Në mënyrë të rreme Ukraina prezentohet si marionetë dhe jo shtet i pavarur që mbron sovranitetin e saj

Фото: pixabay.com

Nuk është e vërtetë që ukrainasit po vdesin dhe po zhvendosen për shkak të Zelenskit. Rusia ka pushtuar Ukrainën dhe Zelenski po udhëheq kombin në betejën e tij për të mbrojtur integritetin dhe sovranitetin e tij territorial. Ukraina merr ndihmë nga vendet e BE-së dhe NATO-s, por kjo nuk e bën Zelenskin një marionetë. Nuk është e vërtetë që NATO e ka kuptuar se nuk mund të fitojë një luftë kundër Rusisë – NATO nuk është në luftë me Rusinë dhe nuk dëshiron të hyjë në luftë me Rusinë. Ajo që NATO po bën është të sigurojë mbështetje për Ukrainën në të drejtën e saj për vetëmbrojtje, siç thuhet në Kartën e OKB-së.

 

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook ku thuhet:

Momenti kur kupton se e gjithë Ukraina është zhgënjyer.
Ukraina nuk do të bëhet kurrë anëtare e NATO-s. Perëndimi/NATO e kuptuan se nuk mund të fitonin një luftë kundër Rusisë. NATO-ja e humbi këtë luftë, BE-ja e humbi këtë luftë dhe Zelenski dhe Ukraina humbën më shumë. Shumë ukrainas vdiqën për shkak të saj, dhe akoma më shumë u zhvendosën. Ai do të mbahet mend si një kukull e SHBA-së dhe BE-së.
Është mirë që kjo luftë të përfundojë shpejt, ndoshta me marrëveshje paqeje. Rusia i mban të gjitha letrat në dorë. BRICS është në rritje, dhe SHBA dhe BE janë në një recesion të rëndë.

Gënjeshtra e parë në këtë post është se NATO është në luftë me Rusinë. NATO nuk është në luftë me Rusinë. Ukraina nuk është anëtare e NATO-s, por është një vend partner i NATO-s që do të thotë se bashkëpunon ngushtë me NATO-n. NATO nuk dërgon trupa, veprimet e NATO-s janë mbrojtëse, nuk janë krijuar për të provokuar konflikt, por për ta parandaluar atë. Aleanca ka përgjegjësinë të sigurojë që lufta të mos përshkallëzohet dhe të mos përhapet përtej Ukrainës, gjë që do të ishte edhe më e rrezikshme dhe shkatërruese.

Nëse NATO do të mbyllte qiejt mbi Ukrainën, do ta sillte NATO-n në konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë, do të përshkallëzonte luftën dhe do të çonte në vuajtje dhe shkatërrim edhe më të madh për të gjitha vendet e përfshira. NATO nuk është në luftë me Rusinë dhe nuk kërkon konfrontim me Rusinë. Ajo që NATO po bën është të sigurojë mbështetje për Ukrainën në të drejtën e saj të vetëmbrojtjes, të përcaktuar në Kartën e OKB-së. NATO ka marrë masa të rrepta mbrojtëse për të forcuar praninë e saj në pjesën lindore të Aleancës, me qëllim që të mos ketë keqkuptim në Moskë për gatishmërinë e NATO-s për të mbrojtur të gjitha vendet anëtare. NATO ka detyrimin të sigurojë që konflikti të mos përshkallëzohet jashtë Ukrainës. Epo, meqë NATO nuk është në luftë me Rusinë, nuk është i vërtetë as postimi që thotë se NATO po e humb luftën ndaj Rusisë.

Është gjithashtu e pavërtetë se BE-ja është në luftë me Rusinë. BE-ja dhe vendet anëtare të BE-së dënojnë ashpër luftën e Rusisë kundër Ukrainës dhe përvetësimin e paligjshëm të territoreve ukrainase të Donetsk, Luhansk, Zaporozhye, Kherson. Ata dënojnë gjithashtu përfshirjen e Bjellorusisë në agresionin ushtarak rus.

Rusia duhet ta ndalojë këtë luftë menjëherë. BE-ja do të qëndrojë pas Ukrainës në mbështetjen e saj pa marrë parasysh sa kohë duhet, përfundoi Komisioni Evropian më 9 shkurt 2023.

