Pamjet e një grabitjeje të vitit 2016 në Angli paraqiten si pamje të sulmit në Kontrollin e Trafikut Ajror

Фото: скриншот од дел од објавата со лажната снимка

Detajet e fotos nuk korrespondojnë me ditën dhe orën kur ka ndodhur sulmi. Për shkak të kësaj, Vërtetmatësi kërkoi në Google foton dhe zbuloi se ishte nga një regjistrim i vitit 2016. Bëhet fjalë për një ngjarje të ndodhur në Angli, ku dy persona kanë sulmuar një burrë në vendin e tij të punës për ta grabitur.

Ne po analizojmë një postim Facebook që shpërndan një foto që pretendon se tregon sulmin ndaj punonjësve të Kontrollit të Trafikut Ajror në Shkup

Pamje nga sulmi terrorist në kontrollin e trafikut ajror, thuhet në postim.

Detajet e fotos nuk korrespondojnë me ditën dhe orën kur ka ndodhur sulmi. Për shkak të kësaj, Vërtetmatësi kërkoi në Google foton dhe zbuloi se ishte nga një regjistrim i vitit 2016. Bëhet fjalë për një ngjarje të ndodhur në Angli, ku dy persona kanë sulmuar një burrë në vendin e tij të punës për ta grabitur.

Ne po analizojmë një postim në Facebook që shpërndan një foto që pretendon se tregon sulmin ndaj punonjësve të Kontrollit të Trafikut Ajror në Shkup

Në foton e përbashkët dy persona me kapele të zeza në kokë sulmojnë një burrë, ndërsa njëri prej tyre e shtrëngon burrin me dorë në qafë. Në foto shihet se është realizuar një dtë të mërkurë rreth orës 13:00.

Sulmi ndaj punonjësve të kontrollit të trafikut ajror, siç informoi kryetari i sindikatës Aleksandar Tasevski, ka ndodhur më 04.01.2024 (e enjte, jo e mërkurë), rreth orës 15 (jo në 13, siç shihet në foto), kur disa automjete shkuan para ndërtesës nga e cila dolën disa persona dhe u futën në ndërtesë. Sipas Tasevskit, ata kanë shkaktuar një zënkë dhe kanë sulmuar punonjësit e kontrollit të trafikut ajror.

Detajet e fotos nuk korrespondojnë me ditën dhe orën kur ka ndodhur sulmi. Për shkak të kësaj, Vërtetmatësi kërkoi në Google foton dhe zbuloi se ishte nga një regjistrim i vitit 2016. Bëhet fjalë për një ngjarje të ndodhur në Angli, ku dy persona kanë sulmuar një burrë në vendin e tij të punës për ta grabitur.

Siç raportoi British Mirror në atë kohë, Neil Blackwell dhe Kevin Ripley u deklaruan fajtorë për sulmin në të cilin Roy James, baba i shtatë fëmijëve, u rrëzua në dysheme dhe u shtrëngua me duar derisa humbi mendjen.

Blackwell, 27 vjeç dhe Ripley, 32 vjeç, përfunduan në burg për grabitjen. Blackwell u dënua me pesë vjet e tetë muaj burg, ndërsa Ripley u dënua me katër vjet e gjashtë muaj burg.

Pamjet tronditëse tregojnë një nga sulmuesit duke vënë dorën rreth fytit të James para se ta rrëzojë atë në dysheme. Dy sulmuesit u larguan nga vendi i ngjarjes me orën e tij të artë Yacht-Master Rolex me vlerë 15,000 paund, raporton Mirror.

Blackwell, 27 vjeç dhe Ripley, 32 vjeç, përfunduan në burg për grabitjen. Blackwell u dënua me pesë vjet e tetë muaj burg, ndërsa Ripley u dënua me katër vjet e gjashtë muaj burg.

Në artikullin e Mirror, mund të shihni një foto të incidentit të marrë nga një kënd tjetër.

Nga ana tjetër, kjo foto tregon datën dhe orën e saktë se kur është bërë regjistrimi, që është data 02 tetor 2016 (e mërkurë) ora 13:39.

Ja video e plotë e kësaj ngjarjeje:

 

Nga kjo mund të konstatohet se fotografia nuk ka të bëjë me sulmin ndaj punonjësve të Kontrollit të Trafikut Ajror, por ka të bëjë me një sulm dhe grabitje të ndodhur në vitin 2016 në Angli. Postimi shpërndan dezinformata dhe ne e vlerësojmë si të pavërtetë.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.