Pendarovski nuk tha se do t’i dhurojmë aeroplanë Ukrainës

Фото: Принтскрин ФБ пост

Problemi me këtë postim është se nuk shpërndahet një lidhje nga artikulli origjinal, në mënyrë që lexuesit kur të klikojnë në postim, të lexojnë se është një postim satirik dhe se në fakt Pendarovski nuk e ka thënë një gjë të tillë. Në vend të kësaj, një pjesë e artikullit u shpërnda, pra vetëm titulli i publikuar si printskrin, por mbititulli u hoq që tregon se postimi është i sajuar dhe satirik.

Në një faqe në Facebook të quajtur Bojkotiram është shpërndarë një postim nga një artikull në media që pretendon se presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski, ka bërë një deklaratë duke thënë se nëse Rusia na kërcënon përsëri në Ukrainë, ne do të dhurojmë aeroplanë dhe tanke. Kjo nuk eshte e vertetë.

Ne i kërkojmë Putinit të fillojë me dënimet me vdekje për zyrtarët që armatosin Ukrainën. Ne sugjerojmë ta dhuroni Stevon personalisht dhe ta dhuroni direkt në Rusi! #StevoPendarovski #StevoSt*ka

Kështu, kur e shikoni këtë pjesë me fotografinë e Pendarovskit dhe titullin “Nëse Rusia na kërcënon sërish në Ukrainë, përveç tankeve do të dhurojmë edhe avionë”, mund të konkludoni se Pendarovski vërtet e ka bërë një deklaratë të tillë. Por kjo nuk është e vërtetë, ai kurrë nuk e ka thënë një gjë të tillë. Problemi me këtë postim në Facebook është se nuk shpërndahet një lidhje nga artikulli origjinal, në mënyrë që kur lexuesit të klikojnë në postim, të lexojnë se ai është një postim satirik dhe se Pendarovski në fakt nuk e ka thënë një gjë të tillë. Në vend të kësaj, një pjesë e artikullit u shpërnda, gjegjësisht, vetëm titulli dhe u publikua si printskrin, por nëntitulli u hoq ku tregohet se postimi ishte i sajuar dhe satirik.

Nëse nuk gjeni kohë për të kontrolluar nëse ai ka bërë vërtet një deklaratë të tillë, mund ta besoni shumë lehtë atë që ka shkruar. Dhe të tilla janë të gjitha komentet nën këtë postim, të cilat tregojnë se njerëzit kanë besuar se Pendarovski ka thënë vërtet diçka të tillë. Ata që e panë këtë lajm dhe e besuan, e bënë pikërisht sepse asgjë në njoftim nuk tregon se është një trillim. As në foto dhe as në tekstin e postimit në Facebook nuk përmendet se është satirë. Postimi është bërë viral, me mbi 15 shpërndarje dhe 115 komente. E nga zyra e presidentit në një përgjigje me shkrim për “Vërtetmatësin” kanë konfirmuar se Pendarovski asnjëherë nuk ka deklaruar diçka të tillë.

Kur bëhet fjalë për postim të përmbajtjeve satirike, ajo duhet të theksohet qartë dhe dukshëm. Duke shpërndarë kopje të postimeve satirike në mediat sociale pa i theksuar, krijon përshtypjen se ato janë të vërteta, duke manipuluar kështu publikun. Nuk është as hera e parë dhe as e fundit që të publikohen tekste satirike dhe të shpikin deklarata të politikanëve që supozohen të jenë ironike dhe qesharake. Por gjithmonë duhet theksuar qartë dhe dukshëm se është satirë, e sajuar, në mënyrë që të mos ketë konfuzion në publik, veçanërisht në rrjetet sociale ku përdoruesit janë të pamëshirshëm në kritikat dhe ofendimet e tyre.

Meqenëse asgjë në këtë postim viral nuk tregon se është satirik, ai përfaqëson manipulim të publikut për të besuar diçka që nuk është e vërtetë. Pra, përpara se të besoni menjëherë çdo gjë që lexoni në Facebook, kontrolloni nga disa burime nëse ajo që shihni është e vërtetë ose mund t’i nënshtroheni manipulimit të qëllimshëm të dikujt.


Qries

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.