Samiti i NATO-s, bombat thërrmuese, Prigozhin dhe Polonia, fokusi i narrativave dezinformuese në korrik

Left to right: President Voldymyr Zelenskyy (Ukraine) with Rishi Sunak (UK Prime Minister) and US President Joe Biden

Në korrik, përmes mediave në gjuhën maqedonase, mund të lexoheshin disa lloje të narrtivavee ruse lidhur me situatën në Ukrainë, dhe të dominuara nga ato që lidhen me samitin e NATO-s në Vilnius, me municione thërrmuese të miratuara nga SHBA për Ukrainën, me fatin e Prigozhinit, gjatë të cilit u rinovua narrativa se Polonia dëshiron të pushtojë pjesë të Ukrainës, por edhe sulmet me dron në Moskë u bënë të rëndësishme.

 

Samiti historik i NATO-s në Vilnius, i cili u vlerësua si i tillë për shkak të vendimit për të pranuar Suedinë si shtetin e 32-të anëtar dhe për shkak të paketës së mbështetjes për Ukrainën (përjashtimi nga Plani i Veprimit të Anëtarësimit (MAP), mbështetja ushtarake dhe ekonomike dhe themelimi i Këshillit NATO-Ukrainë), ishte rasti i reagimeve të ashpra ruse nga Rusia, të kanalizuara përmes narrativave ekstreme dhe të moderuara deinfo. Si një nga deklaratat ekstreme mund të merret ajo e propaganduesit dhe ish-presidentit të Rusisë, Dmitry Medvedev, dhe deklarata më e moderuar e zëdhënëses së Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, Maria Zakharava, si dhe e zëdhënëses së Kremlini, Dmitry Peskov.

Në këtë kuptim, mediat maqedonase transmetojnë narrativa diinfo ruse, të pasuara nga kërcënimet nga Medvedev, i cili u bë një nga propaganduesit kryesorë të Kremlinit pas agresionit rus.

Një reagim më i moderuar erdhi nga Ministria e Punëve të Jashtme, sipas analizave të së cilës samiti i NATO-s në Vilnius shënoi kthimin e Aleancës në mendimet dhe skemat e epokës së Luftës së Ftohtë, raporton Anatolia.

Medvedev – Nuk do të ekzistojnë as NATO, as Ukraina

Duke komentuar përfundimin e samitit të NATO-s se është formuar Këshilli i Bashkëpunimit NATO-Ukrainë, Medvedev tha se ky Këshill së shpejti do të pushojë së ekzistuari, sepse njëra nga palët do të zhduket, duke iu referuar gjithashtu Këshillit të shpërbërë NATO-Rusi i cili u formua në 2002:

Këtë herë gjithçka do të përfundojë ndryshe. Këshilli do të pushojë së ekzistuari, sepse njëra nga palët do të zhduket… Rusia dhe Aleanca janë në prag të luftës, ose më mirë përtej pragut, ka komentuar Medvedev në llogarinë e tij në Twitter, siç raportojnë një pjesë e mediave maqedonase.

Medvedev tha një ditë më parë, më 12 korrik, se Ukraina nuk është bërë anëtare e NATO-s dhe ndoshta nuk do të bëhet, por se ajo që iu premtua nga NATO në Vilnius nënkuptonte se bota po shkon drejt luftës së tretë botërore.

 Gjithçka është ashtu siç kemi menduar:

Plani i veprimit për anëtarësimin e Ukrainës në Aleancë – anulohet. Për sa i përket integrimit më të shpejtë. Për të ftuar (Ukrainë) në NATO.

Por ata do ta pranojnë atë – nuk dihet kur dhe në çfarë kushtesh. Me shumë mundësi – kurrë. Dhe kjo është ajo që realistët në Aleancë kanë frikë të thonë me zë të lartë, ka shkruar Medvedev në Telegram.

Për të rritur ndihmën ushtarake për regjimin në Kiev. Me gjithçka të mundshme: raketa, municione thërrmuese, avionë.

Perëndimi krejtësisht i çmendur as që mund të mendonte për asgjë tjetër. Parashikueshmëria e nivelit më të lartë, deri në idiotësi. Në fakt – bllokim. Lufta e Tretë Botërore po afrohet, tha Medvedev

Më 11 korrik, zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Brendshme ruse, Zakharova, reagoi në ditën e parë të samitit të NATO-s, duke përsëritur narrativën e vjetër ruse, duke vlerësuar se NATO është në luftë me Rusinë – qëndrim që u raportua gjerësisht edhe nga mediat në gjuhën maqedonase:

A mendoni vërtet se NATO nuk është në luftë me Rusinë? Në fakt, NATO siguron armë, luftëtarë, mercenarë, trajnerë, këshilltarë dhe inteligjencë për regjimin në Kiev. NATO është padyshim e përfshirë në aktivitete ushtarake atje, nuk ka dyshim. NATO është ajo që e solli regjimin e Kievit në këtë pikë, vuri në dukje Zakharova, raportoi TASS. 

