Pretendimi se përfshirja e SHBA-së në historinë e gripit të shpendëve është një narrativë dezinformuese ruse

Transmission electron micrograph of influenza A virus, late passage...CDC/Dr. Erskine Palmer, 1981

Një rishikim i kujdesshëm i gjithçkaje të publikuar deri më tani për këtë temë tregon qartë faktin se pretendimi që Pentagoni infektoi qëllimisht zogjtë në luftën aktuale në Ukrainë është vetëm pjesë e narrativës së dezinformimit rus për të justifikuar pushtimin e tyre më 24/2/2022.

 

Një postimFacebook pretendon se SHBA-ja po infekton qëllimisht zogjtë migrues me gripin e shpendëve, i cili ka qenë 40 për qind fatal për shpezët e infektuara, në mënyrë që të përhapë sëmundje vdekjeprurëse midis njerëzve. Një pretendim i tillë nuk bazohet në asnjë provë dhe fakt dhe është pjesë e dezinformatave ruse të drejtuara kundër Shteteve të Bashkuara dhe Ukrainës.

Çfarë lidhje ka Pentagoni me ekzaminimin e rezistencës ndaj ilaçeve kundër gripit të shpendëve (që është 40% fatale për të infektuarit) në popullatën e Donbasit dhe me drejtimin e mundshëm të fluturimeve migratore të zogjve që do të ishin infektuar më parë “aksidentalisht”?
Pyetja është bashkëbiseduese,
thuhet në postimin që po analizojmë.

Së pari, postimi nuk specifikon se kujt i referohet njerëzve apo zogjve pretendimi se gripi i shpendëve ishte 40 për qind fatal për të infektuarit. Nëse e keni fjalën për njerëzit, kjo nuk është e vërtetë.

Epidemia e gripit të shpendëve filloi të përhapet globalisht në vitin 2020.

Gripi i shpendëve është një sëmundje e frymëmarrjes te shpendët e shkaktuar nga viruset e influencës A. Viruset klasifikohen në dy kategori: viruse të gripit të shpendëve me patogjene të ulët dhe viruse të influencës shumë patogjene, nga të cilat kjo e fundit është jashtëzakonisht vdekjeprurëse për shpendët e infektuar.

Rreziku i gripit të shpendëve për njerëzit është i ulët, por lloji H5N1 ka vrarë 458 njerëz nga 874 raste gjatë 20 viteve të fundit, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Pretendimi se SHBA po trajnon dhe infekton qëllimisht zogj për të përhapur sëmundje vdekjeprurëse te njerëzit, është pjesë e një narrative të njohur ruse që është paraprirë nga pretendime dhe akuza të pabaza se SHBA po prodhon bio-armë në Ukrainë.

Pretendimi se SHBA-ja po infekton dhe stërvit qëllimisht zogj ka ekzistuar që nga viti 2022 dhe është vetëm një nga shumë pretendimet e rreme që Rusia ka ofruar për të justifikuar pushtimin e saj të vazhdueshëm të Ukrainës, duke përfshirë pretendimin e pabazë se autoritetet ukrainase kryen gjenocid kundër rusëve etnikë.

Siç raporton Newsweek, gjeneralmajor Igor Konashenkov, zëdhënësi kryesor i Ministrisë së Mbrojtjes së Federatës Ruse, foli për këtë komplot në nëntor 2022 në një intervistë me RIA Novosti, një televizion i kontrolluar nga qeveria ruse.

Konashenkov pohoi se forcat amerikane planifikonin të infektonin zogjtë me një lloj gripi H5N1 që mund të përhapej “me një shkallë vdekshmërie prej 50 për qind”, si dhe sëmundjen e Newcastle.

Sipas Departamentit të Bujqësisë së Shteteve të Bashkuara, sëmundja e Newcastle është një sëmundje ngjitëse, fatale e shpendëve që prek sistemin e frymëmarrjes, nervor dhe të tretjes.

Transmetimi i RIA Novosti thuhet se përfshinte harta, dokumente dhe fotografi të zogjve që mbanin stemën e SHBA. Konashenkov tha se autoritetet ushtarake ruse kishin kapur gjithashtu disa nga zogjtë e infektuar nga e ashtuquajtura Rezerva Kherson në Ukrainë.

