Perëndimi nuk donte luftë në Ukrainë dhe Izrael

Фото: pixabay.com

Vendet perëndimore nuk votuan kundër “një rezolute për të ndaluar armiqësitë dhe sulmet midis Izraelit dhe Palestinës”, siç pretendonte postimi, por nuk mbështetën rezolutën e Rusisë që dënon dhunën dhe terrorizmin kundër civilëve, pasi nuk përmendi sulmin nga Hamasi dhe vrasjen e 1400 civilëve në Izrael. Postimi nuk i percepton faktet, por ka vetëm qëllimin e vetëm të akuzojë Perëndimin se është fajtor për konfliktet ushtarake midis Ukrainës dhe Rusisë dhe Izraelit dhe Palestinës.

 

Ne analizojmë një postimFacebook që paraqet një sërë gënjeshtrash për konfliktin Izrael-Hamas.

Ashtu siç dëshironte një luftë midis Rusisë dhe Ukrainës, Perëndimi tani dëshiron dëshpërimisht një luftë midis Izraelit dhe Palestinës.
Rusia propozoi një rezolutë në Këshillin e Sigurimit për të ndaluar armiqësitë dhe sulmet midis Izraelit dhe Palestinës dhe dërgimin e trupave të OKB-së.
Rezoluta nuk u pranua.
5 shtete votuan PO – Rusia, Kina, Emiratet e Bashkuara Arabe, Mozambiku dhe Gaboni.
SHBA, Britania e Madhe, Franca dhe Japonia votuan KUNDËR.
Në ditët e sotme është shumë e qartë se kush dëshiron paqe e kush luftë!”,
thuhet në postim.

Pretendohet në mënyrë të rreme se Perëndimi donte luftë midis Rusisë dhe Ukrainës dhe Izraelit dhe Palestinës. Perëndimi nuk sulmoi Ukrainën apo Izraelin. Përkundrazi, vendet perëndimore dënojnë agresionin rus dhe sulmet terroriste të Hamasit dhe në disa raste kanë bërë thirrje për qetësimin e tensioneve, si midis Rusisë dhe Ukrainës, ashtu edhe midis Izraelit dhe Palestinës.

Përkatësisht, Rusia pushtoi Ukrainën herët në mëngjes më 24 shkurt. Edhe pse ai e mohoi vazhdimisht se do të sulmonte.

Rusia ka kundërshtuar prej kohësh lëvizjen e Ukrainës për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian dhe NATO-n. Në fund të vitit 2021, Rusia filloi dislokimin e një numri të madh trupash në kufijtë e Ukrainës, ndërkohë që mohoi vazhdimisht se do të sulmonte. Më pas, presidenti rus Vladimir Putin hoqi një marrëveshje paqeje të vitit 2015 për lindjen dhe njohu zonat e kontrolluara nga rebelët si të pavarura. Duke nisur pushtimin rus më 24 shkurt, Putin akuzoi NATO-n se kërcënon të ardhmen historike të vendit.

Faktet thonë se që në dhjetor 2021, liderët perëndimorë i bënë thirrje Rusisë të qetësojë tensionet dhe premtuan se do të mbështesin Ukrainën në rast të ndonjë kërcënimi nga Moska.

SHBA dhe BE kanë shprehur shqetësim të madh dhe janë përpjekur vazhdimisht të parandalojnë sulmin. Në një rezolutë të miratuar në dhjetor 2021, eurodeputetët i bënë thirrje Rusisë të tërheqë trupat e saj duke kërcënuar Ukrainën dhe thanë se çdo agresion nga Moska do të kishte një kosto të lartë ekonomike dhe politike.

22 shkurt 2022, eurodeputetët kryesorë dënuan ashpër njohjen nga presidenti rus Vladimir Putin të rajoneve Donetsk dhe Luhansk të Ukrainës si entitete të pavarura.

Dy ditë më vonë – më 24 shkurt, Rusia filloi një sulm në shkallë të gjerë në Ukrainë. BE-ja u përgjigj me një sërë sanksionesh kundër Rusisë, si dhe me iniciativa për të mbështetur Ukrainën.

Sa i përket konfliktit Izrael-Hamas, grupi radikal palestinez Hamas nisi një sulm të paprecedentë ndaj Izraelit më 7 tetor të këtij viti me një ofensivë të befasishme.

Të paktën 1,400 izraelitë u vranë, ndërsa ushtria izraelite tha se 203 ushtarë dhe civilë, përfshirë gra dhe fëmijë, u morën në Gaza si pengje.

Më shumë se 5,000 palestinezë në Gaza janë vrarë në sulmet ajrore dhe artilerie të kryera nga ushtria izraelite si kundërpërgjigje, tha ministria e shëndetësisë e Gazës. Trupat izraelite po grumbullohen gjithashtu përgjatë kufirit të Gazës dhe palestinezët po përgatiten për një operacion të madh tokësor.

Franca, Britania e Madhe, Shtetet e Bashkuara dhe NATO i kanë bërë thirrje Izraelit që të minimizojë vdekjen e civilëve palestinezë.

