Nuk ka asnjë dëshmi se Lloyd Austin i kërkoi ushtrisë ruse të mos gjuante tanket Abrams

Фото: pixabay.com

Nuk ka asnjë deklaratë të tillë nga Lloyd Austin në asnjë media. Deklarata e supozuar është në forumin Reddit, por është e ndaluar të komentohet nën të nga administratori, sepse nuk ka asnjë burim për të, domethënë dyshimet e komunitetit Reddit janë se është një deklaratë e pavërtetë, e sajuar.

 

Po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook ku shkruhet:

Ministri amerikan i Mbrojtjes u bën apel rusëve që të mos gjuajnë tanket amerikane Abrams, siç bëjnë me leopardët gjermanë. Ndiqni rregullat, jini të butë me tanket tona.

Më pas shpërndahet një foto e sekretarit amerikan të Mbrojtjes Lloyd Austin dhe sipër shkruhet:

Luaj sipas rregullave. Personi kryesor i Pentagonit i kërkoi ushtrisë ruse të mos gjuante tanket Abrams. Përsëritja e situatës me leopardët gjermanë është e papranueshme, kur u kapën, i pashë ato thirrje. Luaj sipas rregullave – Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin..

Por një deklaratë e tillë nga Lloyd Austin nuk ka në asnjë media.

“Vërtetmatësi” e gjeti deklaratën e supozuar në forumin e Reddit, por është e ndaluar të komentohet nën të nga administratori, sepse nuk ka asnjë burim për të, domethënë dyshimet e komunitetit Reddit janë se është një deklaratë e rreme, e sajuar.

 

Më 26 shtator 2023, Reuters raportoi se Kremlini është i mendimit se tanket Abrams për Ukrainën nuk mund të ndryshojnë situatën në fushën e betejës.

Kremlini tha të martën se dorëzimi i tankeve Abrams nga Shtetet e Bashkuara në Ukrainë nuk do të ndryshojë situatën në fushën e betejës. I pyetur për këtë në një konferencë shtypi, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se forcat e armatosura ruse po përshtaten vazhdimisht me përdorimin e llojeve të reja të armëve në atë që Moska e quan një “operacion ushtarak special në Ukrainë”.

E gjithë kjo nuk mund të ndikojë në asnjë mënyrë në rezultatin. Nuk ka asnjë lloj arme të vetme që mund të ndryshojë ekuilibrin e fuqisë në fushën e betejës, tha ai,  raportohen Reuters.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha të martën se tanket Abrams të dërguara nga Shtetet e Bashkuara tashmë kanë mbërritur në Ukrainë. Ata ishin kërkesa kryesore e Kievit dhe Uashingtoni më në fund në janar ofroi më shumë se 30 tanke të tilla.

Tanket Abrams janë armë serioze, por mbani mend se çfarë tha presidenti për tanket e tjera, të prodhuara në një vend tjetër. Dhe këto tanke Abrams do të digjen, tha Peskov duke iu referuar tankeve të tjera të dorëzuara në Kiev si Leopards gjermanë dhe British Challengers. 

Reuters raportoi zyrtarisht për këtë deklaratë të Peskov dhe menjëherë pasi Peskov bëri këtë deklaratë, iu bashkangjitën trillime se sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin iu lut rusëve që të mos sulmonin tanket e dhuruara nga SHBA në Ukrainë. Austin nuk ka bërë një deklaratë të tillë dhe asnjë media serioze nuk ka raportuar një pretendim të ngjashëm, pavarësisht se masmediat serioze nga e gjithë bota kanë raportuar në mënyrë profesionale dhe të përsëritur për dërgimin e tankeve Abrams nga Shtetet e Bashkuara në Ukrainë.

Kështu, më 19 shtator, Zëri i Amerikës raportoi një deklaratë të vërtetë nga Austin në lidhje me këto tanke.

Raporti i Zërit të Amerikës thotë:

Sekretari Lloyd Austin raportoi të martën se tanket Abrams të premtuara nga Pentagoni do të mbërrijnë së shpejti në Ukrainë dhe se përpjekjet për të trajnuar pilotët ukrainas F16 po zgjerohen duke përfshirë trajnimin në Shtetet e Bashkuara. Duke folur në fillim të një takimi të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës të udhëhequr nga SHBA në Gjermani, Austin u kërkoi aleatëve t’i japin Ukrainës sistemet e mbrojtjes ajrore që i nevojiten pasi Rusia synon infrastrukturën si portet dhe objektet e grurit. Austin tha se sulmet ruse jashtë fushës së betejës kanë shkaktuar vuajtje të paprecedentë njerëzore dhe janë një kërcënim për sigurinë ushqimore të botës. Grupi i kontaktit, i cili përfshin rreth 50 vende, u përqendrua jo vetëm në nevojat afatshkurtra të ushtrisë ukrainase, por edhe në ofrimin e ndihmës për Ukrainën për të “ndërtuar një forcë ushtarake të besueshme dhe të gatshme për një afat të gjatë”, tha Austin.

Kreu i Pentagonit gjithashtu, siç raportoi Zëri i Amerikës, përshëndeti pjesëmarrjen e ministrit të ri të Mbrojtjes të Ukrainës, Rustem Umerov, i cili zëvendëson Oleksiy Reznikov.

Ne do të mbetemi të bashkuar, do të mbetemi të fortë, do të mbetemi të vendosur për të mbrojtur Ukrainën dhe për të mbajtur një botë ku agresioni nuk shpërblehet, tha Austin.

Në asnjë media zyrtare, nuk ka asnjë deklaratë nga Lloyd Austin që i kërkon ushtrisë ruse të jetë e butë me tanket amerikane.

Për të gjitha faktet e mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë.


 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.