Lajmi se Trump ka 410 vota elektorale është i rremë

Foto: screenshot nga një pjesë e postimit

Duke iu referuar një cicërime të cituar nga rrjeti televiziv amerikan pro-Trump, një përdorues i Facebook në gjuhën maqedone pretendon se më 17.11.2020. Trump ka një epërsi bindëse ndaj Biden

Një postim i pavërtetë në Facebook në gjuhën maqedone pretendon se rezultati i zgjedhjeve presidenciale të SH.B.A.-ve ditën e botimit të postimit, 17 nëntor 2020, ishte 410 për Donald Trump dhe 128 për kandidatin për president Joe Biden.

Numrat i referohen të ashtuquajturave qendrat e votimit që janë të ndryshme në secilin nga 50 shtetet e SHBA.

Në postim thuhet:

17.11.2020 410-128 Trump-Biden

Nën këtë tekst është ngulitur një pamje nga një llogari në Twitter, e cila tregon të njëjtat rezultate dhe tregon hartën e Shteteve të Bashkuara të pikturuara me të kuqe, vendet ku pretendohet se fitoi Trump dhe, blu vendet ku fitoi Biden.

Pamja e ekranit e përdorur nga autori i postimit si një justifikim për një pretendim të tillë u kopjua nga një llogari reale në Twitter, e cila në të vërtetë postoi atë që ai postoi dhe që në të njëjtën kohë bashkëngjiti një pjesë të një shfaqje debati në një kanal televiziv amerikan pro-Republikan OANN.

Në pjesën e botuar, ju mund të shihni se si, gjoja, burimet e inteligjencës ushtarake amerikane konfirmuan për televizionin në fjalë se ata zbuluan një mashtrim të madh duke numëruar rezultatet duke kontrolluar një server të vendosur në Gjermani, ku ishin ruajtur rezultatet e zgjedhjeve dhe se lajmet debatoheshin nga të ftuarit e televizionit. Stacioni televiziv OANN i Google është përshkruar si jashtëzakonisht i afërt me Trump dhe media të shquara amerikane dhe britanike, të tilla si New York Times dhe Guardian, e kanë përshkruar atë si një rrjet që përhap konspiracione në favor të republikanëve dhe konservatorëve ose si “kafsha shtëpiake e Trump, që zëvendësoi dashurinë e thyer me Fox News. ”

Problemi është se një gjë e tillë, kontrolli ushtarak i një serveri, nuk ndodhi dhe që më 17 dhe 18 Nëntor u mohua dhe u ekspozua nga disa kontrollues të fakteve me famë botërore. Reuters dhe Associated Press dhe USA Today dhe shumë të tjerë kanë konfirmuar se ky është një lajm i rremë .

Duke përdorur një burim të tillë vetëm si një pamje në ekran, autori i postimit që po shqyrtojmë po boton një deklaratë të rreme se Trump ka një avantazh bindës ndaj Biden. Duke vepruar kështu, ai injoron plotësisht rezultatet që janë botuar dhe janë shpërndarë gjerësisht, të cilat kanë pasur pak për tu plotësuar, sepse ka vazhduar numërimi, por që aktualisht, siç pretendon BBC, 306 kundrejt 232 në favor të Biden ose 290 kundrejt 232 në favor të Biden, sipas Guardian, i cili, nga ana tjetër, azhurnoi rezultatet e shteteve federale çdo 10 sekonda.

Postimi në Facebook me numrat e rremë ka një viralitet prej mbi 190 shpërndajresh për pak më shumë se 24 orë dhe shtatëdhjetë komente, kryesisht me miratimin e numrave të tillë të rremë në favor të Trump.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.