Moska nuk i pëlqen mollët e Prespës, bananet nga Ekuadori ishin akoma më të shijshme se ato indiane

Фото: колаж Fakenoodle, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Nëse presioni i Rusisë nuk ishte aq lehtë i dukshëm në rastin maqedonas me ndalimin e importit të mollëve të Resnjës, ai me Ekuadorin është mjaft i qartë. Nëpërmjet manovrimit të shkathët të sektorit të biznesit, presioni nga udhëheqja ekuadoriane ndikoi me sukses që SHBA të rishqyrtonte ofertën e saj për të zëvendësuar armët dhe pajisjet e vjetra sovjetike me armë të reja dhe të sofistikuara, përndryshe eksportet e bananeve në Rusi nuk do të vazhdonin. Këta dy shembuj, megjithëse mund të duken jotipikë në kuptimin tradicional të një kërcënimi hibrid, ilustrojnë mjaft qartë presionet ekonomike dhe ndikimin e Rusisë mbi lojtarët më të vegjël në skenën globale.

 

Shkruan: Matej Trojacanec

 

Në kulmin e pushtimit rus të Ukrainës, duket se mollët ruse ishin një dëm kolateral ndaj ndikimit dhe presionit rus. Rrapa e ulur për mollët maqedonase në tregun rus nuk është shembulli i vetëm i presioneve ekonomike, të cilat Rusia i përdor si një lloj kërcënimi hibrid në mbarë botën.
Në kulmin e pushtimit rus të Ukrainës, duket se mollët ruse ishin një dëm kolateral ndaj ndikimit dhe presionit rus. Rrapa e ulur për mollët maqedonase në tregun rus nuk është shembulli i vetëm i presioneve ekonomike, të cilat Rusia i përdor si një lloj kërcënimi hibrid në mbarë botën.

Pak më shumë se një vit më parë (dhjetor 2022), Shërbimi Federal për Mbikëqyrjen Veterinare dhe Fitosanitare të Federatës Ruse (Roselkhoznadzor) vendosi të ndalojë importin e mijëra tonëve mollë të Prespës, me pretekstin se një insekt “halyomorpha halys” u gjet në një nga paketimet.

Ky insekt është një dëmtues i njohur, siç tha për Zërin e Amerikës kryetari i shoqatës së pemëtarisë nga Resnja, Ljube Pampuleski. Kjo ka ndodhur edhe në vitet e mëparshme, por asnjëherë nuk ka qenë arsye që Rusia të ndalojë blerjen. Ambasadori evropian David Geer më pas përmendi se situata me mollët është vetëm një mënyrë se si Rusia mund të tregojë ndikimin e saj.

Sipas partisë së Levica, nga ana tjetër, lëvizja e Moskës është e justifikuar, pasojë logjike e ngjarjeve “për shkak të sanksioneve që Qeveria antipopullore vendosi ndaj Rusisë”. 

 

Rusia gjeti faj edhe me bananet nga Ekuadori 

Javën e kaluar, bananet nga Ekuadori gjithashtu u gjendën nën platformën ruse. Masa erdhi pasi Shtetet e Bashkuara i ofruan Ekuadorit të zëvendësonte armët dhe pajisjet e vjetra sovjetike me armë të reja dhe të sofistikuara me vlerë rreth 200 milionë dollarë. Ky vendim u dënua ashpër nga Rusia, ndaj vendosën të njoftojnë se do të importojnë banane nga India, në vend të vendit të Amerikës së Jugut. Në shifra, sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO), ajo përfaqëson 98 për qind të importeve totale të bananeve të Rusisë dhe përbën 20-25 për qind të eksporteve totale të Ekuadorit.

Ajo që ushtroi presion më tej në industri ishin kushtet e pafavorshme të motit të shkaktuara nga fenomeni klimatik ENSO, duke tronditur prodhimin e bananeve në Ekuador. I njohur si El Niño – Lëkundje Jugore, është një lëkundje klimatike në kohë që përshkruan ftohjen e ujërave sipërfaqësore të oqeanit përgjatë bregut perëndimor tropikal të Amerikës së Jugut.

Kushtet e pafavorshme të motit, duke përfshirë motin jokarakteristik të ftohtë të lidhur me fenomenin La Niña në Ekuador, si dhe kalimi i një stuhie tjetër të fortë tropikale përmes Karaibeve, ndikuan më tej në sasitë [të bananeve] të disponueshme për eksport, thuhet në raportin e FAO.

Dhe Rusia ndoshta pa momentin perfekt për të ushtruar presion ekonomik mbi Ekuadorin pikërisht kur vendi ishte nën sulmin e motit. Dhe e bëri atë.

Menjëherë pas kësaj, Ministri i Prodhimit, Tregtisë së Jashtme, Investimeve dhe Peshkimit të Ekuadorit, Sonsoles García, njoftoi në rrjetin social X (ish Twitter):

Lajm i mirë💪🏽🇪🇨 100% e eksporteve të bananeve ekuadoriane në Rusi janë funksionale!

Pesë kompanitë që u pezulluan janë liruar për të rifilluar tregtimin.

Eksporti vazhdon dhe dialogu i drejtpërdrejtë mbahet. Ne do të vazhdojmë të punojmë për të garantuar tregtinë e rrjedhshme me Rusinë, një destinacion i rëndësishëm për ofertën tonë të agroeksportit.

Disa ditë më vonë, presidenti i Ekuadorit njoftoi se do të anulonin shkëmbimin e armëve, gjoja sepse mësuan se armët e vjetra do t’i dhuroheshin Ukrainës.

Nëse presioni i Rusisë nuk ishte aq lehtë i dukshëm në rastin maqedonas me ndalimin e importit të mollëve të Prespës, ai me Ekuadorin është mjaft i qartë. Nëpërmjet manovrimit të aftë të sektorit të biznesit, presioni i udhëheqjes ekuadoriane ndikoi me sukses që ata të ndryshojnë marrëveshjen me Shtetet e Bashkuara dhe të vazhdojnë eksportimin e bananeve në Rusi.

Këta dy shembuj, megjithëse mund të duken jotipikë në kuptimin tradicional të një kërcënimi hibrid, ilustrojnë mjaft qartë presionet ekonomike dhe ndikimin e Rusisë mbi lojtarët më të vegjël në skenën globale. Sipas Global Security Review, lufta hibride kombinon metoda konvencionale dhe jokonvencionale, duke përfshirë operacionet ushtarake, luftën kibernetike, fushatat e dezinformimit dhe presionin ekonomik.

Janë pikërisht këto taktika të destabilizimit të shteteve më të vogla përmes embargove tregtare, presioneve politike, sulmeve kibernetike dhe dezinformimit përmes krahut propagandistik të Sputnik dhe RT që janë të zakonshme në mënyrën se si Rusia operon në skenën më të madhe botërore. Përveç strategjisë së NATO-s për “përgatitje, parandalim dhe mbrojtje”, ajo që mbetet është të jemi të kujdesshëm kur konsumojmë informacione nga mediat sociale.

 


 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.