Një mori dezinformatash për Ukrainën në një video që promovon narrativë pro-ruse

Фото: скриншот од манипулативно видео за Зеленски и Азов

Gazetarja kontroverse Lara Logan bëri një sërë pretendimesh të pabazuara për luftën në Ukrainë dhe agresionin rus në një program mëngjesi në televizionin amerikan, të cilat pothuajse përputhen plotësisht me narrativat dezinformuese ruse për Ukrainën dhe Perëndimin.

 

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook ku thuhet:

Ka më shumë gazetarë që thonë të vërtetën. Fenomenalja Lara Logan në një emision live. Intervistë bombastike me përkthim. Kontrollojeni!

Videoja tregon një paraqitje të ftuar në një program televiziv nga gazetarja kontroverse Lara Logan në një emision mëngjesi, në të cilin ajo bën një sërë pretendimesh të pavërtetuara që favorizojnë narrativën e justifikimit për pushtimin rus të Ukrainës. E pyetur për të komentuar humbjet e ushtrisë ruse në Ukrainë të raportuara nga “Daily Mail”, Logan thotë se nuk e beson fare atë histori dhe mendon se Vladimir Putin e di shumë mirë se çfarë po bën. Logan vazhdon duke thënë se ushtria ruse nuk është shumë mbrapa dhe ka punuar strategjikisht që nga fillimi i luftës, kështu që fillimisht “shkoni në laboratorët e armëve biologjike”.

Vladimir Putin e dinte saktësisht se çfarë po bënte vendosi të sulmoj Ukrainës. Rusia nuk shqetësohet. Ajo që Rusia ka bërë që nga fillimi është shumë strategjike. Ata nuk shkuan fillimisht në Kiev, por në të gjithë laboratorët e armëve biologjike të shpërndara në të gjithë vendin.

Logan pretendon se disa nga laboratorët janë për armë biologjike dhe se janë ndërtuar nga rusët gjatë Bashkimit Sovjetik, kështu që ata e dinin se ku ishin, dhe për disa thotë se u shndërruan në laboratorë të shëndetit publik pas rënies së Bashkimit Sovjetik. Edhe pse nuk është artikuluar mirë, thuhet se SHBA-të kanë marrë pjesë në procesin e konvertimit të laboratorëve, në kuadër të programit të (Agjencisë Amerikane për Reduktimin e Kërcënimeve për Mbrojtjes)

Disa prej tyre i kanë ndërtuar vetë, që të dinë se ku janë. Ata e dinë se ku janë që nga koha e Bashkimit Sovjetik. Dhe ne, në kuadër të programit për uljen e rreziqeve në fushën e mbrojtjes, hymë pas rënies së Bashkimit Sovjetik dhe gjoja i shndërruam ato objekte nga laboratorë të armëve biologjike në laboratorë të shëndetit publik, thotë ajo në prezantimin e saj.

Narrativat rreth “laboratorëve të zhvillimit të armëve biologjike në Ukrainë” janë pjesë e narrativës së propagandës ruse

Pala ruse promovon tezën se këta laboratorë janë një kërcënim dhe se pas tyre gjoja qëndron Shtetet e Bashkuara. Që nga viti 2015 në internet publikohen histori për “laboratorë amerikanë të armëve biologjike” dhe në kuadrin e luftës në Ukrainë janë rigjallëruar. Por nuk ka asnjë provë se SHBA po financon zhvillimin e armëve biologjike në Ukrainë. Siç shkruan BBC, ka disa laboratorë të shëndetit publik në Ukrainë që punojnë për të hulumtuar dhe eliminuar rreziqet e sëmundjeve të rrezikshme.

Disa prej këtyre laboratorëve morën mbështetje financiare nga SHBA, BE dhe OBSH, siç ishte rasti me vendet e tjera. Në vitet 1990, Shtetet e Bashkuara filluan një program për të reduktuar kërcënimin biologjik (Programi i zvogëlimit të kërcënimit biologjik), me synimin për të reduktuar rrezikun e armëve biologjike në vendet e tjera pas rënies së Bashkimit Sovjetik, përfshirë Ukrainën.

