NATO nuk është kërcënimi më i madh për botën dhe nuk është arsyeja e luftës në Ukrainë

Фото: Принтскреин видео

Është një narrativë e përsëritur dezinformuese pro-Kremlinit për luftën në Ukrainë. Që nga fillimi i pushtimit ushtarak, Rusia ka dalë me shpjegime dhe justifikime të ndryshme të rreme për agresionin e saj. Postimi përfshinte një pjesë të një citimi nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Stoltenberg, marrë nga fjalimi i tij në një takim të përbashkët të Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian më 7 shtator. Sekretari i Përgjithshëm nuk tha se “NATO filloi luftën në Ukrainë”, ai foli për dështimin e politikës së Putinit, i cili, në vazhdën e pushtimit të plotë të Ukrainës, u përpoq të shantazhonte Aleancën, duke kërkuar që Evropa Lindore të jepet nën ndikimin e plotë të Rusisë

 

Po shqyrtojmë një postim manipulues në rrjetin social Facebook, i cili pretendon se kërcënimi më i madh për botën është NATO, se është një aleancë ushtarake që ushqehet me luftë.

Në njoftim thuhet:

Shkëlqyeshëm!!! Videoja më e mirë

Shikoni kurvën Matt Orfalea duke u goditur me shuplakë atyre që thanë se pushtimi i Ukrainës nuk ishte “për NATO-n”

Kërcënimi më i madh në botë është NATO.

NATO ekziston për të zgjidhur problemet e krijuara nga ekzistenca e NATO-s.

NATO është një aleancë ushtarake që lulëzon në luftë.

Për të justifikuar ekzistencën e saj, NATO-s vazhdimisht ka nevojë për armiq dhe konflikte të jashtme.

SHPËRBËRJA E NATO-s!

Gjithashtu shpërndahet një video e montuar nga Matt Orfalea, e cila fillon me një klip të deklaratës së Jens Stoltenberg, si dhe fragmente të deklaratave të ekspertëve dhe zyrtarëve të lartë të BE-së dhe SHBA-së.

Ky postim manipulues ndjek narrativën ruse dhe përpiqet ta bëjë NATO-n fajtore për luftën.Është një narrativë e përsëritur dezinformuese pro-Kremlinit për luftën në Ukrainë. Që nga fillimi i pushtimit ushtarak, Rusia ka dalë me shpjegime dhe justifikime të ndryshme të rreme për agresionin e saj.

Postimi pretendon në mënyrë të rreme se NATO është një organizatë që ushqehet me luftëra dhe është kërcënimi më i madh për botën. As BE, as Perëndimi dhe as NATO nuk i kanë shpallur luftë Rusisë dhe NATO nuk është shkaku i luftës në Ukrainë

Në fund të fundit, qëllimi i NATO-s, si një organizatë ndërkombëtare, është të garantojë lirinë dhe sigurinë e anëtarëve të saj me mjete politike dhe ushtarake.

Politikisht – NATO promovon vlerat demokratike dhe u mundëson anëtarëve të konsultohen dhe të bashkëpunojnë për çështjet e mbrojtjes dhe sigurisë për të zgjidhur problemet, për të ndërtuar besimin dhe në afat të gjatë, për të parandaluar konfliktet.

Ushtarakisht – NATO është e përkushtuar për zgjidhjen paqësore të mosmarrëveshjeve. Nëse përpjekjet diplomatike dështojnë, ajo ka fuqinë ushtarake për të ndërmarrë operacione të menaxhimit të krizave. Ato kryhen sipas klauzolës së mbrojtjes kolektive të traktatit themelues të NATO-s – Neni 5 i Traktatit të Uashingtonit ose sipas mandatit të Kombeve të Bashkuara, në mënyrë të pavarur ose në bashkëpunim me vende të tjera dhe organizata ndërkombëtare.

Në videon e shfaqur, njoftimi është futur pjesë e citimit të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s Stoltenberg, marrë nga fjalimi i tij në një takim të përbashkët të Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian, mbajtur më 7 shtator 2023.

