Një postim manipulues shtrembëron të vërtetën – Ukraina mbrohet nga Rusia dhe nuk lufton për “qejf të Londrës”

Фото: Pexels

Postimi që pretendon se Ukraina po bën luftë kundër Rusisë për qejf të Londrës dhe se Orban është miku më i mirë i Ukrainës sepse vetëm ai këmbënguli në negociatat midis Kievit dhe Moskës për të ndaluar luftën është i pavërtetë dhe manipulues për disa arsye.

 

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook ku thuhet:

Kur ukrainasit të mendojnë me kujdes, do të kuptojnë se nga të gjitha burokracitë e BE-së, vetëm udhëheqja hungareze mendon mirë për ta, duke mos i mbështetur në luftën kundër Rusisë për qejf të Londrës dhe bën thirrje për negociata të pakushtëzuara menjëherë. Historia do të shënojë, jo Merkel, por Orban ishte/është politikani më i mirë i zonës së BE-së në shekullin e 21-të.

Nga sa thuhej në njoftimin se “vendet e tjera të BE-së, përveç Hungarisë, mbështesin Ukrainën në luftën kundër Rusisë për qejf të Londrës”, në fakt rezulton se Ukraina është në luftë e udhëhequr nga qëllimet e Londrës. Një pretendim i tillë është i pavërtetë dhe manipulues dhe është një narrativë e shpeshtë i propagandës ruse, e cila përpiqet në çdo mënyrë të justifikojë pushtimin e kryer nga Rusia kundër Ukrainës sovrane dhe demokratike, e cila është e detyruar të mbrohet dhe nëse nuk e bën, atëherë do të detyrohet të humbasë territoret e saj dhe asgjë nuk garanton që Rusia do të jetë e kënaqur vetëm me Ukrainën dhe nuk do të zgjerohet dhe do të vazhdojë pushtimin e shteteve të tjera sovrane.

BE-ja dhe vendet e saj anëtare dënojnë fuqishëm luftën brutale të Rusisë kundër Ukrainës dhe aneksimin e rajoneve ukrainase Donetsk, Lugansk, Zaporozhye dhe Kherson. Është Rusia ajo që filloi luftën në territorin e huaj. Ndryshe nga sa thuhet në postimin që po rishikojmë, Rusia po bën luftë kundër Ukrainës në territorin ukrainas dhe jo anasjelltas. Prandaj, nuk mund të thuhet se Ukraina po bën një luftë kundër Rusisë pa u vënë re se ajo është një luftë e detyruar mbrojtëse.

Postimi pretendon se Hungaria po bën thirrje për negociata të pakushtëzuara dhe vetëm ajo mendon mirë për Ukrainën, megjithatë, fundi i agresionit ushtarak të Rusisë në Ukrainë është kërkuar nga të gjitha vendet evropiane që nga shkurti i vitit 2022. Që atëherë, që nga shkurti i vitit 2022, Këshilli Evropian dhe Këshilli i BE-së janë mbledhur rregullisht për të diskutuar situatën në Ukrainë nga këndvështrime të ndryshme.

Rusia duhet të ndalojë menjëherë këtë luftë të tmerrshme. BE-ja do të qëndrojë në krah të Ukrainës me mbështetje sado që të duhet, u përfundua nga Këshilli Evropian në vitin 2023.

Udhëheqësit e BE-së kanë kërkuar vazhdimisht që Rusia të ndalojë menjëherë pushtimin ushtarak, të tërheqë pa kushte të gjitha forcat ushtarake dhe pajisjet ushtarake nga Ukraina dhe të respektojë plotësisht integritetin territorial, sovranitetin dhe pavarësinë e Ukrainës. Ata theksuan të drejtën e Ukrainës për të zgjedhur fatin e saj dhe mbështetën ukrainasit për guximin e tyre në mbrojtjen e vendit të tyre.

Në përgjigje të agresionit ushtarak, BE-ja zgjeroi sanksionet kundër Rusisë, duke shtuar subjekte dhe individë në listën e saj të sanksioneve, si dhe duke miratuar masa kufizuese. BE-ja ka treguar unitet dhe forcë dhe ka ofruar ndihmë humanitare, politike, financiare dhe ushtarake për Ukrainën.

Në disa raste, Këshilli Evropian dënoi sulmet ruse ndaj civilëve dhe infrastrukturës civile në Ukrainë dhe i tha Rusisë të ndalonte sulmet sistematike ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës, por kjo nuk ndodhi dhe ato vazhduan. BE-ja dhe qytetarët e saj qëndrojnë në solidaritet të plotë me Ukrainën dhe popullin e saj. BE-ja ndërmerr masa të tilla si ndihma ekonomike dhe financiare, ndihma humanitare, mbështetje për mbrojtjen e civilëve, ndihma ushtarake, pranimi i refugjatëve, mbështetje në hetimet dhe ndjekjen penale të krimeve të luftës, mbështetje për rindërtimin e një Ukrainë demokratike.

Dhe përfaqësuesit më të lartë të vendit për politikë të jashtme (Bujar Osmani në pozitën e kryetarit të Zyrës së OSBE-së) kërkuan që lufta në Ukrainë të ndalet, pra të tërhiqet Rusia, gjë që nuk ndodhi.

Për të gjitha faktet e mësipërme, ne e vlerësojmë postimin si pjesërisht të pavërtetë. Nuk është e vërtetë që vetëm Hungaria dhe Viktor Orbán bën thirrje për paqe dhe negociata, të gjitha vendet e BE-së e kanë bërë këtë prej kohësh, por Rusia nuk po tërhiqet nga Ukraina. Narrativa se Ukraina po mbështetet në një luftë kundër Rusisë është manipuluese. Përkundrazi, Ukraina mbështetet në mbrojtje nga Rusia, e cila hyri në territorin e saj sovran me forcat e saj të armatosura dhe filloi një pushtim ushtarak në shkallë të gjerë, i cili është ende në vazhdim. Edhe Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara bëri thirrje për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë dhe kërkoi që Rusia të tërhiqet menjëherë nga Ukraina në përputhje me Kartën e OKB-së. Pra, nuk është e vërtetë që vetëm Hungaria bëri thirrje për përfundimin e luftës. Gjithashtu, pjesa e postimit që thotë “lufta po bëhet për qejf të Londrës” nuk është e vërtetë. Britania e Madhe nuk e filloi pushtimin ushtarak, por Rusia, dhe vendet e Perëndimit ranë në anën e së drejtës së Ukrainës për të mbrojtur integritetin dhe sovranitetin e saj territorial, si një shtet demokratik, territori dhe njerëzit e të cilit u sulmuan brutalisht nga pala ruse.


 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.