Nuk është e vërtetë që Rusia mundi Ukrainën dhe nuk është në luftë me BE-në dhe NATO-n

Фото: Alexandra_Koch Pixabay

Postimi dezinformon se veprimet ushtarake të Rusisë në territorin e Ukrainës, kundër së cilës ajo kreu një pushtim të plotë ushtarak të paprovokuar më 24 shkurt 2022, kanë përfunduar dhe Rusia supozohet se është fituese. Por pushtimi dhe mbrojtja ushtarake e Ukrainës është ende duke vazhduar dhe nuk ka njoftime se ato do të ndalen së shpejti. Përveç kësaj, postimi dezinformon se BE-ja dhe NATO-ja u mundën nga Rusia, gjë që gjithashtu nuk është e vërtetë, pasi ato nuk janë palë në luftë.

 

Po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook ku shkruhet:

Rusia mundi Ukrainën, BE-në dhe NATO-n. Këto thërija shtetesh u lodhën nga lufta. Pra pushoni mirë për disa vite dhe do ta hani sërish.

Ndryshe nga sa thuhej në njoftim, pushtimi ushtarak i Rusisë në Ukrainë është ende në vazhdim, nuk ka fitues dhe nuk ka ndërprerje të armiqësive në mënyrë që Rusia të kualifikohet si fituese. Për më tepër, nuk është e vërtetë që Rusia mundi BE-në dhe NATO-n pasi ato nuk janë palë dhe nuk marrin pjesë në luftë.

NATO dënon luftën brutale të paprovokuar të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, një shtet i pavarur, demokratik dhe partner i ngushtë i NATO-s. NATO dhe aleatët vazhdojnë t’i ofrojnë Ukrainës mbështetje, duke e ndihmuar atë të ruajë të drejtën e saj themelore për vetëmbrojtje.

Në një tekst të titulluar “le ta sqarojmë”, NATO njofton se nuk është në luftë me Rusinë dhe e cilëson këtë si mit.

NATO nuk është në luftë me Rusinë dhe ne nuk kërkojmë konfrontim me Rusinë. Ajo që NATO po bën është të mbështesë Ukrainën në të drejtën e saj për vetëmbrojtje, e cila është e përfshirë në Kartën e Kombeve të Bashkuara. Në muajt e fundit ne kemi marrë vetëm masa mbrojtëse për të forcuar praninë e trupave të NATO-s në pjesën lindore të Aleancës. Kjo siguron që nuk do të ketë vend për keqkuptime në Moskë lidhur me gatishmërinë e NATO-s për të mbrojtur dhe përkrahur aleatët e saj. Detyra jonë kryesore është të sigurojmë që 30 kombet tona të jenë të sigurta. Ne kemi përgjegjësi të sigurojmë që konflikti të mos përshkallëzohet dhe të mos përhapet përtej Ukrainës, sepse kjo do të ishte edhe më e rrezikshme dhe shkatërruese,shkruan në faqen e NATO-s.

Se lufta nuk ka mbaruar dhe nuk ka fitues, e konfirmon edhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i cili mohoi deklaratën e gjeneralit Valery Zaluzhny se lufta është në një rrugë pa krye, dhënë për “Economist” më 1 nëntor të këtij viti.

Ne nuk jemi gati t’i japim lirinë tonë terroristit Putin. Kjo është realiteti. Kjo është arsyeja pse ne luftojmë, tha Zelenski më 5 nëntor të këtij viti.

Zelenski shtoi se me të vërtetë, situata sot është e vështirë, por ai nuk e konsideron atë si një “ngërç”.

Ata menduan se do të na bëjnë shah-mat, por kjo nuk ndodhi, tha ai, duke shtuar se ushtria ukrainase ka plane të ndryshme, por është e vetëdijshme se ato janë të pamundura pa armë përkatëse dhe të përshtatshme. 

Pjesa e postimit që po rishikojmë, ku thuhet se “këto thumba shtetesh u lodhën nga lufta”, ka të ngjarë të lidhet me bisedën telefonike të publikuar së fundmi (e cila u zhvillua në shtator) në të cilën kryeministrja italiane Giorgia Meloni u mashtrua nga dy “shakaxhinj” rusë në një bisedë telefonike, duke menduar se po fliste me përfaqësues të Bashkimit Afrikan. Meloni, duke mos ditur se po fliste me shakaxhinj të imituar, tha:

Shoh që ka shumë lodhje nga të gjitha anët. Jemi afër momentit kur të gjithë do ta kuptojnë se na duhet një rrugëdalje.

Megjithatë, ky nuk është qëndrim zyrtar as i BE-së, as i NATO-s dhe as i Ukrainës. Kundërofensiva ka vazhduar për pesë muaj dhe Ukraina arriti të përparojë 17 kilometra. Rusia luftoi për dhjetë muaj rreth Bakhmutit në lindje për të kapur një qytet 6 kilometra të gjatë dhe 6 kilometra të gjerë. Është e pasigurt se çfarë do të ndodhë në të ardhmen, por në këtë pikë është e pavërtetë të thuhet se Rusia ka mundur Ukrainën në luftë. Më 11 tetor, aleatët e NATO-s vendosën të vazhdojnë mbështetjen e Ukrainës.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jans Stoltenberg, tha në atë kohë se NATO do të vazhdojë të sigurojë më shumë veshje të ngrohta, karburant dhe ndihmë mjekësore për të ndihmuar Ukrainën të kalojë një dimër tjetër të vështirë. Aleatët njoftuan se do të ofrojnë ndihmë shtesë për Ukrainën, duke përfshirë avionët F-16, stërvitje, mbrojtje ajrore, municione dhe pajisje.

Nëse do të ishte e vërtetë ajo që thuhet në njoftimin që po shqyrtojmë, se Rusia mundi Ukrainën, atëherë kjo lloj ndihme dhe mbështetje nuk do të ishte realizuar dhe e nevojshme. Gjithashtu, më 24 tetor të këtij viti, Komisioni Evropian pagoi 1.5 miliardë euro nga paketa e ndihmës makrofinanciare për Ukrainën me vlerë deri në 18 miliardë euro. Me këtë instrument, BE-ja ndihmon Ukrainën të mbulojë nevojat e saj të nevojshme financiare me ndihmë të qëndrueshme financiare në vitin 2023. Ukraina deri më tani ka marrë 15 miliardë euro nga kjo ndihmë.

Për më tepër, Departamenti Amerikan i Mbrojtjes deklaroi më 26 tetor se ushtria amerikane vazhdon të fokusohet në mbështetjen e Ukrainës.

Sipas deklaratës, kjo ndihmë kritike e sigurisë përfshin aftësitë e mbrojtjes ajrore, artileri, municione, armë antitank dhe ndihma të tjera të rëndësishme për të ndihmuar Ukrainën t’i rezistojë agresionit rus dhe të vazhdojë luftën e saj për pavarësi dhe liri. Ndryshe, kjo paketë e ndihmës për sigurinë është një tjetër sinjal i dukshëm i angazhimit të vazhdueshëm të Shteteve të Bashkuara për të mbështetur popullin ukrainas përballë agresionit rus.

Për shkak të të gjitha fakteve të mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë. Rusia nuk e mundi Ukrainën dhe BE-ja dhe NATO-ja nuk janë në luftë. Pushtimi ushtarak rus i Ukrainës dhe kundër-ofensiva vazhdojnë pa njoftime se ato do të ndalen së shpejti. Nga këtu, nuk ka asnjë ndryshim në qëndrimin e BE-së dhe NATO-s për të mbështetur të drejtën e Ukrainës për vetëmbrojtje.Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.