Osmani në Bruksel: Nuk jemi drejtpërdrejt në fushën e betejës, por megjithatë jemi në fushën e betejës së narrativave dhe dezinformatave

Фото: МНР

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka marrë pjesë në takimin joformal të ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bruksel.

Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani në Bruksel mori pjesë në takimin jozyrtar të ministrave të punëve të jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe të vendeve të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Këshillit për Punë të Jashtme, me të cilin udhëhoqi Përfaqësuesi i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell.

Në fokus të bisedimeve, siç njofton MPJ, ishte situata aktuale në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe proceset e tyre integruese evropiane në kuadër të agresionit të pajustifikuar rus ndaj Ukrainës.

Osmani në deklaratën e tij thotë se është me interes të përbashkët të hulumtohen mënyrat më efektive për të shtypur ndikimin e vendeve të treta jodemokratike në Evropë.

“Agresioni rus kundër Ukrainës ka nxjerrë në pah urgjencën për të kombinuar natyrën e brendshme dhe transformuese të politikës së zgjerimit me dimensionin e saj të pashmangshëm të politikës së jashtme. Interesi ynë i përbashkët është të eksplorojmë mënyrat më efektive për të shtypur ndikimin e vendeve të treta jodemokratike në zemër të Evropës. Duhet një vendim strategjik për integrimin e përshpejtuar të rajonit në BE”, tha Osmani.

Osmani ka trajtuar edhe temën e dezinformimit.

“Edhe pse nuk jemi drejtpërdrejt në fushën e betejës, ne jemi ende në fushën e betejës së narrativave dhe dezinformatave dhe duhet t’i shmangim këto përpjekje dhe të hapemi ndaj mundësive përmes pajtimit, dialogut, tejkalimit të trashëgimisë së së kaluarës dhe zgjidhjes së mosmarrëveshjeve me mirëkuptim, respekt dhe zgjidhje të pranueshme reciprokisht”, tha Osmani.

Në kuadër të vizitës së punës në Bruksel, ministri Osmani u takua me drejtoreshën e politikave strategjike të grupit të ekspertëve të Brukselit Friends of Europe, Dharmendra Kanani, me të cilën nënshkruan Memorandumin e Bashkëpunimit për organizimin e forumit të dialogut të Prespës, i cili këtë vit mbahet më 15 dhe 16 qershor në Strugë.

Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.