Nuk ka asnjë provë që Ukraina bombardoi digën Kakhovka

Фото: скриншот

-Në kushtet kur Ukraina dhe Rusia akuzojnë njëra-tjetrën se kush e ka prishur digën dhe po bëhen hetime.

-Fakt është se Ukraina nuk kishte qasje në digë dhe se ajo është nën kontrollin e ushtarëve rusë. Më tej, ekspertët theksojnë se diga nuk mund të shkatërrohet me granatime, sepse ka një konstruksion të fortë dhe ka shumë mundësi që të jetë shkatërruar nga një shpërthim nga brenda, gjë që dëshmohet nga tymi në regjistrimet që shfaqet pranë gardës ruse.

-Kombet e Bashkuara dhe Shtetet e Bashkuara nuk duan të tregojnë askënd si fajtorin e drejtpërdrejtë derisa të kenë informacion konkret

 

Gjegjësisht, hetimi për atë që ka ndodhur me digën pranë Nova Kakhovkës është ende në vazhdim, sepse si pala ukrainase ashtu edhe ajo ruse fajësojnë njëra-tjetrën për këtë, siç vlerësohet nga shumë njerëz, fatkeqësinë më të madhe mjedisore deri më sot.Diga pranë Nova Kakhovka u shkatërrua më 6 qershor. Komanda jugore e forcave ukrainase njoftoi mëngjesin e sotëm se forcat ruse kishin prishur digën.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky postoi në Twitter një video të digës së shkatërruar, duke i quajtur forcat ruse në Ukrainë “terroriste”.

Terroristë rusë. Shkatërrimi i digës në hidrocentralin Kakhovka vetëm sa i konfirmon të gjithë botës se ata duhet të dëbohen nga çdo cep i territorit ukrainas. Nuk duhet të lihet asnjë metër, sepse çdo metër do të përdoret për terror, tha Zelenski.

Pas akuzave të Kievit se forcat ruse shkatërruan digën Kakhovka në lumin Dnieper, një Kremlin zyrtar reagoi, duke e akuzuar atë për sabotim të qëllimshëm të kryer nga Ukraina për të shkëputur vëmendjen nga kundërofensiva e dështuar kundër forcave ruse.

 

Çfarë ndodhi me digën?

Një shpërthim i qëllimshëm në digën Kakhovka ka të ngjarë të shkaktoi shembjen e saj, sipas ekspertëve të inxhinierisë dhe municioneve, sipas të cilëve një dështim strukturor ose një sulm nga jashtë digës, janë të mundshme, por me më pak gjasa, raporton New York Times.

Ihor Sirota, kreu i Ukrhydroenergo, kompania shtetërore hidroelektrike, tha:

Një sulm me raketa nuk do të shkaktonte një shkatërrim të tillë, sepse kjo fabrikë ishte ndërtuar për t’i bërë ballë një bombe atomike. Është e qartë: ka pasur një shpërthim nga brenda stacionit dhe stacioni u shaktrrua në gjysmë.

Siç raportonte gazeta, ekspertët paralajmëruan se provat e disponueshme ishin shumë të kufizuara, por ata thanë se një shpërthim i brendshëm ishte shpjegimi më i mundshëm për shkatërrimin e digës, një strukturë masive prej betoni të përforcuar prej çeliku që u ndërtua në vitin 1956. Dhe banorët lokalë raportuan në mediat sociale se dëgjuan një shpërthim të madh rreth kohës që u ça diga, në orën 2:50 të mëngjesit.

Një shpërthim i mbyllur, me gjithë energjinë e tij të aplikuar në strukturën rreth tij, do të bënte më shumë dëm. Edhe atëherë, thonë ekspertët, do të duheshin të paktën qindra kilogramë eksploziv për të thyer digën. Një shpërthim i jashtëm me një bombë ose raketë do të ushtronte vetëm një pjesë të forcës së tij kundër digës dhe do të kërkonte shumë herë më shumë eksploziv për të arritur një efekt të ngjashëm.

