Nuk është e vërtetë që Olena Zelenska shpenzoi 1.1 milion dollarë për bizhuteri Cartier në Nju Jork

Фото: president.gov.ua

Nuk ka asnjë skenar të besueshëm që do ta vendoste zonjën Zelenska diku afër Cartier në Avenue Fifth të Nju Jorkut më 22 shtator 2023, data e treguar në faturën e bashkangjitur në postimit. Ajo dhe burri i saj ishin larguar tashmë nga Nju Jorku në mbrëmjen e 20 shtatorit, pas së cilës ata shkuan në Uashington, ku ndodheshin më 21 shtator dhe në mbrëmje u larguan plotësisht nga Shtetet e Bashkuara. Më 22 shtator, çifti Zelenski bëri një vizitë zyrtare në Kanada

 

Një postimFacebook pretendon se Olena Zelenska, gruaja e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, shpenzoi 1.1 milion dollarë për bizhuteri në një dyqan Cartier në Nju Jork. Ky nuk është një pretendim i rremë.

Gruaja e Hitlerit bashkëkohor, teksa ai lypte para në Amerikë dhe Kanada, shpenzoi 1.1 milionë dollarë për bizhuteritë që u fotografuan nga shitësi në Cartier! Nuk dihet sa është harxhuar dhe nuk është fotografuar dhe ju dergoni lekë, Kleko Le të shkruajë Kleko kolumna, ​​ Mite Lemonada le të dërgojë agregate për ukrainasit e varfër.

Bosi i Vitaminka Prilep, konsull nderi i Ukrainës, ka diçka për të thënë për shefin e tij?Presidenti ukrainas Zelensky dhe gruaja e tij vizituan së fundmi Shtetet e Bashkuara dhe Kanadanë, duke kërkuar mbështetje të vazhdueshme në mbrojtjen e vendit të tyre kundër Rusisë.

Duke u paraqitur në Uashington dhe në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, Zelensky u bëri thirrje anëtarëve të Kongresit që të vazhdojnë kontributet.

Vizita e tyre u shoqërua gjithashtu me një pretendim të rremë viral, i cili u përhap në të gjithë botën edhe te ne, se gruaja e Zelensky, Olena Zelenska, shpenzoi 1.1 milion dollarë për bizhuteri nga dyqani i famshëm Cartier gjatë një udhëtimi në Big Apple (Molla e Madhe).

Postimet e mediave sociale erdhën nga një video e postuar në Instagram nga përdoruesi “gorgeous.bb.jeanette“, i cili përfshinte pamjet e një vajze që pretendonte se ndërsa punonte në Cartier në Nju Jork, Zelenska vizitoi dyqanin ku ajo punonte. Emri i përdoruesit “gorgeous.bb.jeanette” që shfaqet në krye të videos është i regjistruar në Instagram, por llogaria është private, pa postime apo ndjekës.

Në video, vajza tregon se si më 22 shtator, Olena Zelenska u pa në bizhuteri “Cartier” në Fifth Avenue në Nju Jork. Aty, zonja e parë, e shoqëruar nga disa truproja, dyshohet se ka blerë tre bizhuteri: një byzylyk, një palë vathë dhe një varëse. Shuma ka qenë 1.110.525 dollarë, së cilës i është bashkangjitur edhe kopja e faturës, e cila si foto i bashkangjitet postimit në Facebook që po citojmë.

Personi në video pohon: “Kur i tregova disa nga pjesët tona, ajo thjesht më bërtiti në fytyrë: “Kush tha se kisha nevojë për mendimin tënd?” dhe pasi Zelenska foli me menaxherin, “u largova nga puna”. Më pas vajza pohon se ndërsa ishte duke bërë paketimin për t’u larguar, ka printuar një kopje të faturës së blerjes së Zelenska, e cila shihet edhe në video.

Por, pavarësisht nga burimet e çuditshme dhe mesazhet e dyshimta, nuk ka praktikisht asnjë skenar të besueshëm që do ta vendoste zonjën Zelenska diku afër Cartier në Avenue Fifth të Nju Jorkut më 22 shtator 2023, data e treguar në faturë në videon virale. Kjo pasi ajo dhe bashkëshorti i saj u larguan nga Nju Jorku në mbrëmjen e 20 shtatorit, pas së cilës ata shkuan në Uashington ku ndodheshin më 21 shtator, duke u larguar plotësisht nga Shtetet e Bashkuara atë mbrëmje.

Më 22 shtator 2023, Zelenska ishte në Otava, Kanada, së bashku me bashkëshortin e saj. Të dy vizituan Parlamentin Kanadez në Otava, me presidentin ukrainas Zelensky duke folur në mesditë të asaj dite.

 

Zonja e Parë dhe presidenti mbërritën në Kanada të enjten në mbrëmje, ku morën pjesë në parlamentin kanadez rreth mesditës së së premtes. Fjalimi i Zelensky përfundoi rreth orës 14:20, pas së cilës ai mori pjesë në një konferencë për shtyp me kryeministrin kanadez Justin Trudeau. Në mëngjes ata kishin angazhime dhe takime të tjera lokale.

Përveç videos që pretendon blerjen e Zelenskës në Cartier, nuk ka raporte të tjera, foto ose dëshmi të vizitës së saj në Cartier ose dyqane të tjera në Nju Jork gjatë udhëtimit.

Për më tepër, pretendimi se Zelenska bleu në Cartier në Fifth Avenue gjatë një udhëtimi në Nju Jork në tetor 2023 është i dyshimtë, pasi është pothuajse identik me një pretendim të bërë për të në dhjetor 2022 kur qarkulluan thashetheme të pabazuara se ajo shpenzoi 40,000 dollarë për blerjet në Paris.

Për shkak të këtyre fakteve dhe për shkak të ngjashmërisë së tij me pretendimet e tjera të rreme të kohëve të fundit për Zelenskin, këtë postim e vlerësoj si të pavërtetë.

  

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.