Koronavirusi: A e dini cili është ndryshimi midis “përforcuesit” dhe dozës së tretë të vaksinës?

Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftuan kohët e fundit se shumë amerikanë do të jenë në gjendje të marrin një dozë përforcuese të vaksinës kundër koronavirusit. Kjo ndodhi pasi u njoftua se njerëzit me sistem imunitar të dobësuar kanë të drejtë të marrin një dozë të tretë të vaksinës edhe më herët. Maqedonia dhe vendet e tjera po njoftojnë një dozë të tretë, por se kur dhe për kë nuk dihet ende, shkruan Panacea.

Por shumë po pyesin se cili është ndryshimi midis një përforcuesi (booster) dhe një doze të tretë. Dallimet kryesore nuk janë në dozën, por në kohën e marrjes dhe pranueshmërisë. CDC rekomandon një dozë të tretë për njerëzit me sistem imunitar të dobësuar të paktën katër javë pas marrjes së dozës së dytë të vaksinës mRNA. Përforcuesi përsëri do të rekomandohet për të gjithë ata që kanë marrë dy doza Pfizer dhe Moderna. Këta njerëz kanë të drejtë të marrin një përforcues, edhe tetë muaj pas marrjes së dozës së dytë.

Të parët në radhë për dozën e tretë të vaksinës në Shtetet e Bashkuara janë njerëzit që janë të imunokompromentuar mesatarisht deri në një masë të madhe. Nga ana tjetër, një dozë përforcuese do t’i rekomandohet grupeve të caktuara nga shtatori, veçanërisht shumicës së profesionistëve të kujdesit shëndetësor dhe shtëpive të pleqve, pasi ata ishin ndër të parët që morën vaksinën dhe mbrojtja e tyre është dobësuar me kalimin e kohës.

kovid19, coronavirus, vaksine, vaksinim (8)
Foto arkiv nga Meta.mk

Përforcuesit janë krijuar për të siguruar që imuniteti të mos dobësohet me kalimin e kohës, ndryshe nga doza e tretë e vaksinës, e cila ka për qëllim njerëzit që nuk kanë zhvilluar imunitet mjaft të fortë pas dozës së parë. Gjithashtu, me kalimin e kohës, përmbajtja e zakonshme e përforcuesit duhet të përmirësohet, pra të mbrohet nga llojet që kanë dalë pas krijimit të vaksinës.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.