Në Sheshin e Kuq, Putin përsëriti narrativat kryesore të dezinformatave – Rusia është viktimë dhe e mbrojti veten!

В. Путин. Фото: скриншот

Një breshëri e madhe narrativash dezinformative ruse u “gjuajt” më 9 maj, direkt nga Sheshi i Kuq në Moskë nga goja e presidentit rus Vladimir Putin në një fjalim në paradën ushtarake me rastin e Ditës së Fitores mbi Fashizmin.

Narrativa kryesore e dezinformatave ruse në versionin e saj origjinal është e vjetër, që nga muajt e parë pas pushtimit të Ukrainës më 24/02/2023, dhe kjo është se Ukraina po përgatiste një pushtim të Krimesë me ndihmën e Perëndimit dhe se Rusia vetëm po mbronte veten, kështu që ishte i nevojshëm një Operacion Special Ushtarak. Por në muajt e fundit narrativat kryesore nga Moska janë se një luftë globale po zhvillohet për supremacinë e ndikimit dhe se Perëndimi në mënyrë të paskrupullt dëshiron të dominojë të gjithë botën. Mesazhet kryesore të Putinit sot ishin të ngjashme, të parafrazuara këtu:

“Është Perëndimi që provokon konflikte dhe grusht shteti, shkatërron vlerat tradicionale për të vazhduar të diktojë rregullat e veta dhe në thelb është një sistem vjedhjesh dhe dhune. Synimi i kundërshtarëve të Rusisë është shpërbërja dhe shkatërrimi i vendit tonë.

– Çdo ideologji e epërsisë është në mënyrë të neveritshme kriminale dhe vdekjeprurëse, por elitat perëndimore ende flasin për ekskluzivitetin e tyre.

– Në Perëndim po shkatërrohen monumente, po krijohet një kult i nazizmit dhe kjo furi është gjithashtu një krim, revanshizëm i atyre që përgatitnin një fushatë të re kundër Rusisë.

– Perëndimi harroi se çfarë çoi pretendimi nazist për dominimin e botës, harroi se kush e mundi të keqen dhe kush qëndroi për të çliruar popujt e Evropës.

Ukrainasit janë bërë viktima të një grushti shteti dhe të një “allash vereshi”/ pazaresh në duart e Perëndimit.

 

Медиумите уште известуваат дека на парадата учествувале меѓу 8 и 10 илјади припадници на руските сили од Московскиот гарнизон, но дека освен дефилето на музејските Т- 34 тенкови, немало парадирање на современи тенкови или воздушни борбени групи.

Споредбата на употребата на дезинфо наративите од Москва покажува дека Путин овој главен наратив го има употребувано во оваа слична форма од почетокот на оваа година, поточно во јануари, на еден говор во Санкт Петерсбург, а подоцна и во февруари во говорот во рускиот парламент.

 

Këto janë vetëm disa nga pikat kyçe në fjalimin e Putinit që mund të hasen pjesërisht në hapësirën mediatike maqedonase. Disa media u transmetuan drejtpërdrejt, dhe disa raportuan pikat e fjalimit të Putinit në detaje.

Disa, si Meta dhe Deutsche Welle, kapën pikat e narracionit të dezinformimit.

Agresori në rolin e viktimës…, shkruan Meta në titullin e lajmit për fjalimin e Putinit

DV në gjuhën maqedonase, nga ana tjetër, në nëntitull thekson:

Ndërsa Putin po mbante një fjalim, Rusia filloi një seri sulmesh ajrore kundër Ukrainës.

Mediat raportojnë gjithashtu se në paradë kanë marrë pjesë nga 8 deri në 10 mijë pjesëtarë të forcave ruse nga garnizoni i Moskës, por përveç paradës së tankeve muzeale T-34, nuk ka pasur asnjë paradë të tankeve moderne apo grupeve luftarake ajrore.

Krahasimi i përdorimit të narrativave dezinformuese nga Moska tregon se Putini e ka përdorur këtë narrativë kryesore në këtë formë të ngjashme që nga fillimi i këtij viti, konkretisht në janar, në një fjalim në Shën Petersburg dhe më vonë në shkurt në një fjalim në parlamentin nrus.

Vitin e kaluar, më shumë vëmendje iu kushtua arsyeve të pushtimit të Ukrainës, ndaj pesha e fajit u zhvendos tek vetë ukrainasit, të cilët, siç përshkroi Putin sot, ishin viktima të grushtit të shtetit.

“Operacioni Special Ushtarak” duhej të vinte sepse lufta nuk filloi tani, por në vitin 2014 me grushtin e shtetit në Majdan, kur strukturat ekstremiste u mbështetën në pushtet që nisën një luftë kundër qytetarëve të tyre, thuhet në narrativën kryesore ruse dezinformuese dhe më shumë mund të lexoni në analizën e vitit të kaluar të “Vërtetmatesit”.


Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre


 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.