Nuk është e vërtetë që policia arrestoi qytetarë që protestuan në mënyrë paqësore në Tetovë

Фото: vmro-dpmne.org.mk

Zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Dimce Arsovski, më 19 shtator 2021, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në lidhje me protestat në Tetovë që u zhvilluan për shkak të zjarrit tragjik në spitalin modular të Tetovës, dha një deklaratë të rreme se qytetarët që protestuan në mënyrë paqësore u arrestuan.

Venko Filipçe dhe Zoran Zaev duhet të japin dorëheqjen menjëherë në mënyrë që hetimi të vazhdojë pa probleme dhe të mos ndikojnë. Në vend të kësaj, ata nuk duhet të arrestojnë qytetarët që protestojnë në mënyrë paqësore, dhe kështu të defokusojnë opinionin nga dorëheqjet e tyre, tha Arsovski.

[Burim: Јutjub  Data: 19.09.2021]

 

ARSYETIM:

Deklarata e zëdhënësit të VMRO-DPMNE-së, Dimce Arsovski, se qytetarët që protestuan në mënyrë paqësore u arrestuan në Tetovë, nuk është e vërtetë. Protestat, siç mund të shihet nga raportet e mediumeve dhe buletini i Ministrisë së Brendshme, ishin të dhunshme në një moment, dhe disa policë që ishin përgjegjës për ruajtjen e rendit publik u sulmuan dhe u lënduan.

Pas protestës për zjarrin në spitalin modular, pesë protestues u arrestuan për sjellje agresive dhe sulme fizike ndaj punonjësve të policisë.

Siç informoi Ministria e Brendshme, më 17 shtator 2021, punonjësit e policisë nga MPB-Tetovë arrestuan B.A. (31) nga fshati Tuin, Kërçovë, NB (52) nga Reçica e Vogël, Tetovë dhe D S. (33) nga fshati Veshallë, Tetovë, dhe më 18.09.2021 VA (33) dhe AS (30), të dy nga Tetova, u privuan nga liria, sepse u sollën në mënyrë agresive dhe sulmuan fizikisht policët që kryenin veprime zyrtare gjatë një proteste që u mbajt më 17.09.2021 në Tetovë, në periudhën nga 13.50 deri në 16.30. Ata u ndaluan në një stacionin policor dhe pas dokumentimit të plotë të rastit, kundër tyre do të ngrihen akuza përkatëse.

Siç tha Marjan Josifovski, zëdhënës i MPB-Tetovë për TV 24, dy nga të arrestuarit dyshohen se kanë kryer vepër penale pjesëmarrje në turmë që parandaloi punonjësit e policisë të kryejnë detyrat zyrtare, dhe tre të tjerët do të ndiqen penalisht për shkak të dyshimi që kanë kryer dy krime: sulm ndaj një zyrtari gjatë kryerjes së detyrave të sigurisë dhe pjesëmarrja në turmë.

Në marshimin protestues që filloi më 17 shtator në sheshin e qytetit në Tetovë, dhe vazhdoi para ndërtesës së komunës ku u mbajt fjalim, ndërsa disa nga protestuesit hodhën vezë në ndërtesën e komunës. Protesta pastaj vazhdoi drejt spitalit të djegur modular, pastaj drejt selisë së Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), por policia bllokoi hyrjen për në selinë e partisë, raportoi Radio MOF.

Se protesta nuk ishte paqësore shihet nga reportazhi i TV 24 që ishte drejtpërdrejt në rrjetin social Facebook. Siç raportohet nga TV 24, protestuesit sulmuan policinë që mbronte selinë e BDI -së.

Qytetarët që protestuan paqësisht në Tetovë këtë pasdite, në mbështetje të viktimave që vdiqën nga zjarri në spitalin modular në Tetovë, u konfliktuan me policinë. Ata u drejtuan në selinë e BDI -së në Reçicë të Vogël, por nuk iu lejua hyrja atje. Grupi i qytetarëve filloi të hidhte vezë dhe gurë në ndërtesën e komunës dhe pati një përplasje me pjesëtarët e Ministrisë së Brendshme.

Siç raportoi portali Lokal, gjatë protestës, katër policë kaluan me lëndime të lehta.

Nga e gjithë kjo mund të përfundojmë se deklarata e zëdhënësit të VMRO-DPMNE-së, Dimce Arsovski, se njerëzit u arrestuan duke protestuar në mënyrë paqësore në Tetovë, është e pavërtetë.

Vlerësoi: Ana Anastasovksa

 

 

Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Kontrolli i fakteve për progresin e Maqedonisë së Veriut drejt BE -së, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.