Putin mohon identitetin ukrainas dhe akuzat për gjenocid të supozuar janë një pretekst për sulmin ndaj Ukrainës

Фото: kremlin.ru

Postimi dezinformon dhe manipulon me pretendimin se Rusia nuk e mohon identitetin ukrainas, se Rusia mbrojti pakicën ruse kundër së cilës u krye gjenocidi nga disa autoritete të instaluara. E gjithë kjo është e gabuar dhe në përputhje me interpretimin rus të gjërave që përdori Putini për të justifikuar sulmin e tij ndaj Ukrainës.

 

Po shqyrtojmë një postimFacebook që bën pretendime manipuluese për luftën në Ukrainë. Postimi pretendon ndër të tjera si më poshtë:

Së pari, Rusia nuk e mohon identitetin ose vetëvlerësimin ukrainas, por thjesht mbron pakicën ruse në Ukrainë me operacionin ushtarak nga represioni dhe gjenocidi i kryer nga autoritetet neoliberale të instaluara në Ukrainë. Nëse bëhet një krahasim mes situatës sonë dhe asaj ukrainase, atëherë ne maqedonasit kemi rolin e pakicës ruse në Ukrainë dhe bullgarët rolin e nazistëve ukrainas.

Së pari, është e pavërtetë se Rusia nuk e mohon identitetin dhe vetëvendosjen ukrainase, dhe kjo mund të shihet nga deklaratat e presidentit rus Vladimir Putin.

Pasi Putin urdhëroi trupat në dy rajonet e kontrolluara nga rebelët në Ukrainën lindore, Donetsk dhe Luhansk, duke i njohur rajonet si të pavarura, ai iu kthye argumentit të njohur që Kremlini ka shtyrë për vite me radhë se pretendimi i Ukrainës për shtetësi është krejtësisht i pabazë. Në një fjalim televiziv drejtuar kombit (21 shkurt 2023), Putin mohoi në mënyrë eksplicite se Ukraina nuk kishte ndonjëherë “shtet të vërtetë” dhe tha se vendi ishte një pjesë integrale e “historisë, kulturës dhe hapësirës shpirtërore të Rusisë”.

Fjalimi i Putinit, i cili zgjati gati një orë, ishte një kthesë e re në betejën e gjatë për të përcaktuar vendin e Ukrainës në botë. Në të, Putin shprehu besimin e tij më fort se kurrë se Ukraina është kryesisht ruse, se tre dekadat e saj si shtet-komb janë jokoherente dhe se vendi ia detyron ekzistencën e tij një sërë gabimesh që ai sulmon liderët sovjetikë.

Në një fjalim televiziv, Putin përsëriti shqetësimet e tij për zgjerimin e mundshëm të NATO-s në Ukrainë, duke e përshkruar atë si një “kërcënim të drejtpërdrejtë” për sigurinë kombëtare të Rusisë dhe bëri interpretime provokuese të historisë së Ukrainës.

Ndër të tjera, presidenti rus pohoi se “Ukraina nuk ka pasur kurrë një traditë të shtetësisë së vërtetë” dhe se kombi i njohur tani si Ukraina u krijua nga udhëheqësi sovjetik Vladimir Ilyich Lenin i cili “gdhendi” këtë republikë sovjetike nga toka ruse.

Ai bëri një sërë argumentesh të ngjashme në një ese të botuar në vitin 2021 me titull “Mbi unitetin historik të rusëve dhe ukrainasve”.

Në të, ai shtjellon pretendimin e tij se ukrainasit dhe rusët janë “një popull”. Për shembull, Putin pretendon se Ukraina nuk ka ekzistuar si një shtet më vete dhe nuk ka qenë kurrë një komb. Në vend të kësaj, argumenton ai, kombësia ukrainase ka qenë gjithmonë një pjesë integrale e kombësisë së trefishtë: ruse, bjelloruse dhe ukrainase. Putin shkruan gjithashtu se rusët, ukrainasit dhe bjellorusët ndajnë një trashëgimi të përbashkët – trashëgiminë e mbretërisë së njohur si Rusia e Kievit (862–1242), e cila ishte një federatë e lirshme politike mesjetare e vendosur në Bjellorusinë e sotme, Ukrainë dhe një pjesë të Rusisë.

