Manipulim: Putin portretizohet si një hero që shpëtoi fëmijët ukrainas!

Фото: en.kremlin.ru

Pretendimet e bëra në postim, se Putini po i shpëton fëmijët nga “kthetrat e pedofile të Perëndimit”, janë trillime të pastra dhe një teori konspirative për të cilën nuk ka asnjë provë, asnjë fakt. Një gjykatë në Hagë ka lëshuar një urdhër arresti për Putinin për krime lufte për dëbimin e fëmijëve ukrainas nga territoret e pushtuara në Rusi. Pretendimi në postim është absurd duke pasur parasysh se janë fëmijët e zyrtarëve të Kremlinit që studiojnë dhe jetojnë në vendet perëndimore – siç raportohet nga CNN, fëmijët e Dmitry Peskov, zëvendës shefi i shtabit dhe zëdhënësi kryesor i Putinit, dhe të Ministrit të Punëve të Jashtme, Sergej Lavrov.

 

Një postimFacebook manipulon urdhrin e arrestit të lëshuar nga Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë për presidentin rus Vladimir Putin.

Le t’i themi gjërat me fjalët e duhura: Pedofilët nga perëndimi janë të inatosur me Putinin se i shpëtoi fëmijët nga kthetrat e pedofilëve !!!, thuhet në postimin që po analizojmë.

Gjykata në Hagë lëshoi ​​një urdhër arresti për Putinin për krime lufte të kryera në Ukrainë. Gjykata Penale Ndërkombëtare tha në një deklaratë se ka arsye  për të besuar se si Vladimir Putin ashtu edhe Komisionerja e tij për të Drejtat e Fëmijëve, Maria Alekseevna Lavova-Belova, janë përgjegjës për: krimin e luftës, deportimin e paligjshëm të popullsisë dhe zhvendosjen e paligjshme të popullsisë nga territoret e okupuara të Ukrainës, në dëm të fëmijëve ukrainas.

Lavova-Belova, një komisionere në Zyrën e Presidentit Rus për të Drejtat e Fëmijëve, është sanksionuar nga shumica e vendeve perëndimore për rolin e saj të dyshuar në rrëmbimet e fëmijëve.

Përpjekjet e Lavova-Belova përfshijnë birësimin e detyruar të fëmijëve ukrainas në familjet ruse, të ashtuquajturin “edukim patriotik” të fëmijëve ukrainas, ndryshime legjislative për të përshpejtuar dhënien e shtetësisë së Federatës Ruse për fëmijët ukrainas dhe rrëmbimin e qëllimshëm të fëmijëve ukrainas, njoftoi Departamenti Amerikan i Thesarit në shtator, raportoi CNN.

Nuk mund të pretendohet se gjykata në Hagë e ka paditur Putinin sepse “pedofilët e Perëndimit janë të zemëruar me Putinin që shpëtoi fëmijët nga kthetrat e pedofilëve”, pa ofruar asnjë provë për pretendime të tilla. Nuk është hera e parë që kundërshtarët e Perëndimit përhapin histori të tilla të sajuara se janë vendet perëndimore ato që abuzojnë me fëmijët dhe heronj të supozuar, si Putin apo Trump, po i shpëtojnë nga kthetrat e pedofilëve. Tregime të tilla ishin dhe vazhdojnë të përpunohen për ish-presidentin amerikan Trump, duke e paraqitur atë si shpëtimtarin e supozuar të mijëra fëmijëve. Vërtetmatësi ka shkruar për këto teori konspirative dhe me sa duket po përdoren për të lavdëruar karakterin dhe veprën e Putinit pa parë faktet.

Është fakt se nuk ka asnjë provë që Putini po i shpëton fëmijët nga “kthetrat pedofilike të Perëndimit”, siç pretendohet në postimin që po analizojmë. Kjo është absurde duke pasur parasysh se janë fëmijët e zyrtarëve të Kremlinit që studiojnë dhe jetojnë në vendet perëndimore.

Siç raportoi CNN në prill të vitit 2022, fëmijët e njerëzve më të afërt të Putinit jetojnë dhe studiojnë në shoqëritë perëndimore, si fëmijët e Dmitry Peskov, zëvendës shefit të shtabit dhe zëdhënësit kryesor të Putinit, dhe ministrit të Jashtëm, Sergej Lavrov.

