Zelensky nuk u arratis nga Ukraina dhe nuk po përpiqet të fshihet

Илустрација: Ѓорѓе Јовановиќ

Në periudhën e kaluar, Zelensky vizitoi disa vende evropiane, pas së cilës mori pjesë edhe në samitin e G7 në Japoni. Gjatë turneut të tij, ai u përpoq të siguronte më shumë mbështetje politike dhe ushtarake për mbrojtjen e vendit të tij kundër Rusisë. Por Zelensky u kthye në Ukrainë pas turneut. Ai, siç shihet në faqen zyrtare të Presidentit të Ukrainës, ka vizituar menjëherë ushtarët në rajonin e Donetskut dhe adresimi i tij në video është një dëshmi shtesë.

 

Një postimFacebook po përhap një pretendim manipulues se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky po përpiqej të largohej nga Ukraina.

Cirku udhëtues ka frikë për jetën e tij?!! Imagjinoni që ky njeri i vogël nuk di ku të fshihet! Mbase vëllai i xhuxhit tonë mund të jetë më i zgjuar!!!… thuhet në njoftimin që po analizojmë.

Postimi ndan gjithashtu një tekst me titullin bombastik “Goditje: Pas kërcënimeve nga Moska, Zelensky nuk do të kthehet në Ukrainë”.

Teksti, duke cituar serinë e udhëtimeve të Zelensky, parashtron se ai kishte frikë të kthehej në Ukrainë pasi “dronët ukrainas u përpoqën të sulmonin Kremlinin”.

Maji u bë një muaj udhëtimi aktiv për Presidentin e Ukrainës. Më 3 maj, Vladimir Zelensky nisi një turne në Evropë, duke filluar me një udhëtim të papritur në Finlandë dhe duke vazhduar me vizita në vende të tjera evropiane si Holanda, Gjermania, Franca dhe Britania. Në një moment, ndjekja e liderit ukrainas në të gjithë Evropën filloi të ngrejë pyetje: A ka frikë Zelensky të kthehet në Kiev pasi dronët ukrainas u përpoqën të sulmonin Kremlinin?…, thuhet në tekstin e shpërndarë në postimin që po analizojmë.

Është e vërtetë se Zelenski në periudhën e kaluar vizitoi disa vende evropiane, pas së cilës mori pjesë edhe në samitin e G7 në Japoni. Gjatë turneut të tij, Zelensky u përpoq të siguronte mbështetje më të madhe politike dhe ushtarake për mbrojtjen e vendit të tij kundër Rusisë.

Por Zelensky u kthye në Ukrainë pas turneut. Ai, siç shihet në faqen zyrtare të Presidentit të Ukrainës, ka vizituar menjëherë trupat në rajonin e Donetskut. Dëshmi shtesë është adresa e tij në video dhe adresa me shkrim, në të cilën ai thotë:

Sot isha në rajonin e Donetskut, në frontet tona pranë Vuledarit dhe Mariyinka. Kam pasur nderin të uroj ushtarët tanë për festën e tyre profesionale, Ditën e Marinsave të Ukrainës.

Në faqen zyrtare të Presidentit të Ukrainës thuhet se teksti është publikuar më 23 maj në orën 22:24. Videoja u publikua në të njëjtën datë dhe duke gjykuar nga mjedisi në të cilin është filmuar (si dhe videot e mëparshme), duket se është pallati presidencial në Kiev.

Nga kjo mund të konkludojmë se Zelensky ndodhet në Ukrainë dhe nuk ka ikur nga vendi i tij. Ndaj postimin që po e analizojmë e vlerësojmë si të pavërtetë.


 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.