 Edhe një goditje e drejtpërdrejtë mund të mos e dëmtoj aq shumë digën. Kjo kërkon një sasi të konsiderueshme energjie. Mendoni për forcën e strukturës, ajo është e madhe. Ju keni fuqinë e ujit, e cila është masive. Kjo nuk është si godasësh mbi një fije; këto gjëra janë të vështira”, tha Nick Glumak, një profesor inxhinierie dhe ekspert eksplozivi në Universitetin e Illinois në Urbana-Champaign, sipas New York Times.

Sipas fotove dhe videove të publikuara, shihet se diga e Kakhovkës fillimisht është çarë në mes, pranë termocentralit në kufi me gardën ruse.

Foto: screenshot i fotove satelitore që qarkullojnë në rrjetet sociale

Akuza të ndërsjella

Sipas Komandës Operative Jugore të Ukrainës, diga u shkatërrua nga forcat ruse. Më vonë, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes, Oleksiy Danilov, tha se ajo u hodh në erë nga Brigada 205 e Motorizuar e Rusisë.

Përfaqësuesi i instaluar nga Rusia në Nova Kakhovka fillimisht mohoi se diga ishte shkatërruar, më vonë duke pretenduar se ishte objektivi i granatimeve ukrainase.

Danilov hodhi poshtë pretendimet e Rusisë, duke thënë se Kremlini kishte përgatitur plane për sabotim që në vjeshtën e vitit 2022.

Sipas autoriteteve ukrainase, diga u shpërthye në tetor 2022, kur forcat ukrainase përparuan në rajonin Kherson.

Ka pasur akuza dhe paralajmërime të ndërsjella për prishjen e digës edhe në vitin 2021. Në atë kohë, Rusia dhe Ukraina akuzuan njëra-tjetrën për planifikimin e ngritjes së digës hidroelektrike Kakhovka.

Sergei Surovikin, komandanti i forcave ruse në Ukrainë, tha në atë kohë se kishte informacione se forcat ukrainase po përgatisnin një sulm masiv në digë dhe kishin përdorur tashmë raketat HIMARS të furnizuara nga SHBA në një sulm të madh që sipas tij mund të ishte katastrofik.

Ne kemi informacione për mundësinë që regjimi në Kiev të përdorë metoda të ndaluara të luftës në zonën e qytetit Kherson, për t’u përgatitur nga Kievi për një sulm masiv me raketa në digën hidroelektrike Kakhovka, tha Surovikin, raporton Reuters.

Zyrtarët ukrainas thanë se pretendimi ishte një shenjë që Moska planifikonte të sulmonte digën dhe të fajësonte Kievin.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Rusia kishte minuar digën dhe po përgatitej ta shpërthente, një veprim që ai e krahasoi me përdorimin e armëve të shkatërrimit në masë.

Sot, gjatë mbledhjes së Këshillit Evropian, i informova evropianët për sulmin e radhës terrorist, për të cilin Rusia po përgatitet në hidrocentralin Kakhovka. Shkatërrimi i digës do të nënkuptonte një katastrofë në shkallë të gjerë, tha ai.

A ka mundësi që Ukraina të shkatërrojë digën e saj?

Në një video në YouTube, blogeri Denis Davidov jep një analizë të hollësishme të asaj që ndodhi, cilat janë pasojat e shkatërrimit të digës dhe kush mund të jetë fajtori i kësaj fatkeqësie.

Nga pamjet e publikuara shihet qartë se ka pasur tym, që do të thotë se ka pasur një shpërthim të brendshëm, thotë Davydov. (minuta 5:27 e videos)

 

Foto: Pamje nga videoja në YouTube e blogerit Denis Davidov

Videoja shpjegon se ka një rrugë që kalon mbi digë. Rusët prishën një pjesë të rrugës që të mos kalonin ukrainasit. Prandaj, ukrainasit nuk mundën fizikisht të arrinin në pjesën ku ndodhi shpërthimi i digës, sepse rruga është “plotësisht e mbuluar”, thuhet në video.

