Kritiku i Putinit, Navalny u fut nga Kremlini në listën e “terroristëve dhe ekstremistëve”

Udhëheqësi i opozitës, Aleksei Navalny, dhe mbështetës të tij.

Lideri kryesor i opozitës ruse, Alexei Navalny, i cili ndodhet në burg prej një viti, është shtuar në listën ruse të “terroristëve dhe ekstremistëve”, sipas listës së shërbimit të inteligjencës financiare ruse Rosfinmonitoring, shkruan AFP, raporton Portalb.mk.

Në listë u përfshi edhe një nga bashkëpunëtorët e tij, Lyubov Sombol, i cili u internua pas persekutimit. Sipas Sipas Fondit Kundër Korrupsionit, përveç organizatës Navalny të ndaluar në qershor, listës i janë shtuar të paktën nëntë persona të lidhur me lëvizjen opozitare, raporton Euronews. Vendimi është pjesë e masave të represionit kundër opozitës dhe zërave kritikë në Rusi.

Vendimi vjen në kontekstin e represionit në Rusi ndaj kundërshtarëve dhe zërave kritikë. Në mesin e janarit, listës iu shtuan dy bashkëpunëtorët kryesorë të Navalny, Ivan Zdanov dhe Leonid Volkov, që jetojnë jashtë vendit. Lista e Rosfinmonitoring përfshin mijëra individë dhe qindra organizata politike, islamike, fetare dhe ultranacionaliste të ndaluara në Rusi. Lista përfshin, për shembull, Talebanët dhe Shtetin Islamik.

Lista përfshin mijëra njerëz dhe qindra organizata islamike, fetare dhe nacionaliste të ndaluara në Rusi.

Në mes të janarit, listës iu shtuan edhe dy bashkëpunëtorët kryesorë të Navalnyt, Ivan Zhdanov dhe Leonid Volkov, të cilët jetojnë jashtë vendit.

Navalny u arrestua më 17 janar të vitit 2021 në aeroportin e Moskës pasi u kthye nga shërimi në Gjermani pas helmimit të rëndë në Siberi në gusht të vitit të kaluar, për të cilin ai tha se presidenti rus Vladimir Putin ishte përgjegjës.

Pas kësaj, Navalny u dënua me dy vjet e gjysmë burg për rastin e “përvetësimit”, të cilin e cilësoi si akt politik.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.