Presidenti francez Emmanuel Macron, kryeministri britanik Rishi Sunak dhe sekretari amerikan i shtetit Anthony Blinken më 12 tetor i bënë thirrje Izraelit të tregojë mëshirë për civilët palestinezë.

Izraeli ka të drejtë të mbrohet duke eliminuar grupet terroriste si Hamasi përmes veprimeve të synuara, por mbrojtja e popullatës civile është detyrë e demokracive, tha Macron në një fjalim të posaçëm televiziv, raportoi EU Observer.

Shtetet e Bashkuara janë përpjekur të arrijnë paqen midis Izraelit dhe Palestinës në disa raste gjatë historisë. BBC, duke shkruar për historinë e konfliktit mes këtyre dy vendeve, i referohet edhe përpjekjeve për negociata paqeje të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara.

Bisedimet e paqes izraelito-palestineze u mbajtën me ndërprerje midis viteve 1990 dhe 2010, të shoqëruara me shpërthime dhune. Një seri bisedimesh sekrete në Norvegji u pasua nga një proces paqeje në Oslo, i simbolizuar nga një ceremoni në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë në 1993 e kryesuar nga Presidenti Bill Clinton.

Megjithatë, shpejt u shfaqën “çarje”, me liderin e atëhershëm të opozitës, Benjamin Netanyahu, që e quajti Oslon një kërcënim vdekjeprurës për Izraelin. Izraelitët përshpejtuan projektin e tyre për të vendosur hebrenjtë në territoret e pushtuara palestineze. Grupi militant palestinez i sapodalë Hamasi ka dërguar kamikazë për të vrarë njerëz në Izrael dhe për të shkatërruar çdo mundësi për një marrëveshje.

Atmosfera në Izrael u nxeh, duke kulmuar me vrasjen e kryeministrit izraelit Yitzhak Rabin nga një ekstremist hebre më 4 nëntor 1995.

Në vitet 2000 u bënë përpjekje për të ringjallur procesin e paqes – përfshirë në vitin 2003 kur fuqitë botërore hartuan një udhërrëfyes me qëllimin përfundimtar të një zgjidhjeje me dy shtete, por kjo nuk u zbatua kurrë.

Përpjekjet për paqe më në fund ngecën në vitin 2014, kur u prishën në Uashington midis izraelitëve dhe palestinezëve.

Plani i paqes – i përgatitur nga SHBA-ja kur Donald Trump ishte president, kryeministri izraelit Netanyahu e quajti atë “marrëveshja e shekullit”, por palestinezët e refuzuan atë si të njëanshëm, raporton BBC.

Sipas publikimit që po shqyrtojmë, nga ana tjetër, vendet perëndimore donin një luftë midis Izraelit dhe Palestinës, dhe kjo u pa edhe nga refuzimi i tyre për të votuar në OKB për rezolutën e Rusisë “të ndalojë armiqësitë dhe sulmet midis Izraelit dhe Palestinës dhe të dërgojë trupa të OKB-së”.

Postimi ndau lajmin e AP se Këshilli i Sigurimit i OKB-së hodhi poshtë rezolutën ruse. Siç thuhet në njoftimin për shtyp me rezolutën ruse:

Ai dënon dhunën dhe terrorizmin kundër civilëve, por nuk përmend Hamasin, sulmi i befasishëm i të cilit vrau 1400 izraelitë ishte masakra më e keqe e hebrenjve që nga Holokausti nazist në Luftën e Dytë Botërore.

Vetëm katër vende iu bashkuan Rusisë në votimin për rezolutën – Kina, Emiratet e Bashkuara Arabe, Mozambiku dhe Gaboni. Katër vende votuan kundër – Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Franca dhe Japonia. Gjashtë vendet e tjera abstenuan. Miratimi kërkon një minimum prej nëntë votash në këshillin prej 15 anëtarësh.

Ambasadorja e Britanisë në OKB, Barbara Woodward, tha se do të ishte “e pamatur që ky këshill të injorojë sulmin më të madh terrorist në historinë e Izraelit”.

Pra, vendet perëndimore nuk votuan kundër “një rezolute për të ndaluar armiqësitë dhe sulmet midis Izraelit dhe Palestinës”, siç pretendon postimi, por nuk mbështetën rezolutën e Rusisë që dënon dhunën dhe terrorizmin kundër civilëve, sepse nuk përmendi sulmin ndaj Hamasit dhe vrasjen e 1400 civilëve në Izrael.

Në përgjithësi, postimi përmban një sërë falsitetesh dhe manipulimesh në lidhje me konfliktet ushtarake midis Ukrainës dhe Rusisë dhe Izraelit dhe Palestinës. Postimi nuk i percepton faktet, por ka të vetmin qëllim që të akuzojë Perëndimin si fajtor edhe pse historia thotë të kundërtën. Vendet perëndimore nuk sulmuan as Ukrainën dhe as Izraelin. Gjithashtu, Perëndimi në asnjë mënyrë nuk dëshiron luftë, por dënon dhunën dhe vrasjen e civilëve dhe mbështet të drejtën e vendeve për të mbrojtur integritetin e tyre territorial. Bazuar në të gjitha këto, ne e vlerësojmë postimin që po analizojmë si të pasaktë. 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.