Në Milano nuk ka tabela për donacione me imazhin e Zelenskit

Фото: Принтскрин видео

Bëhet fjalë për një video të modifikuar, në Milano nuk ka billboard (tabela) me imazhin e Zelenskit me një vrimë në hundë përmes së cilës mblidhen donacione për Ukrainën. Sipas Qendrës për Luftimin e Dezinformimit në Ukrainë, promovimi i kësaj video të rreme është një përpjekje për të diskredituar Presidentin Zelenski dhe Ukrainën në përgjithësi, me synimin për të reduktuar mbështetjen nga vendet aleate.

 

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook në të cilin shpërndahet video material, kinse nga një shesh në Milano. Videoja tregon një tabelë të supozuar me një foto të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenski. Siç mund ta shihni, Zelenski ka një vrimë në hundë në të cilën vendos kartëmonedhat që thuhet se janë donacione për Ukrainën. Por kjo video fyese dhe pa shije është e modifikuar, ky lloj billbordi Zelenski nuk ekziston në Milano.

Kjo është një nga gjërat më qesharake që kam parë gjatë kësaj lufte.
E ashtuquajtura “bota e lirë” është e dënuar.
Donacione për Zelenskin në Milano, në hundë,
shkruan në postimin që po shqyrtojmë.
Qendra për Luftimin e Dezinformimit në Ukrainë njoftoi në profilin e saj në Telegram se kanë analizuar me kompjuter videon e shpërndarë nga postimi, se është një video e modifikuar grafikisht dhe se një billbord i tillë për donacione nuk ekziston në Milano.

Pas një analize të detajuar, ekspertët e Qendrës konstatuan se videoja ishte e sajuar dhe nuk përputhej me realitetin. Në një nga fragmentet shihet qartë se si një çift i moshuar ka një pamje të panatyrshme, për shkak të përdorimit joprofesional të programit të montimit të videove. Gjithashtu, autori i videos përdor kontraste të ndryshme për të fshehur prodhimin e video materialit. Me promovimin e kësaj video të rreme, tentohet të diskreditohet presidenti Zelenski dhe Ukraina në përgjithësi, me qëllim të reduktimit të mbështetjes nga vendet aleate, shkruan Qendra për Luftimin e Dezinformimit në Ukrainë.

Nga aty apelojnë që të ndiqen vetëm burime të verifikuara dhe të besueshme të informacionit, dhe qytetarët t’i marrin të gjitha videot dezinformuese dhe propaganduese me kujdes dhe nevojën për verifikim.

Edhe Top News shkruan se bëhet fjalë për një video të modifikuar grafikisht, për të cilën postimi pretendon se është bërë në një shesh në Milano dhe ku shfaqet një foto e Zelenskit me një vrimë në hundën e tij, ku mund të bëhen donacione nga persona të rastësishëm kalimtarë. Donacionet për Ukrainën, siç pretendohet në mënyrë të rreme nga kjo video dhe postimet që e mbështesin atë, po grumbullohen. Por analiza e videos nga Top News tregon se është një sajesë e plotë.

Për më shumë se një vit, propaganda ruse përmes videove të rreme për Ukrainën dhe Presidentin Zelensky është përpjekur të diskreditojë shtetin si brenda ashtu edhe ndërkombëtarisht.

Për shembull, në mars 2022, një thirrje e rreme u publikua nga Zelenski për ukrainasit që të tërhiqeshin, të dorëzoheshin dhe të dorëzonin armët, gjë që nuk u bë kurrë nga presidenti ukrainas. Një thirrje e tillë e rreme nga Zelenski u përhap përmes kanaleve pro-ruse Telegram dhe kanaleve të tjera të ngjashme.

Në fillim të këtij viti, propagandistët pretenduan se një instalacion në Itali në formën e një hunde njeriu, gjithashtu në Milano, që të çonte në një shteg të bërë nga një substancë pluhuri e bardhë, dyshohet se i ishte kushtuar Zelenskit. Instalimi ekziston vërtet në Milano, por nuk ka të bëjë me Zelenskin, as me Ukrainën.

Për të gjitha faktet e mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë. Është një video e modifikuar me kompjuter, një billboard me imazhin e Zelenskit me një vrimë në hundë përmes së cilës mblidhen donacione për Ukrainën, nuk ekziston në Milano. Videoja është propagandë dhe ka për qëllim diskreditimin e Zelenskit

 


Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre


 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.