Udhëheqësit e BE-së kanë kërkuar vazhdimisht që Rusia të pushojë zjarrin, të tërheqë forcat ushtarake dhe pajisjet ushtarake nga Ukraina dhe të respektojë plotësisht integritetin territorial dhe sovranitetin dhe pavarësinë e Ukrainës. BE-ja thekson të drejtën e Ukrainës për të zgjedhur vetë fatin e saj dhe përgëzon popullin e Ukrainës për guximin e tyre në mbrojtjen e vendit të tyre.

Është e vërtetë që BE-ja ka sanksione masive individuale dhe ekonomike kundër Rusisë, por kjo jo sepse është në luftë me të, por sepse është kundër luftës që Rusia ka nisur në Ukrainën sovrane.

Pretendimet në postim se Zelenski dhe Ukraina humbën më shumë, se shumë ukrainas vdiqën për shkak të tij dhe se ai është një kukull e BE-së dhe SHBA-së, synojnë ta paraqesin Ukrainën si një vend që nuk mund të vendosë vetë. Sikur të jetë një shtet pa integritet territorial dhe sovranitet, sikur të mos jetë i pavarur, pra duhet të jetë në dorën e dikujt dhe të kontrollohet. Por e vërteta është se Ukraina po mbrohet, menjëherë pas sulmit të parë më 24 shkurt 2022, ajo iu përgjigj agresionit ushtarak rus dhe vazhdon ta bëjë këtë për më shumë se një vit.

Neni 5 i traktatit të NATO-s është që kur një vend anëtar sulmohet, atëherë të gjithë duhet ta konsiderojnë këtë sulm si sulm ndaj tyre. Kjo do të thotë se nëse Ukraina i bashkohet NATO-s ndërkohë që është ende në luftë me Rusinë, neni 5 do të shkaktohet dhe kjo mund të çojë në një përshkallëzim të luftës. Në një situatë ku NATO-ja do të përfshihej drejtpërdrejt, shtetet evropiane në kufi me Rusinë, si shtetet baltike dhe Polonia, potencialisht do ta gjenin veten në vijën e frontit.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha në Samitin e NATO-s në Lituani se Ukraina nuk është e gatshme të jetë pjesë e NATO-s dhe se së pari duhet të përfundojë lufta.

Unë nuk mendoj se ka unanimitet në NATO nëse Ukraina duhet të anëtarësohet në NATO tani, në këtë moment, në mes të një lufte. Nëse lufta po ndodh, atëherë ne të gjithë do të shkojmë në luftë, luftë zyrtare me Rusinë, nëse ndodh kjo, tha Biden.

Para se të bëhen pjesë e NATO-s, vendet duhet të përmbushin disa standarde ekonomike, politike dhe ushtarake.

Unë mendoj se ne duhet të bëjmë një rrugë racionale në mënyrë që Ukraina të mund të hyjë në NATO, shtoi Biden.

Ai tha se e kishte refuzuar Putinin kur para fillimit të luftës kërkoi që Ukraina të mos anëtarësohej në NATO, sepse aleanca ka një politikë të dyerve të hapura.

Por unë mendoj se është shumë herët për të votuar tani, sepse ka kualifikime të tjera që duhen plotësuar si demokratizimi dhe disa çështje të tilla, tha Biden.

Epo, në përgjithësi, postimi përmban një sërë të pavërteta. Nuk është e vërtetë që ukrainasit po vdesin dhe po zhvendosen për shkak të Zelensky. Rusia ka pushtuar Ukrainën dhe Zelensky po udhëheq kombin në betejën e tij për të mbrojtur integritetin dhe sovranitetin e tij territorial. Ukraina merr ndihmë nga BE dhe vendet e NATO-s, por kjo nuk e bën Zelenskyn një kukull në duart e SHBA-së dhe BE-së, duke pasur parasysh se Ukraina mbrohet dhe ka vullnetin për të mos u dorëzuar. Nuk është gjithashtu e vërtetë që NATO e ka kuptuar se nuk mund të fitojë një luftë kundër Rusisë – NATO nuk është në luftë me Rusinë dhe nuk dëshiron të hyjë në luftë me Rusinë. 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.