Është dezinformatë se vjehrra e Zelenskit ka një vilë në Egjipt

Eл Гуна. Фото:

Pronari i kompanisë që zotëron kompleksin luksoz në Egjipt, Najib Sawiris, njoftoi në Twitter se është dezinformatë që Zelensky ose dikush nga familja e tij ka blerë pronë në kompleksin e tij (kompleksi i menaxhuar nga kompania e tij), por që vila është në pronësi të një familjeje egjiptiane. 

 

Po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook ku thuhet:

Është blerë një vilë në emër të Olga Kiashko 5.000.000 € në Egjipt! Vjehrra e V. Zelenskit!!

Megjithatë, ajo që thuhej në njoftim, se nëna e gruas së presidentit ukrainas dyshohet se ka blerë një vilë në Egjipt për 5 milionë euro, është një gënjeshtër e pastër.

Pronari i kompleksit turistik luksoz El Gouna në Egjipt, Orascom Development, mohoi informacionin se familja e presidentit ukrainas Zelensky zotëron një vilë në resort.

Informacioni që ka qarkulluar në internet është krejtësisht i rremë, shtoi kompania në një deklaratë, transmeton Ahram online në anglisht.

Ai shtoi se kompania është e përkushtuar të mbrojë privatësinë e klientëve dhe nuk ndan informacione ose detaje rreth klientëve të saj, megjithatë, pas shqyrtimit të të dhënave, ata nuk gjetën prova që Zelensky ose ndonjë anëtar i familjes së tij kishte pronë në El Gouna, një vendpushim turistik 20 km në veri të Hurghadës.

Kompania tha gjithashtu se informacioni në mediat sociale, i cili përfshinte një foto të një vile që pretendohej në mënyrë të rreme se i përkiste nënës së gruas së Zelenskiy, ishte në fakt një foto e një vile në pronësi të një familjeje nga Egjipti.

Gjithashtu fotot nga gjoja “marrëveshja” e shitblerjes së vilës janë false dhe të falsifikuara, pra përfaqësojnë montazh. Nuk janë të shpërndara në postimin që po shqyrtojmë, por ka në platforma të huaja, si gjoja “provë” e blerjes së vilës.

Fotot e kontratës së supozuar janë gjithashtu të rreme dhe formularët e kontratës së kompanisë nuk përputhen me imazhet që janë shpërndarë, shtoi firma.

Keqinformimi se nëna e gruas së Zelenskyit dyshohet se bleu një vilë 5 milionë euro në Egjipt filloi të qarkullonte në mediat sociale kur një bloger egjiptian, duke e identifikuar veten si Mohamed Alawi, pretendoi në një video në YouTube se familja e presidentit ukrainas fitoi një vilë me ndihmën e parave të ndihmës humanitare që synonin të mbështesnin Ukrainën. Pronari i kompanisë që zotëron kompleksin luksoz në Egjipt, Najib Sawiris, ka njoftuar në Twitter se është dezinformatë që Zelenski ose dikush nga familja e tij ka blerë pronë në kompleksin e tij (kompleksi i menaxhuar nga kompania e tij). Bëhet fjalë për një biznesmen të famshëm egjiptian, një milioner. Në dezinformata është përhapur edhe një foto e një vile, që pretendohet se është në pronësi të nënës së Zelenskit, Olena Zelenska, por edhe ajo foto është nga prona e një familjeje egjiptiane. Në kuadër të gjithë fushatës së dezinformimit qarkullonte edhe një kontratë shitje false. Kanali në YouTube ku nisi gënjeshtra është fshirë, por përdorues të tjerë e kanë shkarkuar videon dhe po e shpërndajnë përmes platformave të tjera të ndryshme.

Siç shkruan Euro Day France, një temë e përsëritur në propagandën anti-ukrainase është se Zelensky ka pasuri në të gjithë botën. Në vitin 2022, ai u akuzua rrejshëm se kishte blerë një vilë në Florida për 5 milionë dollarë. Veç kësaj, videoja në YouTube ku e ka origjinën keqinformimi për vilën në Egjipt është postuar nga një kanal që ka ekzistuar vetëm 1 muaj.

Volodymyr Zelensky dhe familja e tij janë sulmuar dhe diskredituar vazhdimisht, duke u portretizuar në mënyrë të rreme si duke abuzuar me ndihmën perëndimore për t’u mbrojtur kundër një pushtimi rus, të gjitha si pjesë e propagandës së Kremlinit.

Për shkak të të gjitha fakteve të mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë. 

 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.