Deklaratat e Medvedev dhe Zakharova janë pjesë e narrativës dezinformative ruse se NATO-ja është fajtore për përshkallëzimin aktual të luftës pas agresionit rus, sepse nëse NATO nuk do t’i kishte dhënë armë Kievit, ndoshta Ukraina do të ishte mposhtur shumë më shpejt dhe nuk do të kishte pasur luftë.

 

Peskov: Do të analizojmë me kujdes

Në ditën e parë të samitit, më 11 korrik, zëdhënësi i Kremlinit Peskov tha se do të bëhet një vlerësim i kujdesshëm i vendimeve dhe deklaratave të bëra në samit dhe se Moska do të marrë kundërmasat e duhura.

Peskov theksoi se:

Udhëheqësit evropianë duket se nuk e kuptojnë se lëvizja e infrastrukturës së NATO-s më pranë kufijve të Rusisë ishte një gabim dhe se përparimet e aleancës ushtarake perëndimore në Evropën Qendrore dhe Lindore janë ato që çuan në krizën aktuale në Ukrainë.

Rezultatet e samitit u shpallën vetëm një ditë më parë, megjithëse kishte spekulime nëse do të pasonte apo jo një vendim për datën e pranimit të Ukrainës.

Foto zyrtare “familjare” e liderëve të NATO-s. Foto: NATO/web

 

Spekulime deri në ditën e fundit para samitit

Më 10 korrik, agjencitë e lajmeve raportuan një njoftim nga Ministri i Jashtëm ukrainas Dmitry Kuleba se aleatët perëndimorë kishin arritur një konsensus për të shkurtuar ndjeshëm rrugën e Ukrainës drejt anëtarësimit në NATO:

Pas bisedimeve intensive, aleatët e NATO-s arritën një konsensus për të hequr MAP nga rruga e Ukrainës drejt anëtarësimit. E mirëpres këtë vendim të shumëpritur që na shkurton rrugën drejt NATO-s, shkruan një pjesë e mediave maqedonase. 

Kuleba kishte retorikë të ngjashme një ditë më parë, më 07/09/2023, por ai nuk ishte specifik për përparimin e rëndësishëm të çështjes Ukrainë-NATO.

Gjatë fundjavës së 8 dhe 9 korrikut, tema ishte qëndrimi i Berlinit, pasi Gjermania synonte të kundërshtonte hyrjen e shpejtë të Ukrainës në Aleancë, ashtu siç kishte paralajmëruar personalisht presidenti amerikan Joe Biden më 8 korrik, duke krijuar kështu hapësirë ​​për spekulime. Informacionet e ndryshme rreth asaj se çfarë do të ndodhë me Ukrainën në samitin në Vilnius më 11 dhe 12 korrik pasuan pasi, çuditërisht për shumë analistë, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha në takimin në Ankara me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky se Ukraina duhet të bëhet anëtare e NATO-s.

Në fakt, një shtysë e fortë për suksesin e samitit ishte kompromisi i arritur me Turqinë në mbrëmjen e 10 korrikut, për miratimin e Ankarasë për anëtarësimin e plotë të Suedisë në NATO, duke sjellë efektivisht aleancën në 32 vende ose dy më shumë se përpara fillimit të pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt 2022. Zgjerimi i NATO-s në lindje dhe afrimi me kufijtë rusë ishte një nga arsyet zyrtare të pushtimit rus dhe një nga qëllimet e të ashtuquajturave të tyre “operacion special ushtarak” (çmilitarizimi i Ukrainës dhe ndalimi i aspiratave të Kievit për pranimin e Ukrainës në Aleancë).