Shtetet e Bashkuara u përpoqën shkurtimisht të stërvitnin pëllumba për të drejtuar bomba në objektiva shumë të specifikuara në një përpjekje të Luftës së Dytë Botërore të quajtur Projekti Pëllumb, por zogjtë nuk u përdorën kurrë në fushën e betejës dhe projekti u anulua në vitin 1953, sipas Smithsonian, Muzeu Kombëtar i Historisë Amerikane, shkruan Newsweek.

Pretendimi i Konashenkov erdhi pas pretendimit të pabazuar të Rusisë se Pentagoni financoi dhe eksperimentoi me një “koronavirus” për të krijuar një armë biologjike në Ukrainë që përfshin zogj, lakuriq nate dhe zvarranikë.

Një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit e quajti pretendimin një “gënjeshtër të plotë” dhe “të pakuptimtë”, duke shtuar:

Këto pretendime janë hedhur poshtë përfundimisht dhe në mënyrë të përsëritur gjatë shumë viteve.

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby i përshkroi akuzat si “absurde”, “qesharake” dhe “propagandë”. Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, gjithashtu i quajti pretendimet “të kota”, raporton Newsweek.

Rusia mund të përdorë pretendimet për të hedhur bazat për një sulm kimik ose biologjik, tha Psaki, duke shtuar se pretendimi i Rusisë për armë biologjike ishte vetëm përpjekja e fundit e dezinformimit rus për të justifikuar pushtimin e saj në Ukrainë.

Më herët në mars të vitit 2022, pretendimet e Konashenkov u paraqitën nga përfaqësuesi i përhershëm rus në OKB, Vasiliy Nebenzya, duke theksuar se zogjtë, lakuriqët e natës dhe insektet, të cilat supozohej të përhapnin sëmundje, do të kalojnë kufirin perëndimor të Ukrainës, raportoi Guardian.

Ju ftojmë të merrni parasysh rrezikun biologjik shumë real për njerëzit në vendet evropiane që mund të rezultojë nga përhapja e pakontrolluar e bio-agjentëve nga Ukraina. Dhe nëse do të ketë një skenar të tillë, e gjithë Europa do të mbulohet. Rreziku i kësaj është shumë real duke pasur parasysh interesat e grupeve radikale nacionaliste në Ukrainë që po tregojnë veten se punojnë me patogjenë të rrezikshëm, të kryer së bashku me Departamentin e Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara, tha Nebenzya.

Përfaqësuesi i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Çarmatimin, Izumi Nakamitsu, tha se OKB-ja “nuk ishte në dijeni të ndonjë programi të armëve biologjike” në Ukrainë dhe tregoi se ekzistonte një kanal zyrtar për qeveritë për të ngritur çdo shqetësim në lidhje me shkeljet e Konventës për Armët Biologjike dhe Toksinike, duke kërkuar ndalimin e përdorimit të tyre.

Në përgjigje të pretendimeve të Nebenzya, disa shtete anëtare të Këshillit të Sigurimit paralajmëruan se mund të ishte një fushatë dezinformimi përpara një sulmi të planifikuar rus në Ukrainë.

Synimi pas këtyre gënjeshtrave duket i qartë dhe thellësisht shqetësues. Ne besojmë se Rusia mund të përdorë agjentë të vrasjes kimike ose biologjike si pjesë e një incidenti të rremë ose në mbështetje të operacioneve ushtarake taktike, tha Linda Thomas-Greenfield, ambasadorja e SHBA në OKB, raporton Guardian.

Nga e gjithë kjo mund të konkludojmë se nuk ka prova dhe pretendime se SHBA infekton qëllimisht zogjtë dhe më pas i trajnon ata për të infektuar njerëzit. Pretendime të tilla janë pjesë e narrativës ruse të shprehur vitin e kaluar që u parapri nga lajme të rreme rreth bio-laboratorëve të dyshuar të Pentagonit në Ukrainë.

Prandaj, ne e vlerësojmë postimin që po analizojmë si të pavërtetë.

 


Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre


 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.