Në kuadër të atij programi, disa laboratorë në Ukrainë morën mbështetje nga SHBA për modernizim dhe pajisje, por ato nuk menaxhohen nga SHBA. Robert Pope, drejtori i programit për reduktimin e kërcënimeve të Kooperativës, deklaroi se këta laboratorë menaxhohen nga vetë Ukraina.

 

Marrëveshja midis Uashingtonit dhe Kievit është të zvogëlohet rreziku nga armët biologjike

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka punuar në partneritet me Ministrinë e Shëndetësisë të Ukrainës që nga viti 2005 për të avancuar laboratorët e shëndetit publik të atij vendi. Shtetet e Bashkuara ofrojnë mbështetje teknike dhe bashkëpunojnë për të shtypur rrezikun e shpërthimit të sëmundjeve infektive të qëllimshme aksidentale ose natyrore në mbarë botën, por nuk ka asnjë provë që ata po punojnë për prodhimin e armëve biologjike, siç pretendon pala ruse, siç raporton Lara Logan. Departamenti Amerikan i Mbrojtjes tha në janar se programi synon të bëjë të kundërtën – të zvogëlojë rrezikun e armëve biologjike.

Batalioni Azov u përdor sërish si dëshmi e nazizmit në Ukrainë

Gazetarja Logan më pas i drejtohet Batalionit Azov, një formacion ushtarak i diskutueshëm në Ukrainë që ajo thotë se financohet nga NATO dhe SHBA dhe tema shërben për të hapur historinë e nazizmit në Ukrainë. Ajo thotë se Ukraina perëndimore mbështeti nazistët në Luftën e Dytë Botërore dhe ishte selia e SS naziste dhe se CIA u dha imunitet nazistëve ukrainas që të mos gjykoheshin në Nuremberg. Përveç kësaj, gazetari thotë se Shtetet e Bashkuara dhe agjencia e saj e inteligjencës kanë një histori të gjatë në financimin dhe armatosjen e nazistëve në Ukrainë.

Prania e ideologjisë naziste në Ukrainë tregohet përmes shembullit të batalionit Azov, i cili është arsyeja e mbajtjes së referendumit për pavarësinë e Krimesë dhe aneksimin e saj në Rusi, përfundon Logan.

Në prezantimin e saj, Lara Logan thotë se “shpëtimi nga nazizmi ukrainas” është arsyeja kryesore për referendumin e pavarësisë së Krimesë që u mbajt në 2014 dhe se shkëputja dhe aneksimi në Rusi ishte i justifikuar në këtë kuptim, dhe prova ishte Azov me krimet në Donbas. Batalioni Azov si njësi ushtarake u krijua në maj 2014. Siç thotë Al Jazeera, është një njësi ushtarake vullnetare e ekstremit të djathtë, anëtarët e së cilës janë ultranacionalistë, të cilët akuzohen për një ideologji afër epërsisë së racës së bardhë.

Njësia u krijua si një grup vullnetar i udhëhequr nga Andrija Biletski, dhe përbëhej nga grupi ultranacionalist “Patriotët e Ukrainës” dhe një grup neo-nazist. Siç shkruan Al Jazeera, të dy grupet kanë ideale neo-naziste dhe ksenofobike dhe kanë sulmuar fizikisht emigrantët, romët dhe njerëzit e tjerë. Si një batalion, grupi luftoi kundër separatistëve pro-rusë në Donetsk në Ukrainën lindore, një nga dy rajonet kryesore që Putini ka njohur si të pavarur.