 

Putin: Askush nuk dëshiron një konflikt Rusi-NATO

Por retorika nga Rusia rreth NATO-s duket se është e përshtatur në njëfarë normaliteti dhe pranimi të realitetit. Për këtë referohet deklarata e presidentit rus Vladimir Putin, i cili në konferencën për shtyp në Shën Petersburg më 30 korrik 2023 tha se askush nuk dëshiron një konflikt me NATO-n, megjithëse Rusia është gjithashtu e gatshme për një opsion të tillë:

Ne jemi gjithmonë të përgatitur për çdo skenar. Por askush nuk e dëshiron këtë. Dhe me iniciativën e Amerikës, dikur krijuam një mekanizëm të posaçëm për parandalimin e konflikteve të tilla… Askush nuk e dëshiron një konflikt të tillë, por nëse ata duan, ne jemi gati tha Putin. 

Vladimir Putin. Foto: Screenshot/youtube

Një pjesë e mediave në Maqedoni vazhdojnë, të paktën përmes titujve, të përcjellin skemën dezinformuese ruse për pathyeshmërinë e ushtrisë së tyre, ndaj edhe këtë konferencë shtypi e shfrytëzuan me tituj si “Putini ka “ngrirë” sërish NATO-n dhe SHBA-në, Marina ruse këtë vit do të marrë 30 luftanije.’ 

 

Bomba thërrmuese për Ukrainën – ndarje në Perëndim, kërcënime nga Moska

Pasi SHBA-ja më 07/07/2023 njoftoi se do të dërgojë municione thërrmuese si ndihmë në Ukrainë, reagimet dhe as informacionet dhe dezinformatat për këtë çështje nuk kanë rënë.

Ndër të parët që reagoi ishte personi i parë i OKB-së, Antonio Guterres, i cili kundërshtoi një vendim të tillë, duke kujtuar konkluzionet e deritanishme ndërkombëtare në lidhje me municionet e tilla – bomba thërrmuese:

Sekretari i Përgjithshëm mbështet Konventën për Municionet Thërrmuese (CCM), e cila, siç e dini, është miratuar 15 vjet më parë dhe dëshiron që vendet të respektojnë kushtet e konventës. Pra, natyrisht, ai nuk e mbështet përdorimin e municioneve thërrmuese në fushën e betejës, tha zyra e Guterres.

Kundër Guterres, i pari që mbështeti dhe shprehu mirëkuptim ishte Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, me justifikimin se Rusia përdori bomba të tilla për të pushtuar territore, ndaj Ukraina ka të drejtë të mbrohet.

Reagimi i parë i Moskës pasoi të shtunën, 07/08. 2023, kur ata e quajtën vendimin një gjest dëshpërimi të SHBA-së, duke shtuar se ai do ta bënte Uashingtonin “bashkëpunëtor” në vrasjen e civilëve me këtë armë të diskutueshme.

Transferimi i municioneve thërrmuese është një gjest dëshpërimi dhe njohje e dobësisë në kontekstin e dështimit të të ashtuquajturës kundërofensivë ukrainase, tha Ministria ruse e Mbrojtjes dhe një pjesë e mediave maqedonase.

Autoritetet aktuale të Ukrainës nuk kujdesen për viktimat civile, sepse bombat thërrmuese vrasin pa dallim, sipas një deklarate nga Ministria e Mbrojtjes. 

 

Medvedev: Biden i fiksuar pas fantazive të pashëndetshme

Ndër reagimet që u transmetuan ishte edhe ai i ish-presidentit dhe kryeministrit rus, Dmitry Medvedev, i cili konsiderohet si një nga propaganduesit kryesorë të Kremlinit. Ai rinovoi narrativën ruse se Perëndimi është fajtor për luftën në Ukrainë, por këtë herë fajësoi drejtpërdrejt presidentin amerikan Biden, duke kërcënuar se “armagedoni bërthamor” ishte i mundur:

Një Biden i përgjumur, i moshuar tha se dy vjet më parë në Gjenevë ai tërhoqi garancitë e tij se Ukraina nuk do të anëtarësohej në NATO. Në kuptimin “Unë nuk u përkula para rusëve”. Duke furnizuar Ukrainën me qindra ton armë, ai nisi një konflikt të gjatë jashtëzakonisht të rrezikshëm me Rusinë, duke bërë që regjimi në Kiev të shkatërrojë atë që kishte mbetur nga vendi i tij. Tani, pasi ka shteruar të gjitha burimet, ai premton sulme grupore dhe përsëri fton neonazistët në Kiev me një perspektivë të NATO-s, realizimi i së cilës do të thotë një luftë e tretë botërore, shkruan Medvedev.

Është më e lehtë të mendosh se ky është drejtimi i çdo lideri amerikan dhe i Qeverisë së thellë amerikane: të dominojë dhe kufizojë vendet e tjera. Sidomos ata kokëfortë si i yni….