Stoltenberg foli më pas për dështimin e politikës së Putinit, i cili, pas pushtimit të plotë të Ukrainës, u përpoq të shantazhonte Aleancën, duke kërkuar që Evropa Lindore të jepej nën ndikimin e plotë të Rusisë. Është në këtë kontekst që Stoltenberg deklaroi se Rusia nuk mund të vërë veton ndaj dëshirës për t’u anëtarësuar në NATO të ndonjë shteti sovran të pavarur në Evropë. Fakti, tha sekretari i përgjithshëm i NATO-s, se Finlanda është tashmë një anëtare e aleancës dhe Suedia së shpejti do të bëhet anëtare, tregon se lufta agresionore e Putinit kundër Ukrainës ishte një gabim i madh strategjik.

Ai donte që ne ta nënshkruanim atë zotim, për të mos zgjeruar kurrë NATO-n. Ai donte që ne të hiqnim infrastrukturën tonë ushtarake në të gjithë aleatët që iu bashkuan NATO-s që nga viti 1997, kështu që gjysma e NATO-s, e gjithë Evropa Qendrore dhe Lindore, ne duhet ta heqim NATO-n nga ajo pjesë e Aleancës sonë, duke futur një lloj anëtarësimi të klasit B ose të dytë. Ne e refuzuam atë. Kështu ai shkoi në luftë për të parandaluar që NATO të ishte afër kufijve të tij. Ai mori pikërisht të kundërtën. Ka më shumë prani të NATO-s në pjesën lindore të aleancës dhe është parë gjithashtu se Finlanda tashmë është bashkuar me aleancën dhe Suedia së shpejti do të jetë një anëtare e plotë, tha Stoltenberg.

Gjithashtu, Stoltenberg theksoi se Rusia nuk e sulmoi Ukrainën vetëm në vitin 2022, por se agresioni i pushtuesve rusë kundër Ukrainës filloi në vitin 2014 me kapjen e Krimesë dhe pjesëve të rajoneve Donetsk dhe Luhansk. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s theksoi se “Rusia ka vendosur të kontrollojë fqinjët e saj, të përpiqet të rivendosë ndikimin e tyre”, por anëtarësimi në NATO nuk është një “provokim anti-rus”, por e drejta demokratike, sovrane e një kombi për të zgjedhur rrugën e tij.

Në Samitin e NATO-s, mesazhi kryesor ishte sigurisht mbështetja e Ukrainës.

Ne ishim gjithashtu në gjendje të bënim përparim në rrugën e Ukrainës drejt anëtarësimit në NATO. Ne e njohim atë që ka bërë Bashkimi Evropian duke i dhënë statusin e kandidatit. Në NATO, në samitin në Vilnius, morëm vendime të rëndësishme për të ndihmuar Ukrainën t’i afrohet anëtarësimit, theksoi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Stoltenberg në takimin e përbashkët të Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian më 7 shtator të këtij viti.

Vendimi për luftë apo paqe në Ukrainë nuk ishte në duart e NATO-s apo Amerikës, por në duart e Rusisë, e cila filloi një pushtim ushtarak të një vendi sovran dhe demokratik, pa asnjë provokim. Fakti që Putini i kërkoi NATO-s të mos zgjerohej dhe se një projekt-traktat nuk u nënshkrua kurrë nga NATO, nuk e zhvendos përgjegjësinë ushtarake tek NATO. Gjithashtu, Stoltenberg nuk e pranon se NATO mund ta kishte parandaluar luftën duke i dhënë fund zgjerimit të NATO-s, ai në video thotë se shantazhi nga Rusia është i papranueshëm.

