Pa prova, Izraeli akuzohet se qëndron pas sulmit terrorist në Moskë

Фото: Принтскрин ФБ пост

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin në sallën e koncerteve në Moskë. Nga ana tjetër, Rusia po përpiqet t’ia kalojë përgjegjësinë Ukrainës, megjithëse nuk ka asnjë provë për këtë. Ukraina mohon çdo lidhje me sulmin terrorist. Deri më tani janë arrestuar 11 persona, nga të cilët katër shtetas të Taxhikistanit akuzohen për pjesëmarrje të drejtpërdrejtë në sulm. Në asnjë deklaratë të deritanishme, as nga Rusia dhe as nga ndonjë palë tjetër, nuk përmendet lidhja e Izraelit me sulmin në Moskë. Fakti që politikani izraelit Amir Weitman kritikoi Rusinë për luftën me Ukrainën dhe luftën e Izraelit me Hamasin dhe tha se Rusia do të paguajë çmimin për mbështetjen e atyre që vrasin izraelitët, nuk do të thotë se Izraeli qëndron pas sulmit terrorist në Rusi.

 

Po analizojmë një postimFacebook, i cili pretendon se Izraeli qëndron pas sulmit terrorist në Moskë. Nuk ka asnjë provë për këtë pretendim:

Ku ka tym ka zjarr?????

Sionistët qëndrojnë pas sulmit në Moskë, kryeqytetin e Rusisë.

Amir Weitman, nga partia qeverisëse e Izraelit, Likud, zotohet të hakmerret ndaj Rusisë për mungesën e mbështetjes së Izraelit:

“Rusia mbështet nazistët që duan të bëjnë gjenocid kundër nesh. Rusia do të paguajë çmimin!”

Postimi ndan një video të një interviste të Amir Weitman, kreu i grupit libertarian në partinë Likud të Izraelit, dhënë pesë muaj më parë (10/20/2023, dy javë pas sulmit të Hamasit në Izrael) për TV shtetëror rus RT News.

Në një intervistë në të cilën ai foli për luftimet midis Izraelit dhe Hamasit, si dhe për luftën e Rusisë me Ukrainën, ai kritikoi Rusinë duke thënë se “ne do t’i japim fund kësaj lufte, do të fitojmë sepse jemi më të fortë”.

Pas kësaj, Rusia do të paguajë çmimin, më besoni, Rusia do të paguajë çmimin. Rusia mbështet armiqtë e Izraelit. Rusia mbështet nazistët që duan të na bëjnë gjenocid dhe Rusia do ta paguajë çmimin. Ne do ta fitojmë këtë luftë. Atëherë nuk do ta harrojmë atë që po bëni, nuk do të harrojmë, do të vijmë, do të sigurohemi që Ukraina të fitojë. Ne do të sigurohemi që ju të paguani çmimin për atë që ju si Rusia keni bërë”, tha Whiteman, raportoi McFax. 

Fjalë të tilla të tij, të shprehura pesë muaj më parë, postimi që po analizojmë i keqpërdor ato për të lidhur Izraelin me sulmin terrorist në sallën e koncerteve Crocus në Moskë që u zhvillua më 22 mars 2024 dhe pa asnjë provë për të pretenduar se Izraeli qëndronte pas sulmit.

Çfarë dihet deri më tani për sulmin në Bashkinë e Crocus

Numri i të vdekurve nga sulmi i 22 marsit në një sallë koncertesh pranë Moskës është rritur në 140, thanë zyrtarët rusë, pesë ditë pasi njerëzit u qëlluan teksa prisnin të hynin në një koncert në Sallën Crocus në Krasnogorsk, afër Moskës.

Autoritetet ruse kanë ngritur akuza kundër katër personave të arrestuar, të cilët dyshohet se janë autorët e drejtpërdrejtë të sulmit terrorist në sallën e koncerteve Crocus City Hall. Të katër akuzohen për terrorizëm dhe dy prej tyre kanë pranuar fajësinë para organeve të drejtësisë. Të katër të pandehurit do të mbahen në paraburgim të paktën deri më 22 maj, tha gjykata. Sipas mediave shtetërore ruse, të pandehurit quhen Dalerjon Mirzoev, Saidakrami Murodali Rachabalizoda, Shamsidin Farudini dhe Muhamedsobir Fayzov dhe janë shtetas të Taxhikistanit.

 

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin

Grupi militant i Shtetit Islamik (ISIS) mori përgjegjësinë për sulmin në Moskë. Një ditë pas sulmit, më 23 mars, ISIS publikoi një fotografi të katër sulmuesve. Megjithatë, më 24 mars, ISIS publikoi një video të sulmit në sallën e koncerteve. Videoja, të cilën BBC e konfirmoi si autentike, tregon një nga personat e armatosur duke hapur zjarr ndaj disa personave.

