Euronews: BE kritikon Rusinë dhe Kinën për fushatën dezinformuese kundër vaksinave perëndimore

Photo by Nataliya Vaitkevich from Pexels

Rusia dhe Kina kanë shtuar përpjekjet për të diskredituar vaksinat perëndimore COVID-19 dhe për të promovuar të tyret përmes fushatave të mëdha dezinformuese, paralajmëroi një raport i BE-së të mërkurën, shkruan Euronews

Raporti i fundit nga Shërbimi i Veprimit të Jashtëm i BE-së (EEAS) paralajmëroi se midis dhjetorit 2020 dhe prillit 2021, dezinformimi i sponsorizuar nga kato shtete rreth pandemisë COVID-19 është intensifikuar, “duke synuar veçanërisht vaksinat e zhvilluara nga Perëndimi”.

“Rusia dhe Kina, në veçanti, vazhdojnë të promovojnë intensivisht vaksinat e tyre në të gjithë botën. E ashtuquajtura” diplomaci e vaksinave “ndjek një logjikë të lojës me shuma zero dhe është e kombinuar me dezinformata dhe përpjekje manipulimi për të minuar besimin në Perëndimin -vaksinat perendimore, institucionet e BE -së dhe strategjitë e vaksinimit perëndimor/evropian, thuhet në këtë raport.

Të dy vendet po përdorin media të kontrolluara nga shteti, si dhe media sociale, “duke përfshirë llogaritë zyrtare diplomatike në mediat sociale”, për të përhapur dezinformimin e saj, thonë nga Shërbimi i Veprimit të Jashtëm i BE-së (EEAS).

Që nga fillimi i vitit, EEAS ka regjistruar më shumë se 100 raste të të dezinformatave pro-Kremlinit rreth vaksinimit.

Në këtë raport përshkrouhen përpjekjet e Rusisë si një “qasje e tërë qeverisë” që përfshin autoritetet shtetërore, kompanitë shtetërore dhe mediat shtetërore që synojnë promovimin e vaksinës ruse Sputnik V dhe akuzimin e Perëndimit për “sabotimin” e saj.

Raporti gjithashtu thekson që mediat pro-Kremlinit, përfshirë llogarinë zyrtare të Sputnik V në Twitter, kanë kërkuar të minojnë besimin e publikut në Agjencinë Evropiane të Shëndetit (EMA) dhe të vënë dyshime mbi procedurat dhe paanësinë e saj politike.

Në propagandën ruse janë sulmuar edhe institucionet e shëndetit në Sllovaki dhe Brazil, të cilët refuzuan përdorimin e vaksinës Sputnik V, duke spinuar  mungesën e të dhënave mbi shqetësimet e efikasitetit dhe cilësisë si “politike”. Ndërkohë, sipas të dhënave, procesi i vaksinimi në Rusi është prapa BE -së.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.