Nuk është e vërtetë që Polonia po shkakton një konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë

Postimi që po shqyrtojmë pretendon në mënyrë të rreme se Polonia po shkakton konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë. Polonia nuk është në luftë me Rusinë, por po bën gjithçka që mundet për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet në luftën që Rusia po bën kundër Ukrainës, pas pushtimit ushtarak të Ukrainës nga Rusia në shkurt të vitit 2022. Që nga fillimi i pushtimit, Polonia ka pranuar shumicën e refugjatëve, më shumë se çdo vend tjetër evropian, duke u ofruar atyre një sërë përfitimesh si aksesi në shërbime shëndetësore dhe arsimim si dhe mundësi punësimi. Asgjë nga ajo që po bën Polonia nuk është “veprim i hapur armiqësor kundër Rusisë” dhe nuk po “provokon konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë”

 

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook ku thuhet:

Polonia po përgatitet për luftë me Rusinë?

Polonia po shkakton një konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë, tha Oleg Soskin, një ish-këshilltar i ish-kryeministrit ukrainas Leonid Kuchma.

Polonia është në rrugën e forcimit të përpjekjeve ushtarake… Ata po kryejnë veprime të hapura armiqësore kundër Rusisë. Ngjarjet e fundit përfaqësojnë një sfidë të drejtpërdrejtë për Putinin”, beson eksperti.

Sipas tij, Varshava po blen armë dhe po rrit ushtrinë e saj për t’u përgatitur për një konfrontim të drejtpërdrejtë me Moskën. Ai gjithashtu vuri në dukje se qeveria polake tani po ndjek një politikë provokuese ndaj misionit diplomatik rus.

Nuk është e vërtetë që Polonia po shkakton një konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë. Rusia nisi një pushtim ushtarak të Ukrainës, krejtësisht i paprovokuar, në shkurt 2022. Ambasadori polak në Francë, Jan Emeric Rosciszewski, tha në mars 2023:

Nuk është NATO, Polonia apo Sllovakia që po shtojnë presionin, por Rusia, e cila ka nisur një pushtim ushtarak të Ukrainës. Rusia duke uzurpuar territoret e saj. Rusia vret shtetas ukrainas. Dhe Rusia, e cila rrëmben fëmijët ukrainas. Pra, ose Ukraina do ta mbrojë pavarësinë e saj sot, ose do të duhet të hyjmë në këtë konflikt. Sepse do të sulmoheshin vlerat tona bazë, të cilat janë baza e qytetërimit dhe kulturës sonë. Atëherë nuk do të kishim zgjidhje tjetër veçse të hynim në konflikt.

Pas kësaj deklarate, Ambasada e Polonisë në Francë lëshoi ​​një deklaratë ku shpjegon:

Nëse dëgjoni me vëmendje të gjithë prezantimin e ambasadorit, atëherë bëhet e qartë se nuk u njoftua përfshirja e drejtpërdrejtë e Polonisë në konflikt, por u dha vetëm një paralajmërim për pasojat që do të shkaktonte disfata e Ukrainës – që është mundësia që Rusia të sulmonte më pas vendet e tjera evropiane, shtetet baltike dhe Poloninë, kanë shkruar nga ambasada e Polonisë në Francë.

Ambasada tha në deklaratën e saj se ambasadori Jan Emerick Rosciszewski e bën të qartë se Polonia nuk është aktualisht në luftë, por po bën gjithçka që mundet për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet në luftën që Rusia po bën kundër Ukrainës.

Postimi që po shqyrtojmë gjithashtu pretendon në mënyrë të rreme se “Polonia po kryen veprime të hapura armiqësore kundër Rusisë”.

