Bakhmut është qytet ukrainas, Rusia e sulmoi, nuk e çliroi

Фото: Принтскрин видео

Bakhmut është një qytet ukrainas dhe nuk mund të çlirohet nga rusët, siç pretendon postimi. Rusia sulmoi Bakhmutin dhe e shkatërroi plotësisht. Fakti që Rusia pretendon se ky qytet është i saj është në kundërshtim me realitetin. Sipas Kievit, një pjesë e Bakhmut është ende nën kontrollin e Ukrainës

Një postimFacebook shpërndau një video që tregonte ushtarët duke valëvitur një flamur rus dhe në të shkruante:

Dhe shtëpia e fundit në Bakhmut e çliruar nga rusët…

Një pretendim i tillë është manipulues dhe synon të mashtrojë ndjekësit e mediave sociale.

Bakhmut është një qytet në Ukrainë që prej muajsh është shënjestër e një sulmi të fortë rus. Nuk është hera e parë që Rusia bën luftë me Ukrainën për Bakhmut. I tillë ishte edhe gjatë luftës në Donbas 2014-2015.

Më 12 prill 2014, Bakhmut u pushtua nga separatistët pro-rusë të vetëshpallur DPR. Më 20 qershor 2014, një bazë e madhe tankesh e vendosur në Bakhmut u sulmua nga separatistët (në total, baza u sulmua pesë herë).

Më 6 korrik 2014, trupat ukrainase çliruan qytetin.

Më 13 shkurt 2015, një nga rrethet e Bakhmutit u granatua nga DPR. Nga përplasja u dëmtuan 32 objekte banimi, dy persona humbën jetën dhe gjashtë u plagosën.

Më 10 korrik 2015, në përputhje me ligjin e Ukrainës për dekomunizimin, monumenti i themeluesit të Republikës Sovjetike Donetsk – Krivoy Rog, Fyodor Andreyevich Sergeev (i njohur më mirë me pseudonimin e partisë Artyom) u çmontua në Bakhmut.

Më 23 shtator 2015, këshilli i qytetit vendosi të kthejë emrin e qytetit në Bakhmut. Verkhovna Rada e Ukrainës miratoi vendimin e riemërtimit më 4 shkurt 2016.

Bakhmut është sërish objektiv i agresionit rus pasi Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, sulmoi Ukrainën shkurtin e kaluar.

Beteja nëntë-mujore për Bakhmut shkatërroi qytetin 400-vjeçar në Ukrainën lindore dhe vrau dhjetëra mijëra njerëz.

Qyteti në rajonin verilindor të Donetskut kishte rreth 70,000 banorë përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën vitin e kaluar. Që atëherë, ajo është shkatërruar, e goditur ndoshta nga luftimet më të ashpra të luftës, pasi trupat ruse dhe mercenarët nga grupi i Wagnerit, i përbërë kryesisht nga të burgosur rusë të liruar, e pushtuan bllok pas blloku.

Themeluesi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, pretendoi të shtunën se forcat e tij më në fund kishin pushtuar të gjithë qytetin dhe Kremlini lëshoi ​​​​një deklaratë nga presidenti rus Vladimir Putin duke lavdëruar çlirimin e qytetit, duke e quajtur atë me emrin e tij sovjeto-rus Artyomovsk.

Ukraina hodhi poshtë pretendimet e tyre. Kievi pretendon se një pjesë e Bakhmut është ende nën kontrollin e Ukrainës.

Bakhmut është një qytet ukrainas dhe nuk mund të çlirohet nga rusët, siç thuhet në postimin që po analizojmë. Fakti që Rusia pretendon se ky qytet është i saj është në kundërshtim me realitetin. Rusia e sulmoi Bakhmutin dhe e shkatërroi plotësisht, nuk e shpëtoi nga asgjë, as Ukraina nuk e kërkoi një gjë të tillë nga Rusia.

Prandaj mund të themi se postimi që po shqyrtojmë manipulon dhe e vlerësojmë si të pavërtetë.


Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre


 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.