Nuk është e vërtetë që CNN ka reduktuar mbulimin mediatik të pushtimit rus në Ukrainë

Фото: Принтскрин видео Си Ен Ен

CNN ndjek pushtimin ushtarak të Rusisë në Ukrainë me praninë e drejtpërdrejtë të ekipeve të saj dhe publikon çdo ditë informacione nga terreni për situatën në Ukrainë. Kjo nuk ndryshoi edhe pasi konflikti i ri tronditi botën. Vërtetmatësi analizoi mbulimin e CNN nga 10 deri më 17 tetor (një javë më parë nga dita e postimit në Facebook) dhe gjeti 6,501 pjesë mediatike rreth Ukrainës në bazën e të dhënave online të CNN.

 

Po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook ku shkruhet:

Të dielën Ukraina në CNN përmend vetëm në parashikimin e motit se sa ishte temperatura në Kiev.
… Përmes ujit ngadalë …. butësisht …. ziejnë qetë si një bretkosë në një tenxhere.

Meqenëse postimi që po shqyrtojmë është i datës 17 tetor, Vërtetmatësi analizoi mbulimin e CNN nga 10 tetori deri më 17 tetor (një javë mbrapa nga dita e postimit në Facebook) dhe zbuloi se postimi ishte i rremë. Çdo ditë CNN publikon përmbajtje të shumta dhe të detajuara analitike, informative për pushtimin ushtarak të Ukrainës nga Rusia. Kur kërkuam bazën e të dhënave të informacionit të internetit të publikuar në faqen e CNN në Ukrainë, gjetëm 6501 artikuj mediatik.

12 tetor të këtij viti, CNN publikoi një tekst nga vizita e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në Bruksel, ku ai komentoi situatën në Gaza.

Ne jemi gjithashtu në luftë dhe e kuptojmë se çfarë do të thotë të vuash nga një sulm terrorist. Mbaj mend ditën e parë të luftës, kaq shumë njerëz vdiqën, ishte shumë e rëndësishme të mos ishe vetëm, kështu që rekomandimi im për liderët e NATO-s është që të shkojnë në Izrael dhe të mbështesin njerëzit, tha Zelensky dhe CNN raportoi qëndrimin e tij.

Më 11 tetor, media ka një analizë të gjerë të mbështetjes së armëve të nevojshme për Ukrainën dhe Izraelin. Një tekst për forcat speciale ukrainase në Krime dhe përpjekjet e tyre kundërsulmuese u botua më 18 tetor.

Më 21 tetor, ka një tekst përmbledhës analitik mbi dorëzimin e armëve në javën e fundit për kundërsulmin e Ukrainës. Më 13 tetor, ekziston një tekst për forcat ruse që nisin një ofensivë të madhe në qytetin Avdiivka në Ukrainën lindore me luftime intensive. CNN, si një media profesioniste amerikane me burime të mëdha dhe mbulim të politikës së jashtme dhe ngjarjeve në botë, pasqyroi edhe fatet njerëzore të atyre që vdiqën në Ukrainë nga sulmet e Rusisë, përfshirë fëmijët. Jo shumë prapa janë video materialet që janë ekskluzive për CNN, i cili ka gazetarët dhe ekipet e veta në Ukrainë.

Kështu, më 16 tetor të këtij viti, ka një bashkëngjitje me video materiale me titullin: “Shihni sesi forcat ukrainase nisën një sulm brenda Krimesë së pushtuar nga Rusia”.

Më 17 tetor 2023, ekziston edhe një video-raport me titull: “Një fshat ukrainas përpiqet të përballet pas një sulmi shkatërrues rus”.

Përveç mbulimit të gjerë të pushtimit ushtarak rus në Ukrainë, CNN më 20 tetor të këtij viti publikoi detaje të paketës financiare të sigurisë kombëtare prej 105 miliardë dollarësh të paraqitur nga administrata Biden, e cila përfshin ndihma ushtarake dhe humanitare për konfliktet në Ukrainë dhe Izrael.

Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë trajnime, pajisje dhe armë për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet kundër pushtimit rus dhe të rifitojë territorin e saj, si dhe të mbrojë ukrainasit nga agresioni rus, raportoi CNN në paketën financiare.

CNN shkruan:
Sipas Shtëpisë së Bardhë, ja çfarë përmban paketa e ndihmës prej 61.4 miliardë dollarësh për Ukrainën. Nga këto, 30 miliardë dollarë janë për Departamentin e Mbrojtjes për pajisje për Ukrainën dhe për rimbushjen e furnizimeve. Deri më tani, Shtetet e Bashkuara i kanë ofruar Ukrainës sisteme të mbrojtjes ajrore, municione, armë, mes pajisjeve të tjera, dhe 14.4 miliardë dollarë mbështetje të vazhdueshme ushtarake, inteligjente dhe mbrojtje të tjera. Kjo përfshin investimet në bazën industriale të mbrojtjes, kostot e transportit të personelit dhe pajisjeve dhe një prani të vazhdueshme dhe të shtuar të trupave amerikane në Evropë, midis aktiviteteve të tjera, dhe 16.3 miliardë dollarë në ndihmë ekonomike, sigurie dhe operacionale. Paketa përfshin mbështetje të drejtpërdrejtë buxhetore për Ukrainën për të ndihmuar në ofrimin e shërbimeve kritike për qytetarët e Ukrainës dhe për të mbështetur ekonominë, si dhe investime në infrastrukturë dhe një ndarje prej të paktën 481 milionë dollarësh për të mbështetur ukrainasit që vijnë në Shtetet e Bashkuara përmes programit Rallying for Ukraine. Më pas 149 milionë dollarë për Administratën Kombëtare të Sigurisë Bërthamore për reagimin ndaj aksidenteve dhe ngritjen e kapaciteteve.

CNN ka publikuar gjithashtu një tekst të titulluar Biden: Pse financimi i Ukrainës dhe Izraelit ka rëndësi për Shtetet e Bashkuara. Në postimin që po rishikojmë, në mënyrë indirekte nënkuptohet se që kur filloi konflikti mes Izraelit dhe Hamasit, Shtetet e Bashkuara iu drejtuan atij konflikti dhe harruan Ukrainën, gjë që nuk është e vërtetë. E gjithë kjo bëhet duke akuzuar CNN-in, sikur media është zëdhënësja e qeverisë amerikane (kjo është narrativa e fshehur, se televizioni është personifikimi i pozicionit të Amerikës ndaj Ukrainës). Por CNN, si një stacion televiziv i pavarur me raportime profesionale, ndjek pushtimin ushtarak të Rusisë në Ukrainë me praninë e drejtpërdrejtë të ekipeve të veta dhe jep çdo ditë informacion nga terreni për situatën në Ukrainë. Kjo nuk ndryshoi as pas një konflikti të ri që tronditi botën, pasi Hamasi sulmoi Izraelin, gjë që u pasua nga një përgjigje e ashpër nga autoritetet izraelite.

Për shkak të të gjitha fakteve të mësipërme, ne e vlerësojmë këtë postim si të pavërtetë. 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.