Stuhia në Slloveni nuk ka asnjë lidhje me HAARP

Фото: pixabay.com

Stuhia e fortë që goditi Slloveninë nuk është rezultat i HAARP, por një fenomen natyror. Është një stuhi e karakterizuar nga prania e një mesocikloni: një rrymë e thellë, që rrotullohet vazhdimisht. Për shkak të kësaj, këto stuhi quhen ndonjëherë stuhi rrotulluese. Shkencëtarët dhe meteorologët thonë se HAARP nuk mund të ndryshojë motin

Një postimFacebook pretendon se stuhia e fortë që goditi Slloveninë këto ditë ishte rezultat i sistemit HAARP. Kjo nuk eshte e vertete.

18.07.2023 21.30
Ju nuk besoni në H.A.A.R.P
Kjo është sonte.
Slloveni, Mozirje, qëndron në njoftimin që po analizojmë.
Postimi shoqërohet edhe me dy foto që pretendohet se janë bërë në Slloveni.

Stuhia që goditi Slloveninë, dhe më pas goditi Kroacinë dhe Serbinë, nuk ka të bëjë fare me HAARP, por është vepër e natyrës.

Meteorologët kanë paralajmëruar për stuhinë e nisur nga Austria dhe Italia. Kështu, në faqen e Facebook-ut Meteoinfo Slloveni, dy ditë më parë mund të lexoni njoftimin në vijim:

Mbi Italinë veriore dhe Austrinë perëndimore, stuhia e parë tashmë po na afrohet. Për momentin stuhia nuk është veçanërisht e fortë, kështu që për momentin nuk priten shqetësime të mëdha, por me paqëndrueshmërinë e madhe të atmosferës dhe erën e fortë që fryn në lartësi të madhe, situata mund të përkeqësohet shumë shpejt, shkruan faqja e Facebook Meteoinfo Slloveni.

Sa i përket formës së çuditshme të reve gjatë stuhisë, Meteoinfo Slloveni bëri të ditur se bëhet fjalë për re të tipit mammatus.

Një stuhi e fortë po i afrohet Istrisë, bregdetit slloven dhe Primorska dhe Kvarner nga drejtimi i Italisë. Më e keqja ka të ngjarë të jetë në skajin jugor të sistemit, ku po formohet një stuhi e fortë . Aktualisht është nisur në drejtim të Pulës. Më vonë ajo do të shkojë në Dalmacinë veriore. Lokalisht, janë të mundshme erëra të forta, madje edhe si uragane, reshje të dendura shiu dhe breshër. Kujdes sidomos në kampet në bregdetin kroat, thuhet në një postim në Meteoinfo Slloveni.

Kjo stuhi është e njohur për meteorologët dhe ekziston si një fenomen natyror, ashtu si retë e tipit mammatus. Askund nuk gjetëm informacion se janë produkt i HAARP.

HAARP është një program kërkimor aktiv i aurorës me frekuencë të lartë që është një projekt i përbashkët i partnerëve të ndryshëm: industrisë, Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së dhe universiteteve të shumta në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Shkencëtarët ndërtuan një laborator në Gakony, Alaska dhe instaluan 180 antena me frekuencë të lartë, të cilat së bashku mund të lëshojnë 3600 kilovat valë radio në frekuenca nga 2.8 deri në 10 megaherz (gamë me frekuencë të lartë), gjë që lejon instrumente veçanërisht të ndjeshme për të matur proceset fizike që ndodhin në të.

Funksionimi i objektit kërkimor u transferua nga Forcat Ajrore të Shteteve të Bashkuara në Universitetin e Alaskës, Fairbanks më 11 gusht 2015, duke lejuar HAARP të vazhdojë kërkimin në fenomenologjinë jonosferike, përmes një marrëveshjeje bashkëpunimi për kërkimin dhe zhvillimin e përdorimit të tokës.

Për shkak të teknologjive të reja të inkorporuara, SHBA i përdor këto antena në komunikime dhe veçanërisht në pjesë të thella të deteve ose tokës. Pretendimi se këto antena mund të ndikojnë në ndryshimin e klimës nuk është i vërtetë.

Faqja zyrtare e projektit thotë se “studon vetitë dhe sjelljen e jonosferës”. Jonosfera shtrihet rreth 50 deri në 400 milje mbi sipërfaqen e Tokës, pikërisht në skajin e hapësirës. Së bashku me atmosferën e sipërme neutrale, jonosfera formon kufirin midis atmosferës së poshtme të Tokës – ku jetojmë dhe marrim frymë – dhe vakumit të hapësirës.

Teoricienët e konspiracionit thonë se HAARP është krijuar për të prodhuar ndryshime klimatike. Megjithatë, shkencëtarët dhe meteorologët thonë se HAARP nuk mund të ndryshojë motin.

Jessica Matthews, menaxhere e programit të HAARP në Universitetin e Alaskës Fairbanks, i tha USA Today se diapazoni i frekuencës i transmetuar nga HAARP nuk absorbohet as në troposferë dhe as në stratosferë — dy shtresat e atmosferës që krijojnë motin e Tokës.

Transmetimet radio nga HAARP shkaktojnë vetëm efekte të vogla në jonosferë që zgjasin për disa sekonda.

Nga e gjithë kjo mund të konstatojmë se stuhia e fortë që goditi Slloveninë nuk është rezultat i HAARP, por një fenomen natyror. Është një stuhi e karakterizuar nga prania e një mesocikloni: një rrymë e thellë, që rrotullohet vazhdimisht. Për shkak të kësaj, këto stuhi quhen ndonjëherë stuhi rrotulluese. Shkencëtarët dhe meteorologët thonë se HAARP nuk mund të ndryshojë motin.

Për shkak të gjithë kësaj, ne e vlerësojmë postimin që po analizojmë si të pavërtetë.

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.