Kundërspin: Spini rreth BE-së është bërë konstant në skenën politike maqedonase

Dy partitë kryesore politike në bllokun maqedonas, LSDM dhe VMRO-DPMNE, nuk reshtin duke bërë spin dhe servirin gjysmë informacione për perspektivat e Maqedonisë në BE, veçanërisht pas konkluzioneve të javës së kaluar (14 dhe 15.12) të Këshillit të BE-së. Dy spinet e fundit i referohen perspektivës së vendit për në BE nëse VMRO-DPMNE vjen në pushtet dhe çfarë nënkupton deklarata e shefes së diplomacisë bullgare, Maria Gabriel, për detyrimet e vendit nëse dëshiron të bëhet anëtare e BE-së.

 

Shkruan: Teofil Blazhevski

Vërejmë spinin e parë të deputetit dhe zëdhënësit të LSDM-së, Darko Kaevski, në lidhje me intervistën e Mickoskit për 360 Gradë të transmetuar më 18.12.2023 në RTM.

Spin: Publikisht, në një intervistë për “360 gradë”, Hristijan Mickoski ka konfirmuar se DPMNE-ja e tij kërkon bllokadë të plotë të procesit të integrimit evropian të vendit.

I pyetur për kundërshtimin e DPMNE-së për votimin e amendamenteve kushtetuese dhe se kjo mund të nënkuptojë edhe 10 vite të bllokimit të hyrjes në BE, Mickoski tha, citoj:

“mund të jenë njëqind vjet” dhe shtoi “dhe ndoshta nuk do të jetë kurrë”.

Fjalët ie Mickoskit janë një konfirmim i qartë, me DPMNE dhe të Majtën nuk ka anëtarësim në BE, nuk ka përparim, nuk ka të ardhme.

[Burimi: LSDM– D. Kaevski/press, data: 19.12.2023]

 

Kundërspin: Darko Kaevski, pas qëndrimit të partisë të shprehur përmes një deklarate të transmetuar rreth gjysmë ore para konferencës së tij për shtyp (kohët janë marrë nga faqja e LSDM-së), e shtrembëroi të vërtetën, duke thënë një gjysmë të vërtetë, pra duke lënë anash një element tjetër nga deklarata e plotë e Mickoskit në intervistë.

Kaevski thotë se i pyetur për kundërshtimin e VMRO-DPMNE-së ndaj amendamenteve kushtetuese dhe nëse kjo do të nënkuptonte një bllokadë të re 10-vjeçare, Mickoski tha: “mund të jenë njëqind vjet” dhe shtoi “dhe ndoshta kurrë”.

Por përgjigja e plotë e Mickoskit në pyetjen “Mund të jenë edhe dhjetë vite të tjera “asgjë” në procesin e anëtarësimit në BE?” thotë:

Jo, mund të bëhen njëqind vjet dhe të mos jetë kurrë dhe mund të jetë në katër vjet. Ne e pamë tani në Këshillin e fundit Evropian se nëse ka vullnet politik, shumë gjëra mund të jenë ndryshe, por mendoj se do të na duhet një emision tjetër për këtë.

Pyetjes shtesë se VMRO-DPMNE pretendon të vijë në pushtet dhe se ndoshta është e rëndësishme që opinioni të dijë se çfarë na pret në procesin e anëtarësimit, Mickoski i përgjigjet: Epo, do të shohim se çfarë do të bëjë VMRO-DPMNE, mbështetje, si do të mbështesë, për çfarë do të luftojë, çfarë politike do të udhëheqë.

Prandaj, duke gjykuar nga përgjigja e parë, Mickoski nuk e përjashton mundësinë që Maqedonia të jetë anëtare e BE-së për katër vjet (pjesë që Kaevski e “preu” në konferencën për shtyp) dhe kur i kërkohet të specifikojë anëtarësimin në BE, Mickoski nuk donte të ishte vendimtar, duke thënë më herët se fillimi i negociatave për Ukrainën nënkupton një vendim politik nga BE-ja dhe se pas një procesi 23-vjeçar “Ne kemi bërë shumë më tepër se të gjithë anëtarët e rinj të BE-së së bashku”.

Për shkak të këtyre argumenteve mund të gjykohet se pjesa e shtypit të Kaevskit për këtë çështje është spin.

