Kjo foto tronditëse nuk është nga Gaza, por është krijuar me inteligjencë artificiale

Фото: Принтскрин ФБ пост

Disa ekspertë të teknologjive digjitale vërejnë se fotografia ka disa mangësi, domethënë gjurmë që tregojnë qartë se ajo është krijuar nga inteligjenca artificiale. Ata vënë në dukje parregullsitë në duar dhe këmbë, si dhe mënyrën se si figurat përshtaten me mjedisin. Fotoja është bërë jashtëzakonisht virale në mbarë botën për shkak të përmbajtjes së saj emocionale, prekëse që përshkruan fatkeqësinë dhe pasojat e konflikteve ushtarake në të cilat vuajnë civilët. Megjithatë, ajo nuk është e vërtetë, por e krijuar me ndihmën e manipulimit kompjuterik.

 

Po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook në të cilin shpërndahet një foto ku shfaqen rrënojat e ndërtesave dhe një burrë që mban me vete pesë fëmijë. Vetë postimi thotë:

JETA.

Për dore, nën dorë, në shpinë, në qafë, për t’i mbijetuar makthit ushtarak në Gaza.

OBSH dhe OKB kërkojnë armëpushim dhe dërgim të menjëhershëm të ndihmave humanitare për banorët e Gazës, të cilët pas bllokadës ushtarake dyjavore nga Izraeli, me bombardimet e djeshme, pa ujë dhe ushqim, tashmë janë të rraskapitur, të lodhur të frikësuar dhe pa transport për të përmbushur kërkesën e Izraelit për evakuim në jug të Gazës. Fëmijët po vuajnë gjithashtu dhe ata nuk janë fajtorë për tensionet ushtarake midis Izraelit dhe Hamasit. 

Pjesa tekstuale e njoftimit është faktikisht e vërtetë dhe e saktë, paraqet dimensionin njerëzor të veprimeve ushtarake, pasojat katastrofike dhe viktimat e pafajshme. Megjithatë, fotografia që ilustron pasojat katastrofike të veprimeve ushtarake është ndryshuar (altered content) dhe me shumë mundësi është krijuar me inteligjencë artificiale (artificial intelligence).

Siç shkruajnë kontrolluesit e fakteve të AFP, fotoja e një burri që mban fëmijë nëpër rrënoja është shpërndarë dhjetëra mijëra herë në mediat sociale dhe është lidhur me bombardimet e Izraelit në Rripin e Gazës, të cilat Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se çoi deri në vdekjen e 3,700 fëmijëve. Por ekspertët thonë se fotografia përmban shenja dhe veçori të inteligjencës artificiale dhe nuk është publikuar fare nga agjencitë e lajmeve me fotografë në terren që raportojnë dhe mbulojnë luftën që u ndez nga sulmi i Hamasit në tetor në Izrael.

Sulmi i Hamasit, më vdekjeprurësi në historinë e Izraelit, vrau të paktën 1,400 njerëz, shumica prej tyre civilë, përfshirë fëmijë, sipas zyrtarëve izraelitë. Izraeli u përgjigj duke shpallur luftë dhe bombarduar Gazën, ku Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi raportoi se më shumë se 9,000 njerëz ishin vrarë, me numrin që tani shkon në mbi 10,000.

Gaza është bërë një varrezë për mijëra fëmijë, tha zëdhënësi i UNICEF-it, James Elder.

OBSH-ja theksoi se bombardimet e drejtpërdrejta nuk janë rreziku i vetëm, por rreziqe për Gazën janë edhe mungesa e ujit të pastër dhe energjisë elektrike, që përbën rrezik për më shumë se një milion fëmijë që jetojnë në Gaza dhe paralajmëroi se ka edhe foshnja të lindura para kohe që janë të varur nga inkubatorët.

Fotot e shkatërrimit shkaktuan zemërim jashtë vendit, ku u mbajtën protesta në shkallë të gjerë në mbështetje të paqes.

Fotografët e Agence France-Presse dhe të tjerë në Gaza kanë kapur shumë skena të prindërve që përpiqen të ndihmojnë fëmijët e lënduar dhe të frikësuar, por fotografia që qarkullon në internet, përfshirë atë që po shqyrtojmë, është manipuluar në mënyrë dixhitale, thonë ekspertët, dhe ka të ngjarë të jetë krijuar me ndihma e inteligjencës artificiale, raportoi AFP. 

Kjo fotografi pothuajse me siguri është krijuar nga inteligjenca artificiale. Ka shenja në të që tregojnë për atë, si forma e keqe e dorës së një të rrituri, tha për AFP Haney Farid, një profesore në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley dhe një ekspert në forenzikën dixhitale, dezinformimin dhe analizën e fotografive.

Sipas presidentit të Universitetit në Buffalo Media Forensic Lab, Siwei Lu, fotografia karakterizohet si e krijuar nga inteligjenca artificiale sipas algoritmeve të zbulimit. Ai vë në dukje parregullsitë në krahë dhe këmbë.

Kimberly Ton Mai, nga University College London, është dakord.

Krahët dhe këmbët dhe veshja në foto duken të paqëndrueshme. Për shembull, fëmija që mban burrin në shpatullën e tij të djathtë ka veshur një bluzë që duket se përputhet dhe përzihet me mëngën e burrit. Dora e burrit është e pozicionuar aty ku do të prisnit të ishte këmba e një fëmije. Gishtërinjtë në këmbën e tij të zhveshur të paraqitur në foto gjithashtu nuk janë të përcaktuara qartë, thotë ai.

Rene Di Resta, një studiues në Observatorin e Internetit të Stanfordit, është dakord, duke vënë në dukje gjithashtu detajet e duarve dhe “mënyrën sesi figurat përshtaten me mjedisin, si dhe karakteristikat e pazakonta të mjedisit (veçanërisht në sfond).

Për të gjitha faktet e mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë, pra foton, si një foto të ndryshuar grafikisht (altered content). 

 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.