BBC: Video të rreme përhapin gënjeshtra ruse te miliona shikues në TikTok

Photo by Solen Feyissa on Unsplash

TikTok thotë se tashmë është duke hetuar çështjen dhe ka hequr më shumë se 12,000 llogari të rreme me origjinë nga Rusia

Një fushatë propagandistike ruse që përfshin mijëra llogari të rreme të përdoruesve të TikTok-ut që përhapin dezinformata rreth luftës në Ukrainë është zbuluar nga BBC.

Videot tërheqin në mënyrë rutinore miliona shikime dhe qartësisht synojnë të minojnë mbështetjen në Perëndim, raportoi BBC.

Përdoruesit në disa vende evropiane i janë nënshtruar pretendimeve të rreme se zyrtarë të lartë ukrainas dhe të afërmit e tyre kanë blerë makina ose vila luksoze jashtë vendit që nga pushtimi rus shkurtin e kaluar.

Videot e rreme të TikTok luajtën gjithashtu një rol në shkarkimin e ministrit ukrainas të Mbrojtjes Oleksiy Reznikov shtatorin e kaluar, sipas vajzës së tij Anastasia Steinhaus. Ajo i tha BBC-së se mësoi për fushatën ruse të dezinformimit kur burri i saj i dërgoi asaj një video TikTok të transmetuar nga një zë i krijuar nga AI duke pretenduar se kishte blerë një shtëpi në Madrid, Spanjë. Më pas ajo ka marrë një tjetër video, në të cilën pretendohet se ka blerë edhe një vilë në Francë.

Steinhaus thotë se ai nuk zotëron asnjë pronë në Spanjë dhe Francë apo kudo jashtë Ukrainës.

Video të tjera kishin në shënjestër edhe babain e saj. Videot që arritën tek ajo i përkisnin një rrjeti të gjerë rus të llogarive të rreme TikTok që paraqiteshin si përdorues të vërtetë nga Gjermania, Franca, Polonia, Izraeli dhe Ukraina.

BBC Verify ka zbuluar pothuajse 800 llogari të rreme që nga korriku i këtij viti. Duke përdorur një kombinim të kërkimeve me hashtag dhe rekomandimeve nga TikTok, shërbimi doli me qindra video të ngjashme që synonin dhjetëra zyrtarë ukrainas.

Llogaritë që postuan videot përdorën fotografi të vjedhura të profilit, duke përfshirë ato të personazheve të famshëm si Scarlett Johansson, Emma Watson dhe Colin Farrell.

Me përjashtime, profilet postuan vetëm një video secila – një taktikë që TikTok pretendon se është e re dhe synon të shmangë zbulimin dhe manipulimin e sistemit të platformës për rekomandimin e videove te përdoruesit.

Gjatë hulumtimit, BBC Verify gjeti prova të qëndrueshme që tregojnë për një origjinë të mundshme ruse të rrjetit. Kjo përfshinte gabime gjuhësore tipike për folësit rusë, duke përfshirë frazat ruse që nuk përdoren në gjuhë të tjera. Gjithashtu, shumë nga videot përmbanin lidhje me një faqe interneti të përshkruar më parë nga Meta si pjesë e një rrjeti të lidhur me Rusinë që imiton faqet e internetit legjitime të lajmeve perëndimore.

Videot e analizuara synonin gjithashtu presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe zyrtarë të tjerë ukrainas, të cilët u portretizuan si të fiksuar pas parave dhe të pashqetësuar për ukrainasit e zakonshëm ose përpjekjet e luftës.

Videot nënkuptonin se politikanët kishin blerë prona ose mallra luksoze gjatë kohës së luftës – pretendime që, kur kontrolloheshin, rezultuan gjithmonë të rreme.

Reznikov, i vlerësuar më parë si një figurë kyçe në përpjekjet e Ukrainës për të lobuar vendet perëndimore për furnizime me armë, u pushua nga puna si ministër i mbrojtjes në shtator.

Roman Osadchuk i Laboratorit të Kërkimeve Ligjore Digjitale të Këshillit Atlantik, i cili hetoi rrjetin në bashkëpunim me BBC, thotë se llogaritë e rreme që synojnë ukrainasit po përpiqen të minojnë besimin e tyre në udhëheqjen e vendit.

TikTok thotë se ata tashmë po ndjekin problemin dhe kanë hequr më shumë se 12,000 llogari të rreme me origjinë nga Rusia.

“Ne po ndjekim vazhdimisht dhe pa pushim ata që përpiqen të ndikojnë në komunitetin tonë nëpërmjet sjelljes mashtruese dhe kemi hequr një operacion të fshehtë ndikimi me origjinë nga Rusia si pjesë e një hetimi të nisur nga TikTok, në të cilin kontribuoi BBC”, tha TikTok.

TikTok shtoi se ata ende po hetojnë se kush qëndron pas rrjetit dhe se kanë gjetur video të rreme në dy gjuhë të tjera – italisht dhe anglisht.

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.