Gabriel foli për procesin e përgjithshëm të anëtarësimit në BE, i cili nuk u fsheh nga opinioni maqedonas

Spin-i i dytë është i VMRO-DPMNE-së dhe u shpreh nga lideri H. Mickoski, duke interpretuar fjalët e shefes së diplomacisë bullgare, Maria Gabriel, lidhur me detyrimet që ka Maqedonia nëse dëshiron të anëtarësohet në familjen evropiane:

Spin: Maria Gabriel ua hodhi të vërtetën në sy, është e vërteta për të cilën unë dhe VMRO-DPMNE po flasim për një vit e gjysmë. Në skenën publike u pa se Mariçiq, Zeçeviq, Kovaçevski, Ahmeti, Osmani dhe Grubi po e gënjejnë popullin e Maqedonisë se kjo pengesa e fundit, nuk është e fundit, tha kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në vizitë në Sveti Nikole, duke iu përgjigjur pyetjes gazetareske në lidhje me deklaratën e zëvendëskryeministres dhe ministres së Jashtme bullgare, Maria Gabriel, se amendamentet kushtetuese nuk janë kushti i vetëm…

[Burimi: Makfax – H. Mickoski/deklaratë, data: 19.12.2023]

 

Kundërspin: Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, spinoi për procesin e anëtarësimit të vendit, duke përdorur fjalët e zëvendëskryeministres bullgare dhe shefes e diplomacisë, Maria Gabriel, se çfarë e pret Maqedoninë në rrugën drejt BE-së nëse dëshiron të bëhet anëtare e plotë.

Për të rikujtuar, Gabrieli duke folur në parlamentin bullgar dhe duke iu përgjigjur pyetjes së një deputeti, ndër të tjera deklaroi jo vetëm ndryshimet kushtetuese, por edhe Marrëveshjen e fqinjësisë së mirë dhe dy protokollet. Kemi tre instrumente të ndërlidhura, të cilat janë pjesë e të ashtuquajturit kompromis nga korriku i vitit 2022. Për më tepër, kemi edhe një qëndrim shumë të qartë të Asamblesë Kombëtare”.

Por kjo është vetëm një pjesë e përgjigjes ndaj pyetjes së procesit të përgjithshëm të mundësisë së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim të plotë në BE, ndërsa Gabriel përkujtoi për obligimin për respektimin e Marrëveshjes për Bashkëpunim, Miqësi dhe Fqinjësi të Mirë, të cilat, sikurse edhe Marrëveshja e Prespës, janë shënuar në hyrjen e Kornizës Negociative të Maqedonisë me BE-në dhe respektimi i të dyja marrëveshjeve u kujtua edhe në samitin e javës së kaluar BE-Ballkani Perëndimor, në Deklaratën politike të miratuar bashkërisht në pikën 6..: 

Mbetet e rëndësishme që marrëveshjet dypalëshe, përfshirë Marrëveshjen e Prespës me Greqinë dhe Marrëveshjen për Miqësinë, Fqinjësinë e Mirë dhe Bashkëpunimin me Bullgarinë, të zbatohen me vullnet të mirë dhe rezultate të dukshme…

Mickoski tani thotë se zyrtarët aktualë të cilët e kanë nënshkruar Kornizën negociuese thonë se nuk ka pasur asnjë pengesë përveç ndryshimeve kushtetuese. Por e vërteta është se pothuajse në të gjitha deklaratat e kryeministrit Dimitar Kovaçevski dhe Bojan Mariçiq, si dhe në pjesën më të madhe të shefit të diplomacisë Bujar Osmani, flitet për kushtin për fillimin e negociatave, hapjen e klasterave me ndërqeveritarin e dytë BE-RMV. Konferenca, dhe këto janë vetëm ndryshimet kushtetuese për hyrjen e pakicave bullgare dhe të pakicave të tjera në Kushtetutë. Kjo shihet edhe nga lidhjet dhe përmbajtja e deklaratave të Kovaçevskit gjatë ditës së djeshme (18.12), si dhe nga deklaratat e Mariçiqit edhe gjatë ditës së djeshme.

Pra, për opinionin maqedonas është mjaft e qartë se respektimi i marrëveshjeve me Greqinë dhe Bullgarinë është kusht për afrimin dhe anëtarësimin e plotë të vendit në BE. Prandaj, Mickoski bën spin kur thotë se tre politikanët e përmendur në pushtet e kanë gënjyer opinionin se pengesë kanë qenë vetëm ndryshimet kushtetuese dhe se në rrugë nuk mund të ketë pengesa të tjera. Është thënë shumë herë se gjatë negociatave dhe madje në fund para përfundimit të tyre, çdo shtet anëtar, përfshirë Bullgarinë, mund të vendosë një bllok në kontekstin aktual vendimmarrës brenda BE-së, ku ende kërkohet unanimiteti për shumicën e vendimeve, përfshirë këtu zgjerimin.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.