Çfarë alternative është për ne Rusia me rrogë 400 euro, shtet në vendin e 136 në listën e korrupsionit, pyet presidenti Pendarovski

Lindje apo Perëndim? Kjo dilemë për presidentin Stevo Pendarovski është e panevojshme. Çfarë zgjidhje mund të jetë Rusia për varfërinë dhe korrupsionin, nëse atje paga mesatare është më e ulët se ajo në Maqedoni, kurse korrupsioni është më i lartë. Pendarovski iu përgjigj pyetjes në tryezën e rrumbullakët “Ballkani Perëndimor ndërmjet Perëndimit dhe Lindjes: Maqedonia e Veriut – anëtare e BE-së deri në vitin 2030?”. Siç tha ai, për të është e padiskutueshme se ku bëjmë pjesë dhe ku duhet të jemi zyrtarisht anëtarë.

“Megjithatë për ata që hezitojnë, ndërsa numri i njerëzve që paraqesin këtë dilemë është në rritje vitet e fundit, për fat të keq. Pyetja është nëse Lindja, mbi të gjitha Federata Ruse, ofron zgjidhje për problemet tona më të mëdha – standardin e ulët të jetesës, pra varfërinë, ja të dhënat e janarit 2022, pikërisht para një viti. Të dhënat zyrtare statistikore të Federatës Ruse janë se në janar të vitit të kaluar paga mesatare në Rusi është 400 euro, ndërsa ne për momentin kemi mesatare zyrtare prej 440 euro. Për çfarë alternativë po flasim, ndërsa flasim për problemet më urgjente jetësore të qytetarëve, nuk po flasim për politikë më të lartë?! Në fushën e korrupsionit, raporti i fundit i “Transparency International” e rendit Rusinë në vendin e 136-të nga 180 vende të analizuara, ne jemi në vendin e 87-të. Të gjitha vendet e tjera nga Ballkani Perëndimor janë më të mira për sa i përket perceptimit të korrupsionit sesa Federata Ruse – për çfarë alternativë po flasim?!”, pyeti Pendarovski.

Ai shtoi se edhe ato tre-katër shtete anëtare të BE-së, që mbeten prapa në disa tregues, janë disa klasa më lartë se sa vendet e lindjes.

Duke folur për indeksin e demokracisë, presidenti maqedonas tha se pandemia dhe lufta në Ukrainë vetëm sa i përkeqësuan tre problemet më të mëdha, përkatësisht varfërinë, papunësinë dhe migrimet masive. Por, siç tha Pendarovski, është karakteristikë për Maqedoninë e Veriut dhe rajonin që të ballafaqohen me një problem specifik, që janë fushatat dezinformuese.

– Një problem i veçantë i shkaktuar këtu dhe në rajon është se po shohim shpërthim të fushatave dezinformuese dhe teorive konspirative, që është problem si këtu, ashtu edhe në rajon. I kishim edhe më parë, por tani janë më të theksuara. Edhe ajo që është problem është se këto fushata ndjekin linja etnike. Në këtë pjesë ekziston një nënspecifikim. Rusia pas 24 shkurtit (fillimi i luftës në Ukrainë pas Krishtit) nuk ballafaqohet me volum apo intensitet të shtuar të dezinformatave, sepse është e preokupuar në nivel global për t’iu kundërvënë fushatës globale që Aleanca Perëndimore po bën kundër tyre, kështu që burimet janë vendosur atje. Por në vendin tonë efektet janë më të këqija se në vitet e kaluara, sepse baza e retorikës antiperëndimore tashmë është hedhur në vendin tonë në mediat tradicionale dhe rrjetet sociale, tha Pendarovski.

Për presidentin Pendarovski, përkushtimi i tij ndaj Perëndimit është i qartë, por sondazhet tregojnë se mbështetja për anëtarësim në Bashkimin Evropian është në rënie për arsye të ndryshme, veçanërisht në mesin e maqedonasve etnikë dhe theksoi se ekzistimi i pikëpamjeve të ndryshme për çështje të rëndësishme në politikën e jashtme, po për ata që janë në gjendje të vendosin, është e vështirë për ta të menaxhojnë vendimet. Ka një logjikë gjeostrategjike për Bashkimin Evropian, me faktin se tashmë i ka dhënë statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë, ndërsa për Ballkanin Perëndimor ka treguar se stabiliteti është përpara integrimit evropian. Sipas Pendarovskit, komponenti i sigurisë po kthehet në derën e madhe, për herë të parë pas luftërave të fundit ballkanike të viteve ’90 të shekullit të kaluar, dhe pyetja është nëse kjo është diktuar nga urgjenca e Ukrainës apo është përcaktimi i përhershëm i BE-së.

 


Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre


 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.