 

Fakte rreth agresionit ushtarak kundër Ukrainësа

Fakti 1: Rusia kishte planifikuar paraprakisht agresionin ushtarak kundër Ukrainës. Fitorja e revolucionit të dinjitetit ishte vetëm një justifikim

Rusia filloi agresionin e saj të armatosur të mirë-planifikuar kundër Ukrainës më 20 shkurt 2014 me operacionin ushtarak të forcave të saj të armatosura për të kapur një pjesë të territorit ukrainas – Gadishullin e Krimesë. Këtë datë nuk e mohon as Ministria ruse e Mbrojtjes, siç tregohet në medaljen “Për kthimin e Krimesë”. Në fakt, vetëm të nesërmen Viktor Janukoviç iku nga Kievi; dhe ishte tashmë 22 shkurt 2014 kur Verkhovna Rada e Ukrainës miratoi Rezolutën “Për largimin e Presidentit të Ukrainës nga përmbushja e kompetencave kushtetuese dhe thirrjen për zgjedhje të parakohshme presidenciale në Ukrainë”, përdorur nga Rusia si pretekst për akuzat për një “grusht shteti antikushtetues në Ukrainë”.

Fakti 2: Agresioni rus ka për qëllim shkatërrimin e Ukrainës si një shtet i pavarur

Pushtimi i paligjshëm i Republikës Autonome të Krimesë dhe qytetit të Sevastopolit ishte vetëm hapi i parë rus që synonte minimin e pavarësisë dhe sovranitetit të Ukrainës. Kremlini ka qenë gjithmonë i bindur se Rusia nuk do të bëhet kurrë një lider botëror pa kontroll mbi Ukrainën, ndërsa një Ukrainë demokratike dhe e begatë është një kërcënim për sundimin aktual autoritar në Rusi. Prandaj, hapi tjetër i agresionit rus ishte një përpjekje për të destabilizuar situatën në rajonet lindore dhe jugore të Ukrainës me qëllim krijimin e një “Novorossiya” kuazi-shtetërore. Presidenti rus Vladimir Putin e shpalli këtë plan në programin televiziv Dialogu me Rusët e Channel One më 17 prill 2014. Ne arritëm të pengonim zbatimin e plotë të planeve të tij, por trupat e rregullta ruse dhe përfaqësuesit e tyre pushtuan zona të caktuara të Donetskut dhe rajonit Luhansk të Ukrainës.

Më tej, është fakt që Putini nuk e pranon se Ukraina është një shtet i vërtetë dhe ka një identitet kombëtar të veçantë, por e sheh atë si një pjesë integrale të trashëgimisë kombëtare ruse.

Putin ka qenë prej kohësh i fiksuar në kontrollin e Ukrainës. Ai është përpjekur në mënyrë të përsëritur – megjithëse pa sukses – gjatë 20 viteve të fundit për të përkulur Ukrainën ndaj vullnetit të Rusisë.

Dëshira e tij irredentiste për ta rikthyer Ukrainën në tufën ruse plotësohet me nostalgji perandorake dhe pakënaqësi të hidhur për humbjen e Ukrainës pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991.

Putini gjithashtu ka ambicie gjeopolitike kokëfortë: ai synon të rivizatojë arkitekturën e sigurisë së Evropës pas Luftës së Ftohtë. Ai dëshiron të kundërshtojë zgjerimin e mëtejshëm të NATO-s në Lindje, për të rivendosur fuqinë strategjike të Rusisë dhe sferën e saj historike të ndikimit rreth kufijve të saj perëndimorë. Ukraina është në qendër të këtij qëllimi.

 

Ukraina ishte larg NATO-s kur Rusia filloi një pushtim ushtarak të Ukrainës

Në muajt që çuan në pushtimin e plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022, Putin dhe udhëheqës të tjerë të Kremlinit i thanë botës se kriza në përshkallëzim ishte për shkak të viteve të zgjerimit provokues të NATO-s, ndërsa paralajmëroi se thellimi i lidhjeve midis Aleancës dhe Ukrainës përfaqëson një vijë të kuqe. Megjithatë, në realitet, Ukraina në fillim të vitit 2022 nuk ishte as afër anëtarësimit në NATO. Aleanca ka anashkaluar vazhdimisht thirrjet nga Kievi për një Plan Veprimi Anëtarësimi, duke refuzuar të ofrojë qoftë edhe një sinjal të qartë për pranimin e ardhshëm. Në vazhdën e pushtimit rus, parashikimet më optimiste treguan se ëndrra e Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n ishte ende disa dekada larg.

Për shkak të fakteve të mësipërme, ne e vlerësojmë këtë postim si të pavërtetë.


Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.