Vajza e Peskov studioi në Ecole des Roches jashtë Parisit – ku shkollimi vjetor është rreth një e katërta e pagës së babait të saj dhe aktivitetet jashtëshkollore përfshijnë klasat e aviacionit. Peskova vazhdoi shkollimin e saj parizian me praktikë në Louis Vuitton dhe një diplomë në marketing nga një shkollë biznesi franceze. Madje ajo doli vullnetare në Parlamentin Evropian. Sipas Fondacionit Kundër Korrupsionit, Peskova dhe nëna e saj blenë një apartament për gati 2 milionë dollarë prej 180 metrash katrorë në vitin 2016 në një nga lagjet më të shtrenjta të Parisit, në rrugën Victor Hugo, e vendosur midis Kullës Eifel, Harkut të Triumfit dhe Bois de Boulogne-së.

Ministri i Jashtëm Sergej Lavrov dërgoi vajzën e tij në universitete prestigjioze në Londër dhe Nju Jork. Edhe vajza e të dashurës së pretenduar të Lavrov duket se po përfiton nga pozicioni i tij i fuqishëm: ajo ka postuar foto të saj në një jaht, një vendpushim skijimi austriak dhe në vilën e plazhit të një oligarku të pasur, sipas Fondacionit Anti-Korrupsion. Polina Kovaleva – të cilën qeveria britanike e quan “vajza e gruas” e Lavrovit edhe pse ai nuk është zyrtarisht i martuar me nënën e saj – zotëron një apartament prej 5.8 milionë dollarësh në një nga lagjet më të shtrenjta të Londrës, sipas sanksioneve të vendosura së fundmi ndaj saj. Fondacioni kundër korrupsionit zbuloi se Kovaleva e bleu apartamentin në Kensington kur ishte 21 vjeç.

Vajza shumë më pak e dukshme e Lavrov, Ekaterina Vinokurova, tani 39 vjeçe, ishte në Universitetin e Kolumbias në Nju Jork, ku jetoi për 17 vjet, përpara se të diplomohej në Shkollën Ekonomike të Londrës. Si Kovaleva ashtu edhe Vinokourova u sanksionuan së fundmi nga Mbretëria e Bashkuar.

Vetë Putini nuk bën përjashtim nga hipokrizia e retorikës së ashpër antiperëndimore. Një nga partnerët e tij, i cila dyshohet se lindi një vajzë, u bë pronar i një apartamenti prej 4.1 milionë dollarësh në Monako vetëm disa javë pas lindjes së fëmijës, sipas një investigimi nga media e pavarur ruse, projekt i bazuar në të ashtuquajturat “Pandora Papers”.

Vajza e tij e madhe Maria thuhet se u martua me një biznesmen holandez. Çifti thuhet se jetonte në një apartament prej 3.3 milionë dollarësh në Holandë. Një vilë me tetë dhoma gjumi në Biarritz, Francë, pretendohet gjithashtu se i përket vajzës së tij më të vogël Katerina, si dhe një rezidencë shumë milionëshe e blerë nga ish-bashkëshorti i saj Kirill Shamalov nga miku dhe miliarderi i Putinit për një kohë të gjatë, Gennady Timchenko.

Akuzat e bëra në postim, se Putini po shpëton fëmijët nga kthetrat pedofile të Perëndimit, janë trillime të pastra dhe teori konspirative, për të cilat nuk ka asnjë provë, asnjë fakt. Gjykata në Hagë, megjithatë, lëshoi ​​një urdhër arresti për Putinin për krime lufte në lidhje me dëbimin e fëmijëve ukrainas. Prandaj, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë.

 


Ky artikull është përgatitur në kuadër të projektit Promovimi i qasjes në lajme të besueshme për të luftuar dezinformatat, i zbatuar nga Fondacioni Metamorfozis. Artikulli, i botuar fillimisht në Vërtetmatës, është mundësuar nga mbështetja e fondacionit jofitimprurës amerikan NED (National Endowment for Democracy). Përmbajtja e këtij artikulli është përgjegjësi e autorit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Metamorphosis, NED ose bashkëpunëtorëve të tyre


 

 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.