Pas kësaj, Shtetet e Bashkuara njoftuan se kanë informacione që konfirmojnë se sulmi në Moskë është kryer nga Shteti Islamik.

Në fillim të këtij muaji, qeveria amerikane kishte informacione për një sulm të planifikuar terrorist në Moskë që mund të synonte tubime të mëdha, duke përfshirë koncerte, duke bërë që Departamenti i Shtetit të lëshonte një paralajmërim publik për amerikanët në Rusi. Qeveria e SHBA gjithashtu ndau këtë informacion me autoritetet ruse në përputhje me politikën e saj të gjatë të “detyrës për të paralajmëruar”, tha zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Adrienne Watson. 

Zyrtarët rusë nuk e komentuan pretendimin e Shtetit Islamik, i cili erdhi dy javë pasi Shtetet e Bashkuara paralajmëruan për një sulm të mundshëm që synonte “tubimet e mëdha” në Moskë. Zyrtarët rusë u ankuan se inteligjenca amerikane nuk kishte detaje specifike.

Presidenti rus Vladimir Putin, siç raportohet nga BBC, deklaroi se:

Deklaratat e fundit provokuese nga një sërë strukturash zyrtare perëndimore për mundësinë e sulmeve terroriste në Rusi… i ngjajnë shantazhit të plotë dhe synimit për të frikësuar dhe destabilizuar shoqërinë tonë.

Rusia drejtoi gishtin nga Ukraina

Putin, duke informuar publikun se u gjetën dhe u arrestuan të katër autorët e drejtpërdrejtë të sulmit terrorist, tregoi se ata u përpoqën të fshiheshin dhe u nisën për në Ukrainë, ku sipas të dhënave paraprake u përgatit një kalim nga pala ukrainase për të kaluar kufirin shtetëror. Putin tha se gjithsej 11 persona u arrestuan. Shërbimet e sigurisë njoftuan më parë se shtatë të arrestuarit e tjerë ishin bashkëpunëtorë.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se ishte “jashtëzakonisht e vështirë të besohej” se Shteti Islamik kishte kapacitetin për të kryer sulmin në sallën e koncerteve në Moskë. Në një konferencë për shtyp, Zakharova tha se Ukraina qëndronte pas sulmit.

Për të zbutur dyshimet e Perëndimit kolektiv, atyre iu desh urgjentisht të mendonin diçka, ndaj iu drejtuan ISIS-it. Ata tërhoqën një në mëngë dhe fjalë për fjalë disa orë pas sulmit terrorist, mediat anglo-saksone filluan të përhapin pikërisht ato versione,tha ajo.

Kievi ka mohuar të ketë lidhje me sulmin terrorist Crocus.

Për të qenë i qartë, Ukraina nuk ka asnjë lidhje me këto ngjarje. Lidhur me ngjarjet në Crocus City në periferi ruse, ku sot ndodhën disa ngjarje, të shtëna, aksione terroriste nga persona të paidentifikuar, le të jemi të qartë, Ukraina nuk ka absolutisht asnjë lidhje me këto ngjarje. Nuk ka as më të voglin dyshim se ngjarjet në periferi të Moskës do të kontribuojnë në një rritje të papritur të propagandës së luftës, militarizimit të përshpejtuar, mobilizimit të zgjeruar dhe në fund të fundit, në shkallën e luftës. Do të shërbejë gjithashtu si justifikim për sulmet e dukshme gjenocidale ndaj popullatës civile të Ukrainës, shkroi në Telegram Mihajlo Podolyak, ndihmës i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky. 

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin në sallën e koncerteve në Moskë. Nga ana tjetër, Rusia po përpiqet t’ia kalojë përgjegjësinë Ukrainës, megjithëse nuk ka asnjë provë për këtë. Ukraina mohon çdo lidhje me sulmin terrorist. Deri më tani janë arrestuar 11 persona, nga të cilët katër shtetas të Taxhikistanit akuzohen për pjesëmarrje të drejtpërdrejtë në sulm. Në asnjë deklaratë të deritanishme, as nga Rusia dhe as nga ndonjë palë tjetër, nuk përmendet lidhja e Izraelit me sulmin në Moskë. Fakti që politikani izraelit Amir Weitman kritikoi Rusinë për luftën me Ukrainën dhe luftën e Izraelit me Hamasin dhe tha se Rusia do të paguajë çmimin për mbështetjen e atyre që vrasin izraelitët, nuk do të thotë se Izraeli qëndron pas sulmit terrorist në Rusi. Gjë që nuk mund të pretendohet fare, veçanërisht jo pa ofruar asnjë provë dhe veçanërisht kur hetimi për organizatorët e sulmit është ende në vazhdim.

Për shkak të gjithë kësaj, ne e vlerësojmë postimin që po analizojmë si të pasaktë.

  

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.