Që nga fillimi i pushtimit ushtarak rus të Ukrainës, Polonia ka qenë një aleat kyç i NATO-s në kundërshtimin e agresionit nga Moska dhe është një partner i domosdoshëm i Shteteve të Bashkuara në rajon. Më shumë se 7 milionë ukrainas kaluan kufirin polak si refugjatë. Sot, Ukraina dhe partnerët e saj të NATO-s mbështeten tek Polonia për dërgimin e armëve dhe ndihmës humanitare në Ukrainë. Megjithatë, ky rol i Polonisë nuk mund të konsiderohet si një konfrontim i drejtpërdrejtë me Rusinë, por si një ndihmë për Ukrainën në të drejtën e saj për të mbrojtur integritetin e saj territorial.

Siç shkruan Këshilli Atlantik, pasi Polonia u bë pjesë e Bashkimit Evropian në vitin 2004, politikanët në Varshavë paralajmëruan Evropën për kërcënimin në rritje – Rusia.

Në shumë mënyra, Polonia vendosi standardin për përgjigjen evropiane në terma humanitare pas sulmit rus në Ukrainë. Që nga fillimi i pushtimit, Polonia ka pranuar shumicën e refugjatëve, më shumë se çdo vend tjetër evropian, duke u ofruar atyre një sërë përfitimesh si aksesi në shërbime shëndetësore dhe arsimim si dhe mundësi punësimi.

Asgjë që po bën Polonia nuk është “veprim i hapur armiqësor kundër Rusisë” dhe nuk po “provokon një konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë”. Ndihma e Polonisë për Ukrainën nuk do të ishte e nevojshme fare nëse Rusia nuk do të kishte sulmuar shtetin sovran dhe demokratik të Ukrainës.

Sa i përket pjesës së postimit që thotë “Varshava po blen armë dhe po ndërton ushtrinë e saj për t’u përgatitur për një konfrontim të drejtpërdrejtë me Moskën”, ky është një parashikim. As nuk është e ndaluar për ndonjë vend që të përgatitet për luftë nëse e konsideron veten të kërcënuar me rrezik. Ajo që është problem në marrëdhëniet ndërkombëtare është kryerja e agresionit.

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda, tha në shtator 2022 në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së:

Ky nuk është vetëm një konflikt rajonal. Lufta e Rusisë kundër Ukrainës është një burim potencial i konfigurimit global. Kjo luftë do të ndikojë në shtetet tona po aq sa edhe tuajat, nëse nuk ka ndodhur tashmë.

Përgjigja e Polonisë ndaj pushtimit rus të Ukrainës po krijon lidhje të paprecedentë midis popullit të Polonisë dhe Ukrainës. Këto dy kombe janë të bashkuar për shkak të rrezikut gjithnjë të pranishëm nga Rusia. Sondazhet e opinionit publik në Ukrainë tregojnë gjithmonë se Polonia është partneri më i afërt i Ukrainës.

Ministri i Jashtëm i Polonisë, Zbigniew Rau, më 28 shtator 2022 në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, ndër të tjera deklaroi:

Një Ukrainë e nënshtruar do të nënkuptonte automatikisht se statusi i Rusisë do të ngrihej në atë të një perandorie. Nëse Moska fiton kontrollin mbi Ukrainën, popullin e saj, burimet dhe hyrjen në Detin e Zi, ajo do të kërcënojë sërish sigurinë transatlantike të Evropës. Dhe miku im personal, ish-presidenti i Polonisë, Lech Kaczynski, na ka paralajmëruar në shumë raste se imperializmi rus nuk do të ndalet në Tbilisi apo Kiev, por do të arrijë edhe në vendet baltike dhe Poloninë. Dua të shtoj se Rusia nuk do të ndalet me kaq, por do të kërcënojë edhe jetën, mirëqenien dhe vlerat themelore të të gjithë evropianëve dhe amerikanëve. Imperializmi rus nuk do të ndalet vetvetiu, por duhet të ndalet me përpjekjet e përbashkëta të botës së lirë. Vetëm duke frenuar imperializmin mund të përparojnë së bashku Ukraina, Polonia dhe Shtetet e Bashkuara. Më e rëndësishmja, do të sigurojë që brezat e ardhshëm të mos përjetojnë imperializëm autoritar.

Për të gjitha faktet e mësipërme, vlerësojmë se nuk është e vërtetë që Polonia po shkakton një konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë.


 

 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.