Por grupet naziste që ekzistojnë në Ukrainën moderne, si dhe në vende të tjera evropiane, nuk kanë ndikim në parlament, nuk janë në qeveri dhe nuk është e qartë se si mund të jenë një justifikim për pushtimin rus të Ukrainës. Në një raport mbi manipulimin e informacionit të huaj dhe kërcënimet e ndërhyrjeve të huaja, Shërbimi Evropian për Çështjet e Jashtme shkruan se një nga narrativat më të përdorura është se “Ukraina është një shtet nazist dhe terrorist” dhe se mbështet grupe të tilla.

Vërtetmatësi ka shkruar më parë për teorinë e konspiracionit të përhapur nga ndjekësit e Q Anon se “lufta në Ukrainë është një spastrim satanik”.

 

Zelensky si një kukull e zgjedhur nga CIA

Në prezantimin e tij, Logan e përshkruan presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky si një marionetë që luan me taka, duke e paraqitur kështu si një person joserioz, sepse para se të bëhej president ai ishte pjesë e industrisë së argëtimit. Logan bën një pretendim të pabazuar se revolucioni në 2013 dhe 2014 u financua nga CIA dhe se Volodymyr Zelensky ishte “i manipuluar” dhe nuk u zgjodh nga një zgjedhje demokratike.

Pra, duhet të pyesni veten, kur e dini se CIA sponsorizoi “revolucionin me ngjyra” në Ukrainë në 2013 dhe 2014, se ata gjithashtu zgjodhën liderët ukrainas. Dhe Zelensky është i manipuluar si shumë nga liderët tanë dhe sinqerisht, me teknologjinë dhe mashtrimet zgjedhore në mbarë botën, ne nuk mund ta dimë se sa nga liderët janë zgjedhur me të vërtetë në zgjedhje dhe sa janë të manipuluar, thotë Logan.

Së fundi, ajo promovon tezën e teorisë së konspiracionit për gjendjen e thellë në SHBA dhe globalistët që po pushtojnë botën, për të cilën Putin ka paralajmëruar për 15 vitet e fundit. Aty thuhet se Ukraina është në qendër të çështjeve politike të pastrimit të parave në SHBA dhe se ne nuk duhet të pretendojmë se kjo është vetëm një luftë midis Rusisë dhe Ukrainës.

Është një gënjeshtër e hapur që kjo luftë ka të bëjë me Rusinë kundër Ukrainës. Nëse Putini ka paralajmëruar për 15 vjet se ai nuk do të qëndrojë në këmbë derisa globalistët të pushtojnë botën, të ndërtojnë objekte për armë biologjike dhe çfarëdo tjetër që ata po bëjnë përmes oligarkëve ukrainas në Ukrainë. Ukraina është një qendër pastrimi parash për shumë liderë. Miliarda dollarë amerikanë janë pastruar përmes Ukrainës dhe asgjë nuk thuhet për këtë. Këto janë taksat tona që ne paguajmë. Këtu ka kaq shumë hipokrizi dhe pandershmëri, dhe Ukraina është në qendër të të gjithave. Dhe ju e dini çfarë, shteti i thellë (deep state) nuk është një teori konspirative. Është me të vërtetë “deep state”, thotë Logan.

Por nuk është e vërtetë që CIA është një sponsor i revolucionit, pra protestave të Maidan në 2014, dhe Vërtetmatësi tashmë ka shkruar për të.

Euromaidan – një valë demonstratash, mosbindje civile, trazira dhe përleshje të armatosura shpërtheu natën e 21 nëntorit 2013, kur qytetarët ukrainas filluan të protestojnë në Kiev. Një ditë më parë, qeveria e Ukrainës pezulloi përgatitjet për nënshkrimin e Marrëveshjes së Asociimit dhe Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë me Bashkimin Evropian dhe kjo është arsyeja e protestave. Protestat vazhduan me gjithë praninë e shtuar të policisë dhe mbështetjen e tyre e dhanë edhe studentët. Më 30 nëntor, forcat qeveritare ushtruan dhunë ndaj protestuesve, gjë që bëri që protestat të rriteshin në përmasa dhe të arrinin mbi 1.5 milionë protestues.

