Nuk është e vërtetë që askush nuk ka qenë në hapësirë

Баз Олдрин на Месечината фотографиран од Нил Армстронг Фото: en.wikipedia.org

Ka një sasi të pabesueshme provash, duke përfshirë 383 kilogramë gurë të mbledhur nga Hëna gjatë 6 misioneve, konfirmim nga Rusia, Japonia dhe Kina dhe foto nga NASA që dëshmojnë për praninë e misioneve në hapësirë.

 

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook ku thuhet:

 

Ekspertët rusë dhe amerikanë thonë: Askush nuk ka qenë në asnjë kozmos.

Ka vite që qarkullojnë në internet teoritë e konspiracionit se njeriu nuk ka qenë në Hënë, apo se misionet e eksplorimit të hapësirës nuk janë kryer. Të njëjtat narrativa të rreme janë ekspozuar në artikujt e lajmeve në një numër mediash kryesore, madje edhe në Guardian.

Sipas artikullit të Guardian, u deshën 400,000 punonjës dhe kontraktorë të NASA-s që Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin të ecnin në Hënë në vitin 1969, por vetëm një njeri për të përhapur idenë se e gjitha ishte një gënjeshtër. Emri i atij njeriu, i cili i pari përhapi gënjeshtrën se shkelja në Hënë nuk ndodhi, është Bill Kaysing.

Ai ishte një kontribues në programin hapësinor të SHBA-së, duke qenë i punësuar midis viteve 1956 dhe 1963 nga Rocketdyne, kompania që ndihmoi në projektimin e motorëve të raketave Saturn V. Në vitin 1976, Keising botoi një broshurë të titulluar “Ne kurrë nuk shkuam në hënë: gënjeshtra e Amerikës me vlerë 30 miliardë dollarë”, në të cilën sipas Guardian paraqiten teori të pabesueshme dhe të pavërteta. Por pak e besuan atë dhe tani rrëfimi mund të gjendet në kanalet YouTube, në forumet e Reddit dhe të përhapet në rrjetet sociale.

Ka një sasi të pabesueshme provash, duke përfshirë 383 kilogramë gurë të mbledhur nga Hëna gjatë 6 misioneve, konfirmim nga Rusia, Japonia dhe Kina, dhe foto nga NASA që dëshmojnë për praninë e misioneve në hapësirë. Të mos flasim për këto programe live që transmetohen prej vitesh nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor, me të cilët toka dhe hapësira kanë ndryshuar vazhdimisht:

 

 

 

Misioni me të cilin NASA arriti në Hënë në vitin 1969 është më i shquari dhe quhet Apollo 11. Qëllimi i saj parësor ishte përgjysmimi i objektivit kombëtar të vendosur nga Presidenti i SHBA-së John F. Kennedy më 25 maj 1961, pra të ulet në hënë dhe kthim në Tokë. Megjithëse Presidenti Kennedy nuk jetoi për të parë ngjarjen historike, kombi e përmbushi qëllimin në korrik 1969 kur Apollo 11 zbarkoi njerëzit e parë në Hënë dhe i ktheu ata të sigurt në Tokë.

Apollo 11 u ngrit  më 16 korrik 1969 nga Kepi Kenedi, i udhëhequr nga komandanti Neil Armstrong, Piloti Miles Collins dhe Piloti Edwin Buzz Aldrin. Rreth 650 milionë njerëz e panë Armstrongun në televizion duke e përshkruar ngjarjen e 20 korrikut 1969 si “një hap i vogël për një njeri, por një hap gjigant për njerëzimin”. Kur raketa u dërgua në hapësirë, ishte një ngjarje botërore. Richard Nixon, i cili ishte president në atë kohë, e pa ngjarjen nga Shtëpia e Bardhë teksa raketa u ngrit. Armstrong dhe Aldrin kaluan 21 orë e 36 minuta në sipërfaqen e Hënës.

Megjithatë, vitin e kaluar, një anije kozmike e NASA-s iu afrua anës së errët të Hënës dhe bëri një foto spektakolare të Tokës. Këtë e kanë bërë të ditur edhe një pjesë e mediave maqedonase, të cilët kanë shkruar se anija kozmike e NASA-s Orion ka arritur në Hënë pasi ka fluturuar 130 kilometra mbi sipërfaqe dhe ka filluar të hyjë në një orbitë më të gjerë. Kapsula, e cila në vend të një ekuipazhi kishte tre kukulla me sensorë për të matur dridhjet, rrezatimin kozmik dhe kushtet e tjera në hapësirë, iu afrua Hënës nga ana e saj e errët, e cila nuk është e dukshme nga Toka.

Në shtator të vitit të kaluar, Shtetet e Bashkuara dhe Rusia dërguan së bashku astronautë në hapësirë, në misionin e parë të përbashkët që nga pushtimi rus në Ukrainë.

Rusia njoftoi vitin e kaluar se do të ndërtojë stacionin e saj hapësinor në vitin 2024.

Për shkak të të gjitha fakteve të mësipërme, gjykojmë se nuk është e vërtetë që askush nuk ka qenë në kozmos.

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.