Kompanitë kineze të vaksinave kërkojnë anketues në vendet e varfëra

Foto: pixabay.com

 

Vaksina kundër Kovid-19 e Sinofarm aktualisht është aprovuar në vendet e Gjirit, Pakistan dhe Serbi. Në Kinë vetë, leja u dha në fund të dhjetorit si e përkohshme (!). Arsyeja – nuk kaloi fazën e tretë, të fundit të aprovimit. Deri më tani, ajo ka efikasitetin më të ulët të njohur në tregun botëror

 

Shkruan: Ljubomir Kostovski

 

Ministri serb i Shëndetësisë Zlatibor Loncar të martën (18 janar 2021 ) ishte i pari që mori një vaksinë kineze kundër Kovid-19 në kontinentin evropian. Leja për përdorim është lëshuar nga Agjencia Serbe për Barna dhe Mjekësi, shprehimisht një ditë më parë, por thuhet se bëhet fjalë për 100 mijë mostrat e para, ndërsa të tjerët do të shqyrtohen më tej.

Çfarë vaksine morri fqinji ynë verior të shtunën, 16 janar? Sipas radiologut serb nga Nishi, Aleksandar Ivkovic , i cili shpesh citohet nga media serbe si ekspert i shquar, bëhet fjalë për një vaksin të ndërmarrjes “Sinofarm” e cila ka një emër – BBIBP-CorV.

Duhet të them në fillim që ka pak të dhëna për këtë vaksinë. Është regjistruar në Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe), Bahrein dhe së fundmi në Kinë. Padyshim edhe te ne. Ndërkohë, është regjistruar në Egjipt – shkruan Ivkovic në një artikull në blogun e tij “Njerëz dhe gënjeshtra të tjera”

Në një artikull në faqen e tij, ai shpjegon në detaje përbërjen e vaksinës, e cila përmban virusin SARS-CoV-2, i cili ushqehet në kulturat e veshkave të majmunëve.

 Këto kultura trajtohen më pas me kimikatin beta-propaliolakton, i cili parandalon shumëzimin e mëtejshëm të virusit. Injektuar në shpatull, ajo shkakton shfaqjen e Kovid-19, por nuk lejon përsëritjen e tij. Testimet në Emiratet e Bashkuara Arabe treguan një efikasitet prej 86 përqind, pretendohet se ishte testuar në 31 mijë njerëz, vullnetarë të 126 etnive të ndryshme, thuhet në artikull.

Tre vaksina janë tani në përdorim në Serbi – një nga “Sinofarm”, Pfizer dhe vaksina ruse – “Sputnik V”

Deri më tani, për vaksinën Pfizer, e cila përdoret akoma në Serbi, por edhe në Evropë, Amerikë dhe Izrael, kemi një përcjellje shumë të mirë të të dhënave dhe informacionit se cilat grupe lejohen të vaksinohen. Çdokush mund të vaksinohet me të, përveç nëse ka disa reaksione serioze alergjike ndaj përbërësve të vaksinës. Deri më tani ka dy vaksina kineze – njëra është Sinofarm, tjetra është Sinovak. Vaksina “Sinofarm” mbërriti në Serbi, për të cilën nuk ka informacion nga faza e tretë e hulumtimit klinik, tha John Milic, bashkëpunëtor për kërkime në Universitetin e Modena për TV H1.

Deri të Dielën, Agjencia Serbe e Barnave nuk publikoi të dhëna për vaksinat kineze dhe ruse në faqen e saj të internetit.

TV N1 raportoi se vetë  autoritetet kineze “miratuan me kusht përdorimin e vaksinës Sinofarm” në fund të dhjetorit (!).

Kah fundi Sipas Sinofarm Laboratory në fund të vitit të kaluar, një nga vaksinat ekundër Kovid-19 është 79 për qind efektive, e cila është më e ulët se shkalla e botuar e efikasitetit për vaksinat e American Pfizer dhe Modern, efikasiteti i të cilave është 95 për qind, thotë artikulli në H1TV

Por ajo që errëson gjithë atmosferën triumfuese në Beograd, kur një aeroplan transporti me një milion vaksina kineze mbërriti në aeroport, i përshëndetur nga Presidenti Aleksandar Vuçiq , është  informacioni (transmetuar në Reuters), i cili thotë se ata që do të marrin këtë vaksinë praktikisht bëhen pjesë e kontigjentit të personave mbi të cilët kryhet testi i fundit, i tretë për efikasitetin e imunizuesit.

Reuters citoi grupin kombëtar kinez Biotek (CNBG) dhe Sinovak Biotek DOO të thoshin se ata kishin gjetur “dy vende të tjera për të kryer prova klinike në fazat e vona të kandidatëve të tyre të vaksinës koronavirus ndërsa Kina intensifikon përpjekjet e saj në garën globale”. Serbia dhe Pakistani kanë rënë dakord të marrin pjesë në provat e fazës 3 të vaksinave kandidate të CNBG, ndërsa Sinovac, kompania e dytë mori miratimin nga Turqia dhe Bangladeshi “

Zëri i Amerikës gjithashtu raportoi kohët e fundit nga Emiratet e Bashkuara Arabe se të dhënat paraprake treguan se vaksina ishte efektive në 86 përqind të rasteve. Është  deklaruar se kjo është një lloj i vjetër vaksinash, siç janë ato vaksinat për poliomelit ose gripin e zakonshëm. Informacioni gjithashtu thotë se tregu kinez tashmë po mbushet (në shumë rajone konsiderohet se nuk ka më një epidemi) dhe se vendet e tjera duhet të kërkohen si konsumatorë.

Kështu, fakti është se kjo vaksinë nuk ka kaluar fazën e tretë, të nevojshme për të fituar njohuri përkatëse në lidhje me efektivitetin e ilaçit. Dhe, një informacion i tillë i hollësishëm duhet t’u paraqitet mjekëve në të gjithë botën, të jetë publik dhe i dokumentuar.

Në një nga koferenca për shtyp të fundit, Presidenti serb Vuçiq u përgjigj në pyetjen se Brukseli me siguri do të zemërohet me përdorimin e vaksinave kineze. Por ai tha se shëndeti i qytetarëve është më i rëndësishëm për të dhe se Serbia i pagoi para sistemit Kovaks, por kjo nuk funksionoi. BE përsëriti se do të dhuronte vaksina me vlerë 70 milion dollarë në Ballkanin Perëndimor.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari