Një video e ndyshuar e CNN pretendon se mediat perëndimore gënjejnë

Фото: Принтскрин видео

Videoja, e cila është bërë virale në mediat sociale, është redaktuar në mënyrë që të duket sikur gazetarja e CNN dhe ekipi i saj po udhëzohen nga regjisori që ta bëjnë skenën të duket më dramatike dhe autentike për konfliktin ushtarak. Videoja origjinale pa “udhëzime” u shpërnda në platformat e CNN dhe transmetuesi mohoi gjithashtu që ekipi i lajmeve të kishte marrë ndonjë udhëzim nga drejtori se si të sillej.

Një postimFacebook shpërndan një video të CNN që pretendon se tregon gazetarët që gënjejnë dhe veprojnë sipas udhëzimeve të inskenuara për ta bërë situatën të duket më dramatik. Kontrolli ynë tregoi se videoja ishte edituar.

Ja një mënyrë se si gënjejnë mediat perëndimore, thuhet në postim.

Më poshtë është një video e postuar nga Informer i Serbisë si pjesë e një emisioni që mund të shihet e plotë në kanalin e tyre në YouTube, me titull: “TEMA E DITËS – Amerikanët financuan Hamasin, e dinin se po vinte lufta!”

Drejtuesi i emisionit bën të ditur prezantimin e videos së montuar si më poshtë:

Le të shohim vetëm videon e CNN nga terreni. Le të shohim se çfarë niveli i manipulimit të informacionit është. Unë mendoj se do të jetë shumë më e qartë për ju kur ta shikoni këtë.

Në video shihet ekuipazhi i CNN duke ikur për t’u fshehur nga bombardimet, ndërsa dëgjohet një zë mashkulli që i udhëzon ku të vrapojnë dhe të shtrihen, ndërsa kamera fokusohet në fytyrën e gazetares dhe i thotë koleges së saj që po mban telefonin, të shikoj. më e frikësuar.

Për të theksuar zërin mashkullor që jep udhëzime, drejtuesi i emisionit shton se “zëri duhet të përfshihet sepse bombat nuk dëgjohen sa duhet”.

Por në regjistrimin origjinal të publikuar nga CNN, ky zë mashkullor mungon. Është e qartë se kjo është modifikim shtesë, domethënë video është modifikuar.

Çfarë raportoi CNN më 9 tetor?

9 tetor, CNN publikoi videon e reporteres Clarissa Ward dhe kolegëve të saj duke u fshehur dhe vrapuar për t’u mbrojtur ndërsa raketat u lëshuan pranë kufirit izraelito-palestinez.

Megjithatë, një version i videos me audio shtesë të redaktuar është bërë virale në mediat sociale dhe internet, duke sugjeruar se gazetarja dhe kolegët e saj janë duke u udhëzuar nga regjisori. Në videon origjinale, reporteri i CNN Ward shfaqet i shqetësuar dhe merr frymë thellë, ndërsa burri flet me të në telefon dhe herë pas here shikon përreth. Në videon e shpërndarë në Facebook, dëgjohet një zë mashkulli që u thotë gazetarëve të dalin nga rruga, të shtrihen në anë të rrugës, që kameramani të afrohet, të përpiqet të duket i frikësuar.

Siç shkruan Raskrinkavanje.rs, video manipuluese fillimisht u postua në profilin X të The Quartering, duke pretenduar se CNN u kap duke falsifikuar sulmin në Izrael.

Videoja origjinale, e postuar nga CNN (e arkivuar këtu), nuk përfshin audion e “udhëzimit”.

Një video më e gjatë e të njëjtit moment, e cila përfshin pamjet e tymit në ajër, është shpërndarë edhe në rrjetet sociale. Gazetari politik amerikan Brian Krasenstein ndau një version më të gjatë të videos së X, duke lavdëruar ekipin e CNN.

Më 9 tetor, CNN postoi gjithashtu një video më të gjatë në kanalin e saj në YouTube që zgjat gati nëntë minuta me përshkrimin e mëposhtëm:

Korrespondentja kryesore ndërkombëtare e CNN, Clarissa Ward, dhe ekipi i saj u detyruan të kërkonin strehim nga raketat pranë kufirit Izrael-Gaza.

Ward shpjegon në video (e cila gjithashtu nuk përmban asnjë udhëzim nga regjisori) pse ishte e nevojshme të mbulohej, se ekipi dëgjon raketa dhe se aeroplanë të shumtë po fluturojnë mbi zonën ku ndodheshin.

CNN ka konfirmuar se videoja është e rreme

CNN ka konfirmuar se video me “udhëzime” audio është e rreme.

Audioja në videon e ngarkuar dhe shpërndarë në platformën X është e fabrikuar, e pasaktë dhe e papërgjegjshme dhe e keqinterpreton realitetin e momentit që u transmetua drejtpërdrejt në CNN, tha zëdhënësja Emily Kuhn, raportoi New York Times.

Media të shumta kryesore (Business Insider, New York Times), si dhe portalet e kontrollit të fakteve (AP News, Reuters Fact Check, Raskrikavanje.rs, Fact Crescendo, Snopes, Faktograf.hr) shkruan gjithashtu për videon e rreme.

Nga kjo mund të konkludojmë se videoja që u bë virale në rrjetet sociale ishte edituar në mënyrë që të dukej sikur gazetarja e CNN dhe ekipi i saj po udhëzoheshin nga regjisori që ta bënin skenën të dukej më dramatike dhe autentike për konfliktin ushtarak. Videoja origjinale pa “udhëzime” u shpërnda në platformat e CNN dhe transmetuesi mohoi gjithashtu që ekipi i lajmeve të kishte marrë ndonjë udhëzim nga regjisori se si të sillej. Prandaj, ne e vlerësojmë postimin si të pasaktë.Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.