Regjistrimi i senatorit Graham duke thënë se “rusët po vdesin” është i sajuar

Фото: Принтскрин видео

Nuk është e vërtetë që Graham deklaroi “Po vdesin edhe rusët. Paratë më të mira që kemi shpenzuar ndonjëherë”, dhe videoja është e modifikuar qëllimisht. Një version më i gjatë i bisedës, i cili u publikua nga qeveria ukrainase dhe më pas nga Reuters, ndër të tjera, tregon se dy vërejtjet të përshtatura si pjesë e të njëjtit koment – në të vërtetë nuk kanë lidhje. Vetë Graham konfirmoi se komentet e tij ishin keqinterpretuar në video, duke sqaruar për Reuters se ai thjesht po lavdëronte shpirtin e ukrainasve në rezistencën ndaj pushtimit rus me ndihmën e ofruar nga Uashingtoni

.

Një postim në rrjetin social Facebook pretendon se senatori amerikan Lindsey Graham, gjatë një takimi me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se rusët që vdesin janë paratë (të SHBA-së) që shpenzohen më së miri. Kjo është e rreme, videoja është edituar dhe senatori Graham nuk i ka thënë këto fjali në të njëjtin kontekst.

Senatori amerikan Lindsey Graham: “Rusët po vdesin… janë paratë më të mira që kemi shpenzuar ndonjëherë.” (Reuters)

United States Senator Lindsey Graham: “The Russians are dying… it’s the best money we’ve ever spent.” (Reuters)

Më 26 maj, senatori Lindsey Graham vizitoi Kievin dhe u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, duke shprehur mbështetjen e tij për rezistencën ukrainase.

Por gjatë udhëtimit të tij, republikani i Karolinës së Jugut u bë pjesë e luftës së informacionit midis Moskës dhe Kievit pasi komenti i tij u hoq nga konteksti dhe u armatos nga të dyja palët për të promovuar narrativat e tyre përkatëse.

Në një video të shkurtër të shpërndarë në mediat sociale, Graham duket se thotë “Edhe rusët po vdesin” ndërsa ndërvepron me liderin ukrainas, duke shtuar me sa duket “Paratë më të mira që kemi shpenzuar ndonjëherë”.

Videoja u postua fillimisht në kanalin Telegram të qeverisë ukrainase të premten, më 26 maj, duke shkaktuar sulme nga zyrtarët e qeverisë ruse.

Zëdhënësi i presidentit rus Vladimir Putin, Dmitry Peskov, i quajti komentet e Graham “një siklet” për Shtetet e Bashkuara.

Ministria e Brendshme ruse e ka vendosur republikanin e Karolinës së Jugut në listën e të kërkuarve pasi e akuzoi atë për lavdërim të vdekjeve ruse në luftën në Ukrainë.

Graham, Lindsey Olin, amerikan, i lindur më 9 korrik 1955, kërkohet sipas Kodit Penal”, tha Ministria e Punëve të Brendshme ruse, njoftuan agjencitë e lajmeve Tass dhe RIA Novosti.

Ndërkohë, më shumë kanale dhe botime pro-ukrainase nxituan të citojnë Graham në një përpjekje për të ndezur ndjenjat patriotike dhe për të tallur “pushtuesit”.

Por ndërsa reagimi kundër Graham u përshkallëzua, shpejt doli se komentet e tij ishin keqpërpunuar në klipin e shkurtër, i cili bashkoi disa nga komentet e tij të ndryshme.

Një version më i gjatë i bisedës, i cili u publikua nga qeveria ukrainase dhe më pas nga Reuters, ndër të tjera, tregon se dy vërejtjet – të përshtatura si pjesë e të njëjtit koment – në të vërtetë nuk kanë lidhje.

Në pjesën e parë, Zelensky falënderon Shtetet e Bashkuara dhe aleatët për “mbështetjen e parezervë” për Ukrainën, duke deklaruar se mbështetja e Amerikës që nga fillimi i pushtimit ka tejkaluar “38 miliardë dollarë”.

Për këtë, Graham përgjigjet:

“Paratë më të mira që kemi shpenzuar ndonjëherë”, duke shtuar se kjo ishte “dita e 457-të e një lufte që supozohej të zgjaste tre ditë”.

Më vonë gjatë bisedës, ndodh diskutimi i mëposhtëm:

 

Graham: Ju më kujtoni paraardhësit tanë në Amerikë. Ka qenë një kohë kur kemi luftuar kështu deri në personin e fundit. Çlirohu ose vdis. 

Zelensky: Lironi veten ose vdisni. Tani ju jeni të lirë. Dhe ne do të jemi.

Graham: …Dhe rusët po vdesin.

Zelensky Po, por ata erdhën në territorin tonë, ne nuk po luftojmë në territorin e tyre.

 

Vetë Graham konfirmoi se komentet e tij ishin keqinterpretuar në video, duke sqaruar për Reuters se ai thjesht po lavdëronte shpirtin e ukrainasve në rezistencën ndaj pushtimit rus me ndihmën e ofruar nga Uashingtoni.

Pasi u vendos në listën e kërkuar të Rusisë, senatori ripohoi angazhimin e tij për të mbështetur Ukrainën, duke vënë në dukje se ai do të mbante urdhrin e arrestit si një “distinktiv nderi”.

Duke ditur se angazhimi im ndaj Ukrainës ka tërhequr zemërimin e regjimit të Putinit, më sjell një gëzim të jashtëzakonshëm. Unë do të vazhdoj të qëndroj me dhe për lirinë e Ukrainës derisa çdo ushtar rus të dëbohet nga territori ukrainas.

Komenti shkaktoi gjithashtu një përgjigje të ashpër nga politikanët dhe propagandistët rusë. Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev, e quajti republikanin 67-vjeçar një “budalla të vjetër”.

Budallai i vjetër Lindsey Graham tha se SHBA nuk kishte shpenzuar kurrë para aq me sukses sa për vrasjen e rusëve, tha Medvedev. Ai nuk duhet ta kishte bërë këtë.

Në një deklaratë të dërguar me email për agjencinë e lajmeve Reuters, Graham iu përgjigj komenteve të Medvedev dhe tha se si zakonisht, makina e propagandës ruse po punon shumë.

G. Medvedev, nëse dëshiron që rusët të ndalojnë së vdekuri në Ukrainë, tërhiquni. Ndaloni pushtimin. Ndaloni krimet e luftës. E vërteta është se ju dhe Putini nuk ju interesojnë shumë ushtarët rusë.

Njoftimi është shembulli më i fundit se si deklaratat publike mund të nxirren jashtë kontekstit dhe të armatosen për qëllime propagandistike në një konflikt që filloi 16 muaj më parë. Sipas të gjitha fakteve të deklaruara, gjykojmë se nuk është e vërtetë që Graham deklaroi “Po vdesin edhe rusët. Paratë më të mira që kemi shpenzuar ndonjëherë”, dhe videoja është keqpërpunuar.

  

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.