Apo ndoshta gjithçka është ndryshe? Ndoshta gjyshi që po vdes, i fiksuar pas fantazive të pashëndetshme, thjesht vendosi të largohej me hijeshi, duke shkaktuar armagedon bërthamor dhe duke marrë gjysmën e njerëzimit me vete në botën tjetër…, përfundon Medvedev.

 

Ndarja në Perëndim

Në fundjavën e 8 dhe 9 korrikut, mediat maqedonase raportuan raporte të shumta se disa nga aleatët perëndimorë të Ukrainës e kundërshtuan një vendim të tillë të SHBA-së, dhe veçanërisht theksuan reagimet e Spanjës, Gjermanisë dhe Mbretërisë së Bashkuar.

“New York Times” zbuloi më 10 korrik se SHBA do t’i dërgojë Ukrainës modele të vjetra të municioneve thërrmuese që janë të vështira për t’u asgjësuar (ato që nuk do të shpërthejnë në terren) dhe se kjo do të krijojë probleme të mëdha pas luftës.

Më 16 korrik, presidenti rus, Vladimir Putin, tha se Rusia mban rezerva të mjaftueshme të bombave thërrmuese në magazina dhe se nuk i ka përdorur deri më tani, por nëse sulmohet me armë të tilla do t’i përdorë ato:

Natyrisht, nëse ato përdoren kundër nesh, ne rezervojmë të drejtën për të ndërmarrë masa reciproke – tha Putin, raportojnë mediat në gjuhën maqedonase.

Më 21.07.2023 mbërriti lajmi se Ukraina po përdor tashmë bomba thërrmuese të dorëzuara nga SHBA, dhe më 22.07. 2023 se ato janë përdorur edhe në territorin rus në afërsi të qytetit kufitar rus të Belgorodit.

 

Narrativa ruse e Trump

Disa media në gjuhën maqedonase kanë publikuar lajme më 17 korrik 2023. lidhur me qëndrimin e ish-presidentit amerikan Donald Trump për luftën në Ukrainë, i dominuar nga qëndrimi i tij se nëse do të ishte president mund ta ndalonte luftën brenda 24 orëve.

 

Donald Trump Foto: Video printscreen

Pozicioni i Trump, i transmetuar përmes një agjencie lajmesh pas intervistës me Sky News, thotë:

Unë e njoh shumë mirë Zelenskyn, dhe Putinin e njoh shumë mirë, madje edhe më mirë. Kam pasur marrëdhënie të mira me të dy, shumë të mira. Unë do t’i thosha Zelenskit: “Mjaft është mjaft”. Duhet të pajtoheni”. Unë do t’i thosha Putinit: “Nëse nuk bëni një marrëveshje, ne do t’i japim shumë. Ne do t’i japim (Ukrainës) më shumë se sa kanë marrë ndonjëherë, nëse duhet. Do ta mbyll marrëveshjen brenda një dite. Një ditë.

Qëndrimi i Trump, de fakto, thotë se zgjidhja për luftën dhe paqen në Ukrainë është në anën amerikane dhe se nëse Uashingtoni dëshiron, mund ta arrijë atë zgjidhje.

Kjo retorikë pro-ruse u shpreh vetëm dy ditë më parë më 14 korrik nga Viktor Orbán pas përfundimit të samitit të NATO-s. Disa media online informative në gjuhën maqedonase e përcollën këtë qëndrim të Orbanit, ose me një titull si: Paqja do të mbretërojë menjëherë nëse e duan amerikanët, ose si: Me ftesën e Ukrainës në NATO, do të fillojë një luftë botërore. 

 

Putin: Polonia ka plane për të aneksuar Ukrainën Perëndimore

Më 21/07/2023, Presidenti rus Putin konfirmoi se ka plane që Polonia të aneksojë Ukrainën perëndimore, duke komentuar planet për të krijuar një “lidhje polake-lituaneze-ukrainase”:

Në fund të fundit, perspektiva është e qartë – nëse njësitë polake hyjnë, për shembull, në Lviv ose territore të tjera të Ukrainës, atëherë ato do të qëndrojnë atje. Dhe ata do të mbeten përgjithmonë, tha Putin.

Ky kërcënim rus, i cili ka qenë një rrëfim i njohur dezinformues rus që nga viti 2022 pas pushtimit të Ukrainës, u përsërit në nivelin më të lartë nga Putini pas dezinformimit njëmujor për Yevgeny Prigozhin dhe grupin mercenar Wagner, i cili në fund të Qershori tentoi një grusht shteti në Rusi.

