Nuk është e vërtetë që qeveria e Ukrainës po kërcënon të nisë sulme terroriste në mbarë Evropën

Фото: Принтскин видео

Në klipin e videos që u keqinterpretua në postim, Podoljak flet për një situatë hipotetike në të cilën BE-ja do të ndalonte së ndihmuari Ukrainën dhe shpjegon se çfarë do të ndodhte në Evropë nëse ndërpritet ndihma për armë. Por ai nuk thotë se Ukraina do të kryente sulme terroriste në Evropë, por thotë se do të kishte gjenocid në Ukrainë, se siguria totale në BE do të prishej, nuk mund të vendosej kontroll mbi proceset demokratike dhe do të priten sulme terroriste.

 

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook ku thuhet:

Nuk i takon njeriut, ka të bëjë me dozën.
Qeveria e Ukrainës tani po kërcënon të nisë sulme terroriste në të gjithë Evropën nëse Bashkimi Evropian ndalon dërgimin e armëve në Ukrainë
(M. Podoljak, këshilltar i Zelenskit).

Në video materialin e përbashkët, shfaqet një intervistë për një kanal televiziv, në të cilën merr pjesë Mykhailo Podolyak, këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky. Në klipin nga video, i cili është keqinterpretuar në postim, Podoljak thotë:

Zotri Borrell mund të thotë “Ne do të ndalojmë së dhëni armë Ukrainës”. Por kjo do të nënkuptonte gjenocid në Ukrainë dhe lufta do të fillonte në vende të tjera. Numri i sulmeve terroriste në Evropë do të rritet ndjeshëm. Në përgjithësi, kjo do të thotë se në Evropë nuk do të jetë më e mundur të ulesh rehat nëpër kafeteri dhe të hash kruasanë, as të menaxhosh proceset politike. Dorëzimi i armëve duhet të vazhdojë…

Ai nuk flet për sulme terroriste që Ukraina do të kryente në Evropë nëse do të ndalohej furnizimi me armë, por ai po flet për një rritje të përgjithshme të sulmeve terroriste si rezultat i luftës së humbur në Ukrainë, e cila do të inkurajonte të gjithë ata që do të donin të dëmtonin Evropën përmes terrorizmit. I gjithë konteksti i intervistës së dhënë është në kuptimin e narrativave që Kievi zyrtar ka vendosur më parë në dialogët ndërkombëtarë, përkatësisht se Ukraina ka nevojë për ndihmë me armë, në mënyrë që Rusia të mos fillojë të kërcënojë dhe sulmojë vendet e BE-së dhe NATO-s për të parandaluar përhapjen e luftës në Evropë. Që nga fillimi i pushtimit ushtarak të Federatës Ruse në Ukrainë, Presidenti Volodymyr Zelensky ka theksuar se Ukraina është një “mburojë për Evropën”. Në një konferencë për shtyp në përvjetorin e pushtimit ushtarak rus të Ukrainës, një gazetar i ABC News e pyeti Zelenskyn se çfarë do t’u thoshte amerikanëve që besojnë se Amerika po i jep shumë ndihmë Ukrainës. Zelenskyi foli hipotetikisht për atë që mund të ndodhë nëse Ukraina humbet luftën:

SHBA nuk do të heqë dorë kurrë nga vendet anëtare të NATO-s. Nëse ndodh që Ukraina të humbasë për shkak të dallimeve të mendimeve dhe dobësimit, për shkak të mbështetjes dhe ndihmës së dobësuar, atëherë Rusia do të hyjë në vendet baltike, vendet anëtare të NATO-s, dhe më pas Shtetet e Bashkuara do të duhet të dërgojnë djemtë dhe vajzat e saj, ashtu siç i dërgojmë në luftë djemtë dhe vajzat tona. Sepse ne po flasim për NATO-n. Dhe pastaj, ata do të vdisnin. Zoti na ruajt, është diçka e tmerrshme, tha Zelenski atëherë (1 orë e 40 minuta e videos).

Ngjashëm është edhe rrëfimi i Podoljakut në videon nga postimi që po shqyrtojmë. Mihajlo Podoljak, këshilltar i Presidentit Zelenski, nuk po shantazhon Evropën ose Bashkimin Evropian, siç pretendohet rrejshëm në postim, me ndonjë sulm terrorist nëse BE ndalon së ndihmuari Ukrainën me armë. Ai flet për atë që do të ndodhte në një rast të tillë – që, sipas tij, do të kishte gjenocid në Ukrainë, dhe sulme të shpeshta terroriste në BE dhe jeta nuk do të ishte majtiste dhe proceset politike në Evropë nuk mund të kontrolloheshin.

Siç shkruajnë verifikuesit e fakteve të Disinfo Detector, Podoljak nuk po shantazhon Perëndimin me sulme terroriste. Në një intervistë në Rada TV më 10 maj 2023, ai thotë se Rusia vazhdon të jetë një kërcënim sigurie për të gjithë botën demokratike dhe se nëse vendet në Evropë ndalojnë furnizimin me armë për Ukrainën, kjo mund të çojë në agresion të mëtejshëm edhe kundër ukrainasve, si rritja e intensitetit të luftës në vendet fqinje, por edhe rritja e numrit të sulmeve terroriste në Evropë. Podoljak komentoi fjalët e Josep Borrell. Siç shkruan Disinfo Detector, ai vuri në dukje se Borel beson absolutisht sinqerisht në fitoren e Ukrainës dhe po bën gjithçka që mundet për të ndihmuar. Ai shton se “është e vetëkuptueshme se Ukraina mund të bëhet një shtet kukull nëse Perëndimi ndalon së ndihmuari”. Sipas Podolyak, kjo është e pamundur, sepse në çdo skenar, “një e treta e popullsisë së Ukrainës do të shkatërrohej” dhe “gjenocid do të kryhej”. 

Ai flet për një situatë hipotetike në të cilën BE-ja do të ndalonte së ndihmuari Ukrainën dhe shpjegon se çfarë do të ndodhte në Evropë nëse ndërpritet ndihma për armë. Por ai nuk thotë se Ukraina do të kryente sulme terroriste në Evropë, por thotë se do të kishte gjenocid në Ukrainë, se siguria totale në BE do të prishej dhe nuk mund të vendosej kontroll mbi proceset demokratike dhe se do të kishte sulme terroriste.

Për shkak të të gjitha fakteve të mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë.

 

 

Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre


 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.