Perëndimi nuk dëshiron që qytetarët e Nigerit të vuajnë “deri në vdekje”

Фото: pixabay.com

Postimi bën një krahasim të papërshtatshëm midis Rusisë dhe Nigerit, duke drejtuar gishtin drejt BE-së (Perëndimit) si fajtor për dy situata të ndryshme. Në rastin e luftës në Ukrainë, ishte Rusia ajo që sulmoi pa provokim një shtet sovran dhe demokratik me një qeveri dhe president të zgjedhur në mënyrë demokratike. Në rastin e Nigerit, me një grusht shteti, presidenti i zgjedhur në mënyrë legjitime vendoset në arrest shtëpiak dhe njerëzit që nuk ishin zgjedhur në mënyrë demokratike vendosen në pushtet. Të gjitha këto veprime nuk përputhen me postulatet demokratike të BE-së dhe parimet e saj, ndaj për të dobësuar pozitat e sulmuesve në të dyja rastet janë vendosur sanksione. 

 

 

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook ku thuhet:

Deri vetëm dy ditë më parë, politikanët perëndimorë qanin 24 orë në ditë në të gjitha mediat dhe rrjetet sociale se për shkak të Rusisë dhe ndalimit të eksportit të grurit nga Ukraina, e gjithë Afrika dhe gjysma e botës do të vdesin nga uria dhe se veprimet e Rusisë janë gjenocid kundër njerëzimi e kështu me radhë…
Sot Perëndimi ka vendosur sanksione ndaj Nigerit, duke ndaluar fluturimet, importet, eksportet, ndihmat humanitare, transaksionet e parave me qëllim që t’i vdisnin nga uria.
Dhe ata ende nuk e kuptojnë pse shumica e botës e mbështet Rusinë.

Pretendimi se Perëndimi vendosi sanksione ndaj Nigerit me qëllimin e vdekjes së popullatës së Nigerit është i rremë. Nuk janë vetëm partnerët perëndimorë të Nigerit që kanë vendosur sanksione ndaj vendit, por edhe partnerët e tyre rajonalë pas përpjekjes për grusht shteti javën e kaluar.

Komuniteti Ekonomik i Shteteve të Afrikës Perëndimore (ECOWAS) dënoi ashpër sulmin ndaj institucioneve demokratike dhe përpjekjen për të destabilizuar vendin.

Bashkimi Evropian, sipas deklaratës së përfaqësuesit të lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, po ndjek me shqetësim ngjarjet aktuale në Niger, ku situata është e tensionuar, pasi një pjesë e gardës presidenciale organizoi një trazirë në rezidencën e presidentit Mohamed Bazum. 

Ne konfirmojmë mbështetjen tonë të plotë për Presidentin Bazum dhe besimin tonë se Nigeri është një partner thelbësor i Bashkimit Evropian në rajonin e Sahelit, destabilizimi i të cilit nuk do t’i shërbejë interesave të askujt – as të vendit, as rajonit dhe as më gjerë, shton Borrell deklaratën me shkrim.

Nigeri është prodhuesi i shtatë më i madh në botë i uraniumit, një metal radioaktiv që përdoret gjerësisht për energjinë bërthamore. Gjithashtu, Nigeri është një nga vendet më të varfra në botë, duke marrë 2 miliardë dollarë ndihmë zhvillimi në vit. Siç shkruan Reuters, sipas projeksioneve buxhetore për vitin 2023, një pjesë e madhe e mjeteve buxhetore, sipas parashikimeve fiskale, duhet të kishin ardhur nga jashtë, nga mbështetja buxhetore dhe kreditë. Se nuk është e vërtetë që BE-ja dëshiron të vdesë nga uria populli i Nigerit, tregon fakti se BE-ja ka mbështetur sa më shumë proceset e demokratizimit në atë vend, duke dërguar ndihma të mëdha financiare. Por nëse ajo ndihmë do të jepej në këto momente, do të merrej nga një qeveri jolegjitime, të cilën BE-ja nuk mund ta lejojë.

BE-ja ka ndarë 503 milionë euro nga buxheti i saj për të përmirësuar qeverisjen, arsimin dhe zhvillimin në Niger nga viti 2021 deri në vitin 2024, raportoi Reuters.

Ushtria në këtë vend të Afrikës Perëndimore njoftoi në televizionin kombëtar se kishte kryer një grusht shteti, se Kushtetuta ishte shfuqizuar, se institucionet e qeverisë ishin pezulluar dhe kufijtë e vendit ishin mbyllur dhe se presidenti Mohamed Bazum ishte ndaluar në Pallatin Presidencial në kryeqytet, Niamey, nga anëtarë të Gardës.

Ndryshe nga sa thuhej në postimin që po rishikojmë, BE-ja dëshiron të stabilizojë shtetin, të parandalojë një grusht shteti për marrjen me dhunë të pushtetit dhe të lirojë presidentin e zgjedhur në mënyrë demokratike, Bazum. Në fakt, për BE-në ai është dhe mbetet i vetmi president i zgjedhur legjitim i Nigerit. Lirimi i tij duhet të ndodhë pa kushte dhe pa vonesë dhe BE i mban puçistët përgjegjës për sigurinë e tij dhe të familjes së tij.