Një informacion i tillë pati disa herë gjatë korrikut dhe më 16 korrik u transmetua lajmi se detyra e Wagnerit në Bjellorusi ishte të kapte një korridor kyç që ndan Poloninë nga Lituania në rast të një përshkallëzimi të madh midis NATO-s dhe Rusisë – të ashtuquajturit Thembra e Akilit e NATO-s në Evropë, Korridori Suwalki, i cili të çon në enklavën ruse të Kaliningradit, në bregun e Detit Baltik.

Nga rrëfimet e tjera dezinformative ruse që mund të regjistrohen si lajme specifike në gjuhën maqedonase, “Vërtetmatës” në rubrikën e tij për Kontrollin e Fakteve në mënyrë aktive debutoi tekste të tilla në media apo postime, të cilat mund të shihen në linkun KËTU dhe posaçërisht theksojmë në dezinformimin e luftës së Rusisë, por nga ana tjetër përdoren edhe video lojëra, për të cilat mund të lexoni KËTU. 

 

Sulmet me dron në Moskë

Mediat në gjuhën maqedonase raportuan disa herë gjatë korrikut për një sulm me dron në Moskë ose afër kryeqytetit të Rusisë gjatë korrikut. Moska doli me një narrativë që akuzon Ukrainën për terrorizëm ndërkombëtar ose thjesht terrorizëm, dhe në të njëjtën kohë në narrativën e vendeve perëndimore janë paralajmëruar të ndalojnë armatosjen dhe financimin e Ukrainës, sepse në këtë mënyrë po ndihmojnë terrorizmin.

Një moment nga goditja e dronit që shpërtheu gjatë një sulmi më 30.07.2023 në Moskë. Foto: screenshot

Zëdhënësja e MPJ-së ruse, Maria Zakharova, për sulmin e 24 korrikut 2023, vlerësoi se bëhej fjalë për terrorizëm ndërkombëtar nga ana e Ukrainës

Ishte një akt i terrorizmit ndërkombëtar, tha ajo për televizionin RTVI, duke komentuar incidentin, raporton një nga mediat në gjuhën maqedonase. 

Bëhet fjalë për një sulm me dy dronë që u rrëzuan, sipas Moskës, jashtë ndërtesave ku jeton popullata civile. Megjithatë, një nga dronët u rrëzua pranë Ministrisë së Mbrojtjes Ruse. Më 24 korrik, mediat në gjuhën maqedonase e raportuan këtë lajm deri në mesditë. Narrativa që përdor Zakharova është e njëjta narrativë që përdori Moska për sulmin në urën që lidh Krimenë me territorin rus disa ditë më parë, por edhe për sulmin më të madh me dron që u krye në fillim të korrikut, më 07/04/ 2023, kur u rrëzuan të paktën pesë dronë që u afroheshin objekteve në Moskë nga drejtime të ndryshme. Për të gjitha këto sulme, Moska fajëson Kievin zyrtar, i cili jo gjithmonë i pranon sulmet. Për këtë të datës 07.04.2023, në të cilën një nga dronët ishte drejtuar në Aeroportin Ndërkombëtar Vnukovo afër Moskës, Zakharova përdori edhe narrativën terrorizëm, ose më mirë “akt terrorist”.

 

Meqenëse presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy po i kryen ato sulme terroriste me armë të siguruara nga Perëndimi ose të paguara me fondet perëndimore, ky është terrorizëm ndërkombëtar. Është koha e fundit që bashkësia ndërkombëtare të kuptojë se Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Franca, të cilat janë të gjitha anëtare të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, po “sponsorizojnë një regjim terrorist”, raporton një tjetër medium në gjuhën maqedonase,në një pjesë të deklaratës së Zaharovës. 

Incidenti dhe kjo deklaratë, pra vlerësimi i udhëheqjes ruse, erdhi vetëm dy ditë pas sulmit të fundit nga dronët dhe raketat ruse në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev.

Detaje të tjera për këtë ngjarje mund të lexoni në klasterin e lajmeve në gjuhën maqedonase të publikuar në orët e mëngjesit (09:15) më 04.07.2023, agregatorin Time.mk, si dhe grupin e lajmeve të grumbulluara nga ora 14:00 të së njëjtës ditë.

