“, një video lojë që simulon luftime ajrore.

 

Një postimFacebook shpërndan një video që tregon një avion luftarak duke u ulur në një aeroplanmbajtëse dhe e shpall këtë si dëshmi të manovrave mbresëlënëse të pilotëve rusë.

Pasdite
Aviacioni rus i Nayakos, thuhet në postim.

Një kontroll në Google tregon se bëhet fjalë për një video lojë, jo për manovra të aviacionit rus.

Videoja është postuar në rrjetin social Tik-Tok me titullin “DCS: Cobra (e suksesshme) zbritja e Su-27 në një aeroplanmbajtëse” dhe me hashtagun “simulim”.

DCS është një akronim për Digital Combat Simulator, një video lojë që simulon luftime ajrore.

Su-27 është një lloj avioni luftarak me origjinë sovjetike që ekziston në të vërtetë. Bazuar në të, është projektuar modeli Su-27 në videolojën DCS, të cilin lojtarët mund ta blejnë për 14,99 dollarë.

Manovra Cobra, simulimi i së cilës shfaqet në video, është një manovër e vërtetë. Teorikisht, mund të përdoret për të ndaluar për momentin anijen, duke bërë që një ndjekës të kalojë para saj, si në videon e shpërndarë në postim, por vështirë se përdoret për ulje në pistën e reduktuar të anijes. Kryesisht kryhet në shfaqje ajrore dhe nuk ka raste të dokumentuara të përdorimit të tij në luftime aktuale.

Nuk është hera e parë që klipe nga videolojërat shfaqen sikur të ishin ngjarje të vërteta nga lufta në Ukrainë. Në shkurt 2022, vetë Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës publikoi një video të krijuar me DCS sikur të ishte pamje lufte.

Nga e gjithë kjo mund të konstatohet se videoja në postim nuk tregon ndonjë super manovër të aviacionit rus, por është një videolojë dhe një simulim i të ashtuquajturit manovër kobra. Ndaj postimin që po e analizojmë e vlerësojmë si të pavërtetë.

 

 

 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.