Njoftimi i puçistëve për të shfuqizuar Kushtetutën dhe për të shfuqizuar institucionet demokratike dobëson shtetin dhe popullin e Nigerit, paqja, stabiliteti dhe siguria e të cilit duhet të ruhen. BE dërgon një mesazh dhe thirrje të qartë për rivendosjen e plotë të rendit kushtetues pa vonesë dhe pajtohet plotësisht me deklaratat e ECOWAS dhe partnerëve afrikanë dhe ndërkombëtarë në këtë drejtim.

Në koordinim me Presidentin dhe Këshillin Evropian, do të vazhdoj kontaktet për të arritur këtë rezultat. Ne jemi të gatshëm të mbështesim vendimet e ECOWAS duke përfshirë futjen e sanksioneve. Ky sulm i papranueshëm ndaj integritetit të institucioneve të Nigerit nuk do të jetë pa pasoja për partneritetin dhe bashkëpunimin ndërmjet BE-së dhe Nigerit në të gjitha aspektet e tij. Në këtë kuptim, menjëherë ndërpritet mbështetja buxhetore, si dhe të gjitha aktivitetet për bashkëpunim në fushën e sigurisë, thuhet në deklaratën e Borrelit.

Blloku ekonomik i Afrikës Perëndimore ECOWAS u ka dhënë liderëve të grushtit të shtetit një javë për të rivendosur presidentin e zgjedhur në mënyrë demokratike Mohamed Bazoum ose do të përballen me ndërhyrjen ushtarake. Blloku 15-vendesh kërcënoi në mënyrë specifike juntën e udhëhequr nga Abdurrahman Chiani me përdorimin e forcës.

Të dielën, mijëra protestues duke valëvitur flamurin rus u mblodhën në kryeqytetin e Nigerit, Niamey.

Ndryshe nga sa thuhet në postimin që po shqyrtojmë, sanksionet nga BE-ja nuk janë me qëllim të vdekjes së popullatës nga uria, por me qëllim të presionit mbi popullatën dhe rikthimit të rendit kushtetues. Thjesht, BE-ja refuzon të mbështesë një grusht shteti në një vend që tashmë ka një qeveri të zgjedhur dhe bën thirrje për paqe dhe stabilitet në një mënyrë që përfaqësuesit e qeverisë të zgjedhur në mënyrë demokratike të kthehen dhe puçistët të tërhiqen. Fakti që vendet afrikane po kërcënojnë gjithashtu ndërhyrjen ushtarake tregon se grushti i shtetit nuk ka mbështetje as midis vendeve jo anëtare të BE-së.

Gjermania ka njoftuar se ka pezulluar ndihmën financiare dhe bashkëpunimin për zhvillim. Berlini paralajmëroi se mund të pasonin masa të mëtejshme dhe masa erdhi një ditë pasi Bashkimi Evropian pezulloi mbështetjen financiare për Niamey.

Franca tha gjithashtu se njeh vetëm Bazumin si udhëheqësin e Nigerit.

Zyra e presidentit francez Emmanuel Macron informoi se “nuk do të tolerojë asnjë sulm kundër Francës dhe interesave të saj”. 

Prioriteti ynë është siguria e qytetarëve tanë dhe objekteve tona, të cilat nuk mund të jenë në shënjestër të dhunës, sipas ligjit ndërkombëtar, tha ministri i Jashtëm francez.

Përveç kësaj, ambasada franceze u sulmua në Niger, gjë që u dënua nga Franca.

Dhe shtetet e Afrikës Perëndimore kanë vendosur gjithashtu sanksione kundër Nigerit në mënyrë që të bëjnë presion që grushti i shtetit të dështojë dhe të kthejë qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike në vend.

Për më tepër, Reuters raportoi se ligjet e SHBA-së për ndihmën e huaj ndalojnë ndihmën për vendet ku një udhëheqës i zgjedhur në mënyrë demokratike është hequr në një grusht shteti. Nëse Shtetet e Bashkuara arrijnë në përfundimin se ka ndodhur një grusht shteti, atëherë ajo do të vazhdojë në përputhje me normat e tilla ligjore.

Krahasimi i bërë mes Rusisë dhe Nigerit, ku synimi është që BE-ja të bëhet fajtore për dy situata të ndryshme, është joparimore. Në rastin e luftës në Ukrainë, ishte Rusia ajo që sulmoi pa provokim një shtet sovran dhe demokratik me një qeveri dhe president të zgjedhur në mënyrë demokratike. Në rastin e Nigerit, me një grusht shteti, presidenti i zgjedhur në mënyrë legjitime vendoset në arrest shtëpiak dhe njerëzit që nuk ishin zgjedhur në mënyrë demokratike vendosen në pushtet. Të gjitha këto veprime nuk përputhen me postulatet demokratike të BE-së dhe parimet e saj, ndaj për të dobësuar pozitat e sulmuesve në të dyja rastet janë vendosur sanksione me shpresën se ata do të tërhiqen.

Për të gjitha faktet e mësipërme, besojmë se konteksti mungon në postimin që po shqyrtojmë. 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.