Më datë 30.07.2023 Moska u sulmua nga dronë luftarakë – ukrainas sipas akuzave ruse – një u qëllua dhe një tjetër u përplas në një ndërtesë komerciale-rezidenciale në zonën qendrore të qytetit, duke shkaktuar dëme materiale dhe panik. Retorika ruse mbeti e njëjtë – një akt terrorist.

 

Narrativë disinfo bullgare për Qeverinë në Shkup dhe maqedonasit në vendet fqinje

Më 10.07.2023, disa media në gjuhën maqedonase raportuan lajmin e gazetës bullgare 24 Çasa të publikuar në edicionin online se shërbimet e inteligjencës së Bullgarisë i referohen marrëdhënieve me Maqedoninë në raportet e tyre të rregullta në Kuvend.

Sofje.Kuvendi dhe Kryesia. Foto: Meta.mk/arkiva

Sipas këtij informacioni, inteligjenca ushtarake bullgare (SVR) përcaktoi se në vitin 2022 autoritetet në Maqedoni u përpoqën të ndikojnë tek minoriteti bullgar në vendet fqinje që të deklarohen maqedonas. Në raport është konstatuar se në Maqedoni nuk zbatohen ndryshimet e pritshme kushtetuese dhe as pjesët thelbësore të Marrëveshjes për miqësi, bashkëpunim dhe fqinjësi të mirë nga viti 2017 ndërmjet Shkupit dhe Sofjes.

Politika jo-konstruktive e autoriteteve të RMV-së ndaj Sofjes mbështetet gjithnjë e më shumë nga disa faktorë të jashtëm. Vazhduan përpjekjet e RMV për të përdorur disa organizata ndërkombëtare për të dëmtuar imazhin e Republikës së Bullgarisë. Trendi do të vazhdojë dhe do të kërkojë vigjilencë nga autoritetet bullgare. Po ashtu, në vitin 2022, tradicionalisht, nuk është bërë asnjë përparim në ndërtimin e çelësit, për NATO-n, Korridorin 8 në pjesën e tij përmes territorit të RMV-së, shkruan “24 Çasa” dhe një pjesë e mediave në gjuhën maqedonase. 

Stema e Agjencisë Shtetërore Bullgare për Sigurinë Kombëtare – DANS. Foto: DANS/web

Meqë ra fjala, 24 orë, në kuadër të raporteve të shërbimeve bullgare të inteligjencës, kanë publikuar edhe një tekst se shërbimet e tyre kanë arritur në përfundimin se lufta në Ukrainë prek jo vetëm rajonin, por edhe në botën e gjerë dhe se Rusia synon të krijojë një zonë konflikti edhe në Ballkan. Teksti titullohet “Lufta mund të përhapet jashtë Ukrainës. Ballkani është një objektiv rus”. 

 

E Majta: KFOR-i është i njëanshëm, ARM duhet të tërhiqet nga misioni

Po ashtu më 10 korrik, një pjesë e mediave në gjuhën maqedonase publikuan një deklaratë nga e majta në të cilën ka dezinformata për rolin e Qeverisë së udhëhequr nga LSDM dhe BDI me situatën konfliktuale në veri të Kosovës.

Në veçanti, e majta pretendon se KFOR-i luan një rol negativ.

Represioni mbi popullatën që përpiqet të mbrojë të drejtat e veta elementare në veri të Kosovës dhe Metohisë vështirë se do të ishte e mundur nëse nuk do të ekzistonte darë imperialiste e KFOR-it. Përkatësisht, në shumë raste pjesëtarët e KFOR-it përdorën forcë të tepruar për të mbytur protestuesit që luftonin legjitimisht për të drejtat e tyre të shkelura nga pushteti represiv, duke qëndruar në anën e më të fortëve dhe të armatosurve dhe kundër popullit të thjeshtë.

Të majtët theksojnë vendimin e Qeverisë për dërgimin e rotacionit të ri të 31 ushtarëve të ARM-së në KFOR, por nuk theksojnë asnjë detaj tjetër, për shembull që kur vendi dërgon ushtarë në KFOR, në bazë të së cilës KFOR-i është dislokuar në Kosovë dhe nuk përmendet ndonjë fakt tjetër.

Po ashtu thuhet dezinformata se “e Majta dhe 90 për qind e popullatës maqedonase e kundërshtojnë këtë lëvizje të Qeverisë”. E majta kërkon tërheqjen e ushtarëve të ARM-së nga KFOR-i, por edhe nga të gjitha misionet e tjera të NATO-s.

Ky dezinformim ishte objekt analize në rubrikën kundërspin të “Vërtetmatës”.

 

 

 

 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.