Një numër i madh i mediave botërore dhe institucioneve dhe organizatave ndërkombëtare i paraqesin ngjarjet e Euromaidanit si trazirat më të mëdha pro-evropiane në historinë e Ukrainës. Më 30 mars 2012, BE dhe Ukraina nënshkruan Marrëveshjen e Asociimit. Por marrëveshja nuk u ratifikua, pasi Ukraina u udhëzua të punonte për përmirësimin e demokracisë dhe sundimit të ligjit në vend.

Më 21 nëntor 2013, një dekret i qeverisë ukrainase pezulloi përgatitjet për nënshkrimin e Marrëveshjes së Asociimit. Arsyeja zyrtare është se “në muajt e mëparshëm, Ukraina përjetoi një rënie të prodhimit industrial”. Qeveria e Ukrainës pretendoi se do të vazhdojë të përgatisë kontratën kur rënia e prodhimit industrial do të kompensohet nga tregu evropian.

Presidenti Janukoviç mori pjesë në samitin e BE-së, i cili u mbajt më 28-29 nëntor 2013 në Vilnius të Lituanisë, ku ishte dashur të nënshkruhet Marrëveshja e Asociimit dhe Tregtisë, por marrëveshja nuk u nënshkrua. Financial Times shkruante se protestat në 2013 ishin “spontane, të nxitura nga rrjetet sociale dhe e kapën në befasi opozitën ukrainase” ndryshe nga kundërshtarët e tyre.

 

EuroMaidan – Revolucioni modernist i Ukrainës

Sipas historianit të Lviv Jaroslav Hritsak, kjo përfaqësonte:

Një revolucion i brezit që mund të quhet modernist për pavarësinë e Ukrainës, një revolucion i të rinjve shumë të arsimuar, njerëzve që janë aktivë në rrjetet sociale, që kanë celularë dhe 90 për qind kanë diplomë fakulteti, por nuk kanë të ardhme.

Sipas tij, të rinjtë ukrainas kanë të njëjtin karakter si të rinjtë italianë, çekë, polakë apo gjermanë dhe dallojnë drastikisht nga ukrainasit që janë mbi 50 vjeç.

Ky brez ka një dëshirë të madhe për integrim evropian dhe vetëm disa ndarje rajonale, ndryshe nga më të vjetrat, beson ai.

Demonstratat që filluan në Kiev në nëntor 2013 ishin rezultat i pakënaqësisë së ukrainasve ndaj ish-presidentit Viktor Janukoviç, pra vendimit të tij në momentin e fundit për të ndryshuar drejtimin dhe për të mos nënshkruar marrëveshjen e asocimit ndërmjet Ukrainës dhe BE-së pas 7 vitesh negociata. Si rezultat i presionit rus, ajo ndaloi përparimin e afrimit të Ukrainës me BE-në.

Yanukovych përfundoi në arrati, pas së cilës një qeveri tranzitore i mori gjërat në duart e veta. Pastaj ushtarët pa shenja kombëtare pushtuan Krimenë dhe vunë flamuj rusë. Pas referendumit, i cili nuk njihet nga komuniteti ndërkombëtar, Federata Ruse aneksoi Krimenë.

Pretendimi, nga ana tjetër, se Volodymyr Zelensky u emërua në mënyrë jodemokratike, domethënë se ai u zgjodh nga të fuqishmit, si dhe përfaqësimi i tij sikur të ishte një kukull, po shpërndan gjithashtu dezinformata dhe përfaqëson një ide propagandistike tashmë të mirëpromovuar, sipas së cilës qytetarët e Ukrainës nuk e zgjedhin qeverinë në mënyrë demokratike, por ajo u imponohet, gjë që natyrisht nuk është e vërtetë, duke pasur parasysh se zgjedhjet në Ukrainë u mbajtën dhe votuesit ukrainas zgjodhën Volodymyr Zelensky për president.

Për të gjitha faktet e mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë.

Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre
 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.