Putin tha gjithashtu në vitin 2019 se rusët dhe ukrainasit përbëjnë një komb dhe se vendet duhet të gjejnë një mënyrë për t’u integruar. Presidenti rus i bëri këto komente në një intervistë me regjisorin amerikan të filmit Oliver Stone më 19 qershor 2019. Materiali nga intervista u përdor në filmin e Stone për Ukrainën, dhe transkripti i plotë u publikua nga Kremlini.

Unë besoj se rusët dhe ukrainasit janë një popull… një komb, në fakt. Kur këto vende që tani janë thelbi i Ukrainës iu bashkuan Rusisë… askush nuk e mendonte veten si asgjë tjetër veçse rusë. Në dritën e kësaj marrëdhënieje, ne mund ta përdorim këtë si avantazhin tonë konkurrues gjatë një forme integrimi, tha Putin.

Së dyti, nuk është e vërtetë që në Ukrainë është kryer represion dhe gjenocid ndaj minoritetit rus, siç pretendohet në postim dhe Vërtetmatësi ka shkruar tashmë për këtë temë.

Për të justifikuar sulmin e saj ndaj Ukrainës, Rusia vazhdimisht thekson se “gjenocidi” kundër rusëve në Ukrainë, i cili kryhet nga radikalët kombëtarë ukrainas, duhet të ndalet. Dhe ambasadori rus në Maqedoninë e Veriut, Sergey Bazdnikin, dy ditë pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, në një rubrikë të botuar në gazetën “Nova Makedonija”, njësoj si presidenti Putin, përdor termat “çmilitarizim” dhe “denazifikim” të Ukrainës.

Termi “gjenocid” përkufizohet nga Konventa e OKB-së për Gjenocidin e vitit 1948 si “krim i shfarosjes së qëllimshme të një grupi kombëtar, etnik ose fetar ose anëtari të një race”. Edhe misionet e OSBE-së, të cilat, me pëlqimin e Moskës, kryejnë rregullisht hetime në zonat separatiste, nuk kanë gjetur asnjë bazë për pretendimet për gjenocid.

Sipas të dhënave të OKB-së nga viti 2021, rreth 3000 civilë kanë humbur jetën deri më tani në konfliktet në Ukrainën lindore. Sipas raportit të OSBE-së, numri më i madh i viktimave civile u vranë në sulme artilerie.

Përdorimi i termit “denazifikim” në konotacion me Ukrainën është krejtësisht i gabuar, vlerëson politologu Andreas Umland nga Qendra e Stokholmit për Studime të Evropës Lindore (SCEEUS). Ai thekson se presidenti aktual i Ukrainës është një hebre që mundi një kandidat jo-hebre në zgjedhjet e fundit.

Umland thekson se në Ukrainë ka forca ekstremiste të krahut të djathtë, të cilat janë ende të dobëta në krahasim me vendet e tjera evropiane.

Në zgjedhjet e fundit, Fronti i Bashkuar i ekstremit të djathtë fitoi vetëm 2.15 për qind të votave, thekson Umland.

Një njësi ushtarake me prejardhje ekstremiste të djathtë, e cila ishte aktive në fillim të konfliktit në Donbas, është vënë nën zjarr. Por ai grup, sipas Umland, po integrohet në njësitë ekzistuese të Gardës Kombëtare. Grupet ekstremiste të krahut të djathtë janë një fenomen i vogël në Ukrainë, përfundojnë ekspertët.

Së treti, nuk ka “autoritete neoliberalë të instaluar” në Ukrainë. Presidenti i Ukrainës është Volodymyr Zelensky i cili u zgjodh në zgjedhjet demokratike të mbajtura në vitin 2019.

Zelensky fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Sipas të dhënave ai ka fituar 73 për qind të votave. Ai gjithashtu fitoi raundin e parë të votimit tre javë më parë, kur kishte 39 kandidatë.

Zelensky mposhti presidentin e atëhershëm Petro Poroshenko, i cili fitoi 25 për qind të votave.

Nga e gjithë kjo mund të konkludojmë se postimi dezinformon dhe manipulon kur pretendon se Rusia nuk e mohon identitetin ukrainas, se Rusia mbrojti pakicën ruse ndaj së cilës u krye gjenocid nga disa autoritete të instaluara. E gjithë kjo është e gabuar dhe në përputhje me interpretimin rus të gjërave që Putin përdori për të justifikuar sulmin e tij ndaj Ukrainës. Prandaj, ne e vlerësojmë postimin që po analizojmë si të pavërtetë.

 


Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre


 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.