Jemeni nuk i ka shpallur luftë Izraelit

Фото: Gordon Johnson Pixabay

Pasi grupi rebel Houthi shënjestroi Izraelin me sulme ajrore, në rrjetin social Facebook u shfaq dezinformata, sipas të cilave “Jemeni i ka shpallur luftë Izraelit”. Por kjo nuk është e vërtetë. Houthi nuk janë qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Jemenit, por ata kontrollojnë kryeqytetin e Jemenit. Disa ekspertë të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe njohës të situatës politike në Jemen theksojnë se është faktikisht e gabuar të pretendohet se “Jemeni i ka shpallur luftë Izraelit”.

Po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook ku shkruhet:

Zyrtare: Jemeni i varfër i ka shpallur luftë Izraelit.

Megjithatë, në kundërshtim me deklaratën, nuk është e vërtetë që Jemeni i ka shpallur luftë Izraelit. Siç shkruajnë verifikuesit e fakteve nga Associated Press, bëhet fjalë për rebelët Houthi, të cilët kanë marrë përgjegjësinë për sulmet ndaj Izraelit.

Qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Jemenit nuk i ka shpallur luftë Izraelit. Rebelët Houthi, të cilët kontrollojnë kryeqytetin e vendit, qëlluan me raketa objektivat izraelite javën e kaluar dhe kërcënuan me sulme të ardhshme. Por ekspertët i thanë Associated Press se policia e mbështetur nga Irani ndaloi sulmet menjëherë pasi i shpalli luftë shtetit izraelit.

Houth-t, një grup rebel që kontrollon kryeqytetin Sanaa, tha të martën se kishin lëshuar raketa dhe drone në Izrael. Ushtria izraelite tha se avionët e saj luftarakë dhe sistemi i mbrojtjes raketore i kapën jashtë territorit izraelit.

Ushtria Houthi tha të mërkurën se kishte gjuajtur një seri tjetër dronësh në objektivat izraelitë “në mbështetje të popullit të shtypur palestinez”.

Por qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Republikës së Jemenit udhëhiqet nga Këshilli i Udhëheqjes Presidenciale, tha për Associated Press Thomas Juneau, profesor në Universitetin e Otavës në Kanada dhe ekspert për Jemenin.

Ajo qeveri nuk ka marrëdhënie me Houthin.

Huthi janë qeveria de fakto në Sana’a, kryeqyteti, por është vërtet e pasaktë të thuhet se Jemeni (ose Republika e Jemenit) i ka shpallur luftë Izraelit, tha Juneau për Associated Press.

Bruce Riddell, një bashkëpunëtor i lartë në Qendrën për Politikën e Lindjes së Afërt të Institutit Brookings, i tha Associated Press se ai ishte dakord me këtë vlerësim, duke shtuar se Irani dhe Siria janë dy vendet e vetme që kanë ambasada që veprojnë në Sanaa, duke nënvizuar mungesën e legjitimitetit ndërkombëtar. të grupit.

Nga pikëpamja teknike, Houthi-t nuk përfaqësojnë Jemenin në skenën ndërkombëtare. Pra, të thuash se Jemeni ka shpallur luftë në këtë kuptim është e pasaktë, tha për USA Today Thomas Juneau, profesor në Universitetin e Otavës dhe ekspert për Jemenin.

Edhe verifikuesit e fakteve të France Press shkruajnë se nuk është e vërtetë që Jemeni i ka shpallur luftë Izraelit.
Qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Jemenit ka dënuar operacionet e Izraelit në Gaza, por nuk ka qenë ajo që ka ndërmarrë veprime ushtarake dhe ka nisur sulme me raketa.

Houthi nuk janë përfaqësues zyrtarë të Jemenit. Izraeli vazhdon të përballet me sulme ajrore nga grupet e Lindjes së Mesme, duke përfshirë rebelët Houthi të Jemenit dhe Hezbollahun e Libanit, por Jemeni nuk i ka shpallur luftë Izraelit.

Për shkak të të gjitha fakteve të mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë.Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.