PANEL DISKUTIMI: Agresioni i Rusisë kundër Ukrainës është aktualisht kërcënimi më i madh i sigurisë

“Qëllimet e Rusisë nuk kanë ndryshuar që nga viti i kaluar kur filloi pushtimin,” tha ambasadori polak Wysocki.

Në Universitetin “American College” në Shkup sot është mbajtur debat me studentët e këtij universiteti me temën “Forcimi i krahut lindor të NATO-s”, në të cilin ambasadori çek Jaroslav Ludva, ambasadori polak Piotr Wysocki, drejtori i Shoqatës Sllovake për Politikën e Jashtme Tomas Strasau, drejtori i departamentit për politikën e sigurisë dhe mospërhapjen në Ministrinë e Punëve të Jashtme në Hungari Gyula Sumogi dhe sekretarja e shtetit në Ministrinë e Punëve të Jashtme Filip Tosevski.

Bashkëbiseduesit që morën pjesë në debat theksuan se kërcënimi më i madh për sigurinë në rajon për momentin është agresioni i Rusisë kundër Ukrainës.

Ambasadori polak në Shkup, Piotr Wysocki, tha se nevojitet bashkëpunim i ndërsjellë për të arritur stabilitet dhe siguri në rajon.

Ai thotë se fokusi i Polonisë tani është në agresionin e Rusisë kundër Ukrainës dhe ajo që po ndodh tani është një pushtim shtetëror në shkallë të plotë të Rusisë.

“Qëllimet e Rusisë nuk kanë ndryshuar që nga viti i kaluar kur filloi pushtimin,” tha Vysotsky.

Ambasadori polak paralajmëron se edhe nëse Ukraina ka sukses në ofensivën ushtarake, Rusia do të mbetet një kërcënim për sigurinë në të ardhmen.

Në debat mori pjesë edhe drejtori i Shoqatës Sllovake për Politikë të Jashtme, Tomáš Stražaj, i cili kujtoi se agresioni rus kundër Ukrainës nuk ka nisur më 24 shkurt të vitit të kaluar, por ka ndodhur përshkallëzimi i agresionit që kishte nisur më herët. .

“Së bashku me Republikën Çeke, ne ishim pjesë e vendeve të para që ndihmuan drejtpërdrejt me ndihmën ushtarake në Ukrainë”, tha Strazhai, duke shtuar se vendi i tij deri më tani ka dorëzuar artileri dhe helikopterë në Ukrainë.

Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.