Serhiy Kislitsa, përfaqësuesi i Ukrainës në OKB, tha se ishte tipike për Rusinë që të fajësonte viktimën për krimet e veta, duke theksuar se Rusia e kishte kontrolluar digën për më shumë se një vit dhe se ishte fizikisht e pamundur ta hidhte në erë me granatime. Ai tha se diga është minuar nga pushtuesit rusë dhe e kanë shpërthyer. Ai akuzoi Rusinë se “përsëri po kalon nëpër baltën e gënjeshtrave”.

Duke iu drejtuar taktikave të tokës së djegur, ose në këtë rast taktikave të tokës së përmbytur, pushtuesit rusë efektivisht e kanë kuptuar se territori i pushtuar nuk u përket atyre dhe ata nuk janë në gjendje t’i mbajnë këto toka, tha Kislitsa, transmeton Guardian.

As zyrtarët francezë, amerikanë apo britanikë të OKB-së nuk kanë thënë drejtpërdrejt se ka prova të përgjegjësisë ruse, në vend të kësaj kanë bërë thirrje për një hetim dhe duke këmbëngulur se mbështetja e tyre për Ukrainën është e palëkundur.

Zëvendës ambasadori amerikan në OKB, Robert Wood tha:

Nuk jemi aspak të sigurt, shpresojmë se do të kemi më shumë informacion në ditët në vijim. Por dua të them, hajde… pse Ukraina do ta bënte këtë me territorin dhe popullin e saj, për të përmbytur vendin e vet, për të detyruar dhjetëra mijëra njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre – nuk ka kuptim.

Martin Griffiths, përfaqësuesi humanitar i OKB-së, nuk fajësoi Rusinë për katastrofën humanitare, duke thënë se do të kryhej një hetim, por ai argumentoi se incidenti nuk do të kishte ndodhur nëse nuk do të ishte për pushtimin rus.

OKB-ja “nuk ka qasje në informacione të pavarura në lidhje me rrethanat që çuan në shkatërrimin e hidrocentraleve,” tha ai, por shtoi se shkatërrimi i digës ishte një nga dëmtimet më të rëndësishme për infrastrukturën ukrainase që nga lufta, raporton Guardian.

Departamenti i Shtetit tha se Shtetet e Bashkuara aktualisht nuk kanë informacion të mjaftueshëm për shkakun e katastrofës në digën Nova Kakhovka.

Ne do të japim informacion të plotë kur të jetë e mundur, tha Vedant Patel, tha një zëvendës zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

Ai nuk pranoi të komentojë mbi raportet në disa media amerikane se Uashingtoni ka inteligjencë që tregon përfshirjen e Moskës në sabotimin e digave.

Ne vazhdojmë të mbështesim partnerët tanë ukrainas në përpjekjet e tyre për të mbrojtur integritetin territorial dhe sovranitetin dhe për të mbrojtur njerëzit e tyre, tha Patel, duke shtuar se Uashingtoni po punon drejtpërdrejt me Kievin për të ofruar ndihmë për ata që janë prekur nga shembja e digës.

Në kushtet kur Ukraina dhe Rusia akuzojnë njëra-tjetrën se kush e prishi digën dhe po bëhen hetime, nuk mund të pretendohet me siguri se Ukraina e granatoi digën, siç bëhet në postimin që po analizojmë.

Fakti është se Ukraina nuk kishte akses në digë dhe se ajo është nën kontrollin e ushtarëve rusë. Më tej, ekspertët theksojnë se diga nuk mund të shkatërrohet me granatime pasi ka një konstruksion të fortë dhe ka shumë gjasa që të jetë shkatërruar nga një shpërthim nga brenda, siç dëshmohet nga tymi në pamjet që shfaqen pranë gardës ruse.

Kombet e Bashkuara dhe Shtetet e Bashkuara nuk duan të tregojnë askënd si fajtorin e drejtpërdrejtë derisa të kenë informacione konkrete. 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.