Kapiteni i anijes nga Maryland nuk është ukrainas

Фото: Принтскрин видео

Kompania “Synergy” tha për Associated Press se kapiteni dhe i gjithë ekuipazhi i anijes, e cila u përplas në një urë në Maryland, pas së cilës u shemb, ishin nga India. Ukrainasi i parë në pamjen e ekranit (screeshotin) të postimit u rendit si kapiteni i Dally nga 19 mars 2016 deri më 27 korrik 2016. Synergy tha për Associated Press se dy “marinarët” – të huaj, specialistë vendas që lundrojnë me anije brenda dhe jashtë porteve – kishin nënshtetësi amerikane, siç kërkohet me ligj. Sipas autoriteteve, nuk ka asnjë provë për një akt të qëllimshëm apo një sulm terrorist. Gjithçka tregon për fatkeqësi, thonë ata. Fakti që “Dali” kishte një kapiten ukrainas për disa muaj në 2016 është krejtësisht i parëndësishëm për incidentin e marsit 2024.

 

Jemi duke shqyrtuar një postim në rrjetin social Facebook në të cilin ndahet një foto e një personi së bashku me të dhëna të tjera personale. Si pjesë e postimit shpërndahet një foto e dytë me titull:

Kapiteni i anijes me kontejnerë që rrëzoi urën në shtetin amerikan të Merilendit është shtetas i Ukrainës.

Në përshkrimin e vetë postimit thuhet:

Dhe gjatë gjithë kohës ai mendonte se ishte ura e Krimesë. 

Pasi anija masive e kontejnerëve Daly goditi një urë Key 1.5 milje të gjatë në Maryland dhe shkaktoi shembjen e saj, përdoruesit e mediave sociale filluan të shpërndanin një foto nga një faqe interneti që ata thonë se dëshmon se kapiteni i “Dali” ishte ukrainas.

Shërbimeshumta të kontrollit të fakteve në mbarë botën thonë se nuk është e vërtetë që kapiteni i anijes me kontejnerë që shkaktoi shembjen e urës në Maryland ishte ukrainas.

Kontrolluesit e fakteve të Associated Press raportojnë një pamje nga baza e të dhënave të Baltic Shipping tregon dy marinarë që thuhet se kanë punuar në Dali, duke përfshirë një 52-vjeçar ukrainas, i cili thuhet se ka aplikuar për kapiten.

Pamja e ekranit e raportuar nga Associated Press përdoret gjithashtu në postimin që po shqyrtojmë për të nënkuptuar se ai ishte kapiteni i Dally, i cili u përplas në urën e Baltimores dhe shkaktoi aksidentin. Megjithatë, kompania Synergy tha për Associated Press se kapiteni i anijes me kontejner, si dhe i gjithë ekuipazhi në momentin e aksidentit, ishin nga India.

Nga ana tjetër, Singapore Marinetime tha për Politifact se në “Dali” ishin 22 anëtarë të ekuipazhit. Politifact raporton gjithashtu se ekuipazhi ishte nga India.

Faqja nga e cila ndahet postimi i qytetarit ukrainas nuk është një burim qeveritar, një faqe grupi tregtar ose një bazë të dhënash e besueshme. Platforma e Transportit Baltik e përshkruan veten si një portal pune për njerëzit e përfshirë në industrinë e transportit detar, shkruajnë kontrolluesit e fakteve të Lead Stories.

Dali po lundronte nga Baltimore kur u përplas në urën Key, tha kompania në një deklaratë. Synergy tha për Associated Press se dy “pilotët” kishin nënshtetësi amerikane dhe dhanë udhëzime për anijen siç kërkohet nga ligji.

“Pilotët” janë persona të jashtëm, specialistë vendas, të cilët kanë njohuri për ujërat lokale dhe lundrojnë anijen brenda dhe jashtë porteve. Ata kanë qenë duke lundruar në anijen kontejner “Dali” në momentin e aksidentit dhe të dy janë shtetas amerikanë sipas ligjit.

Ukrainasi, i cili mund të shihet në foton e ekranit të postimit që po rishikojmë, u rendit si kapiteni i Dally nga 19 mars 2016 deri më 27 korrik 2016. Sipas përmbledhjes, Dally mbante flamurin e Ishujve Marshall në atë kohë dhe operohej nga një kompani greke e quajtur Oceanbulk Maritime. Siç shkruan AP, lista me foton e postimit që po shqyrtojmë është hequr nga faqja e Baltic Shipping.

Sipas autoriteteve, nuk ka asnjë provë për një akt të qëllimshëm apo një sulm terrorist. Gjithçka tregon për fatkeqësi, thonë ata. Fakti që Dali kishte një kapiten ukrainas për disa muaj në vitin 2016 është krejtësisht i parëndësishëm për incidentin e marsit 2024.

Për të gjitha faktet e mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë.

  

 

 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.