Videoja me një kolonë të bllokuar në pikën kufitare Rafah është e Majit të vitit 2021

Фото: Принтскрин видео

Videoja e shpërndarë në këtë postim në Facebook nuk është e vitit 2023, por më shumë se dy vjet e vjetër. Siç shkruajnë verifikuesit e fakteve të Reuters, video e autokolonës egjiptiane të ndihmave është e Majit 2021, jo e vitit 2023.

 

Ne po shqyrtojmë një postimFacebook nga 16 tetori që shpërndau një video dhe thoshte:

Automjetet egjiptiane të ndihmës humanitare presin jashtë pikës kufitare Rafah, pranë Rripit të Gazës.
Videoja tregon një kolonë ambulancash si dhe kamionë të mëdhenj (tërheqës) të rreshtuar duke pritur në pikën kufitare Rafah që ndodhet në kufirin midis Egjiptit dhe Gazës.
Postimi – së bashku me këtë video në Facebook – u postua më 16 Tetor 2023, kur Reuters raportoi se “ndihma për Gazën është bllokuar dhe Egjipti thotë se Izraeli nuk po bashkëpunon”.

 

Egjipti raportoi të hënën se Izraeli nuk po bashkëpunonte me dërgimin e ndihmave në Gaza dhe evakuimin e shtetasve të huaj përmes kalimit të vetëm që nuk e kontrollon plotësisht, duke lënë të bllokuar qindra tonë ndihma. Kajro thotë se kalimi Rafah, një pikë kalimi potencialisht jetike për furnizimet e nevojshme në Gaza, nuk është zyrtarisht i mbyllur, por është i pafuqishëm për shkak të sulmeve izraelite në anën e Gazës, raporton Reuters.

Megjithatë, videoja e shpërndarë në postimin që po shqyrtojmë nuk është e Tetorit 2023, është mbi dy vjeç.

Siç shkruajnë verifikuesit e fakteve të Reuters, video me autokolonën e ndihmave egjiptiane është e vitit 2021.

Edhe pse pamjet tregojnë një zonë pranë vendkalimit Rafah, gjë që konfirmohet nga imazhet satelitore, pamjet nuk janë të vitit 2023. Kanali i Egjiptit Al Nahar e shpërndau videon për herë të parë në Facebook më 31 maj 2021. Përshkrimi arab i videos thotë: “Për herë të tretë, Egjipti dërgon kolonën më të gjatë të ndihmës dhe mbështetjes për palestinezët në Gaza”.

Pas konfliktit të fundit (që nga 7 tetor 2023), megjithatë, qindra ton ndihma nga OJQ-të dhe disa vende kanë mbetur të bllokuara në Egjipt që nga 16 tetori, Reuters raportoi më 16 tetor ndërsa Kajro tha se për shkak se rrugët e Gazës janë nën bombardime të vazhdueshme, ato nuk janë të operueshme.

Nga rruga, Egjipti njoftoi të hënën, më 16 tetor, se Izraeli nuk po bashkëpunon me dërgimin e ndihmave në Gaza dhe evakuimin e shtetasve të huaj.

Deri më tani, qeveria izraelite nuk ka marrë një qëndrim për hapjen e kufirit Rafah nga ana e Gazës për të lejuar hyrjen e ndihmave dhe daljen e shtetasve të vendeve të treta, raportoi Reuters.
Zyrtarët amerikanë shpresonin se Rafah do të ishte operacional për të paktën disa orë të hënën. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë John Kirby tha se këto shpresa nuk u realizuan.
Lufta e ka vështirësuar shumë dërgimin e ndihmave përmes Rafahut, thotë zëdhënësi i Kombeve të Bashkuara, Stefan Dujariq.

“Ka nevojë për një mekanizëm duke qenë se situata ka implikime për shumë aktorë, disa prej të cilave nuk janë në marrëdhënie të mira. Ne po punojmë për këtë me partnerët kryesorë”, u tha ai gazetarëve, siç raportohet nga Reuters.

Reuters raporton se stacioni radiofonik Aqsa i lidhur me Hamasin raportoi se bombardimet e Izraelit goditën kalimin Rafah të hënën. Ana egjiptiane e kufirit duket e shkretë, me furnizime që mblidhen në qytetin e afërt të Al Arish.

Për të gjitha faktet e mësipërme gjykojmë se këtij postimi në Facebook i mungon konteksti. Është një video e vërtetë, por nuk është e vitit 2023 nga situata e fundit që u ndez mes Izraelit dhe Hamasit, por tregon një situatë të vitit 2021. 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.