Nuk është e vërtetë që mediat ukrainase kanë redaktuar regjistrime të rreme të fjalimit të Zelensky në OKB

Фото: скриншот од монтираното видео

Publikimi që pretendon se mediat ukrainase donin të tregonin se gjatë fjalimit të Zelensky në OKB kishte më shumë dëgjues në audiencë se sa kishte realisht, është i pavërtetë. Bëhet fjalë për montimin e videos origjinale nga mediat ukrainase nga një propagandist i famshëm rus

 

Ne po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook ku shpërndahet një video e fjalimit të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në OKB dhe thotë:

21.09.2023 Mediat ukrainase redaktuan fjalimin e Zelenskit në OKB për ta bërë të duket sikur ai kishte një audiencë më të madhe. Ata harruan të redaktonin vetë Zelenskyn, i cili ishte ulur në audiencë. Shihni në 0:14.

Kur e shikoni videon, shfaqet Zelenski duke folur, por në sekondën e 14-të në kornizën e shfaqur si insert, derisa ai flet, shihet se edhe ai është ulur në audiencë.

Dezinformimi është se mediat ukrainase kanë dashur të paraqesin me redaktim se gjatë fjalimit të Zelenskit në OKB ka pasur më shumë dëgjues në audiencë se sa kishte dhe se ata janë “kapur” në të në atë mënyrë që kanë vendosur një insert të vetë Zelenskit. ulur në audiencë gjatë fjalimit të tij. Ka mohim zyrrtar të kësaj nga mediat ukrainase, si dhe një histori e plotë se si u shfaq dhe u përhap dezinformimi si pjesë e propagandës ruse.

Përkatësisht, një nga mediat ukrainase, logoja e së cilës përdoret edhe në videon e postimit që po rishikojmë, ka publikuar një përgënjeshtrim me titullin “Njoftim nga Edini Novy, për maratonën në lidhje me informacionin e rremë se ka pasur ndryshime në transmetimin e drejtpërdrejtë i fjalimit të Presidentit të Ukrainës në OKB”.

Manipulim i propaganduesit pro-rus Anatoli Shariy

Aty thuhet se më 21 shtator, burime pro-ruse filluan të përhapin informacione të rreme në lidhje me ndryshimet e supozuara në fjalimin e Volodymyr Zelensky në OKB.

Ekipi i Edini Novy informon se ky informacion është i pasaktë dhe u bën thirrje shoqatave të gazetarëve dhe autorëve të përmbajtjeve dixhitale që të kundërshtojnë këtë tregim të rremë rus. Burimi i videos së rreme është propagandisti pro-rus Anatoli Shariy, i cili e postoi videon e redaktuar në kanalin e tij Telegram. Faqet ruse NTV, Reporter, Channel 1, Federal Press dhe burime të tjera të ngjashme publikuan të njëjtën video, duke shtrembëruar realitetin në stilin e tyre karakteristik. Fatkeqësisht, përhapja e këtij dezinformimi u mbështet nga disa burime ukrainase dhe evropiane. Midis tyre janë agjenci lajmesh, kanale Telegram dhe individë. Të gjitha palët e interesuara mund të sigurohen që informacioni dhe vetë videoja janë të rreme. Një tjetër konfirmim se bëhet fjalë për një video të rreme është mospërputhja e shënuesve vizualë. Kanalet e maratonës përdorin grafika shtesë, si p.sh. një gjeo-header, që nuk ekzistojnë në videon e rreme. Gjithashtu, gjatë transmetimit, fjalimi i presidentit është përkthyer njëkohësisht nga një prezantues tjetër, diçka që mund të verifikohet lehtësisht”, thotë Media 1 plus 1.

Videoja e rreme e përdorur në fragmentin e fjalimit të Zelensky u postua në kanalin YouTube të TSN, por fragmenti specifik i videos nuk përmban pamje nga salla përveç fjalimit të presidentit nga podiumi.

Ju lutemi vini re se videoja origjinale nuk ka logon grafike 1+1 Marathon, e cila është shtuar nga krijuesit e videos së rreme në këndin e sipërm djathtas, thuhet në mohim. Kjo nuk është hera e parë që burime ruse apo pro-ruse përdorin markën e kanaleve televizive të njohura ukrainase për të manipuluar publikun. Redaktorët e Edini Novinni bëjnë thirrje për një hetim mbi arsyet e përhapjes së lajmeve të rreme në fushën e informacionit ukrainas dhe tërheqin vëmendjen për mungesën e kontrollit të fakteve në disa media, kanale Telegram dhe individë ukrainas. Është e rëndësishme që autorët e postimeve të tilla të deklarojnë publikisht se kanë dështuar dhe të informojnë lexuesit e tyre se informacioni i publikuar është i rremë, thuhet në njoftimin e Media 1 plus 1. 

Instituti i Komunikimeve Masive raportoi se propagandistët po pretendojnë në mënyrë të rreme se video e fjalimit të Zelensky është redaktuar në transmetimin e drejtpërdrejtë në mediat ukrainase. Për të gjitha faktet e mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë.

 


 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.