Gjorge David nuk u kthye në Serbi më 26 janar të këtij viti

Фото: Принтскрин видео

Në momentin e publikimit të tekstit që po rishikojmë – 26 janar 2024, këngëtari Gjorge David ndodhej në Maqedoni. Ai vetë ka thënë për mediat në rrjetin social Instagram se dokumentet e tij janë në Prokurorinë Publike dhe se nuk është larguar nga vendi. Ai kërkoi edhe korrektësi dhe theksoi se kur të kalojë kufirin do ta shpallë vetë

 

 

Po shqyrtojmë një postim në rrjetin social Facebook ku shkruhet:

Gjorge David është rikthyer në Serbi: këngëtari do të bëjë të ditur të gjitha detajet e aksidentit në një konferencë për media

Një tekst me titull identik shpërndahet gjithashtu brenda postimit.

Teksti thotë se:

Këngëtari Gjorge David ka marrë leje për t’u larguar nga Maqedonia pas aksidentit rrugor ku ka përplasur një grua që po ecte në autostradë dhe la atë të vdekur.

Gjithashtu shtohet se:

David ka mbërritur në Beograd dhe ka paralajmëruar një konferencë për media nesër, ku do të zbulojë të gjitha detajet lidhur me aksidentin e trafikut.

Postimi është jashtëzakonisht viral me 1300 pëlqime, 12 shpërndarje dhe 190 komente në kohën e shkrimit të këtij rishikimi.

Teksti u publikua të premten, më 26 janar 2024, por të shtunën më 27 janar 2024 nuk pati asnjë konferencë për shtyp.

Gjithashtu nuk është e vërtetë se këngëtari Gjorge David ka marrë leje për t’u larguar nga vendi pas aksidentit dhe se ka mbërritur në Beograd.

Në profilin e tij në Instagram më 28 janar, ai vetë ka mohuar dhe ka thënë për media se dokumentet e tij janë në Prokurorinë Publike dhe se nuk është larguar nga vendi. Ai kërkoi edhe korrektësi dhe theksoi se kur të kalojë kufirin do ta shpallë vetë

Me këtë rast po kërkoj nga mediat në Maqedoni dhe Serbi që të paktën të kenë pak ndjeshmëri dhe mirëkuptim për situatën në të cilën ndodhem dhe të mos publikojnë tituj që nuk kanë lidhje me të vërtetën. Nuk i kam marrë dokumentet dhe nuk jam larguar nga Maqedonia. Dokumentet e mia janë në Prokurorinë Publike të Kumanovës. Çdo titull që publikoni është problem për mua dhe bën që këta njerëz në Prokurorinë Publike të më urrejnë sepse mendojnë se unë po ju jap atë informacion. Ju po ma bëni jetën një ferr të gjallë. Kur të marr dokumentet dhe kur të kaloj kufirin, do të jem i pari që do të telefonoj dhe do ta bëj të ditur këtë, ka thënë këngëtari në llogarinë e tij në Instagram, duke iu drejtuar publikut dhe gazetarëve.

Këngëtarja ka marrë pjesë në një aksident trafiku ku një grua ka humbur jetën në autostradën afër Tabanovcit.

Prokuroria e Kumanovës ka konfirmuar për TV 24 se këngëtarja është ende në Maqedoni. Ai ndodhet në vend një javë pas aksidentit tragjik në afërsi të Kumanovës ku humbi jetën një person. Prokuroria ka vendosur masën e sigurimit ndaj Gjorge Davidit dhe i ka sekuestruar përkohësisht pasaportën.

Masat e kujdesit ndaj shtetasit të huaj i cili ka marrë pjesë në aksidentin e rëndë të trafikut në afërsi të Tabanovcit janë ende në fuqi. Sipas të dhënave të deritanishme të prokurorisë, ai nuk është larguar nga vendi dhe paraditen e sotme është paraqitur në gjykatë sipas kërkesës. Në prokurori nuk kanë mbërritur ende rezultatet e ekspertizës së nevojshme për zbardhjen e shkaqeve të aksidentit rrugor, po atë ditë për TV 24 nga Prokuroria Themelore Publike Kumanovë kanë thënë se është shfaqur dezinformata se këngëtari është larguar nga vendi (janar 26).

Më 28 janar, Telma njoftoi se gjyqtari i Gjykatës Themelore të Kumanovës ka marrë vendim për zëvendësimin e masës së sigurimit ndaj Gjorge Davidit, duke e urdhëruar atë të paraqitet në gjykatë vetëm një herë në muaj. Megjithatë, masat e reja nuk janë ligjërisht të detyrueshme.

Përveç kësaj, deklarimi i Gjorge Davidit se ai nuk është larguar nga vendi ynë është publikuar pas lajmit të Telmës, ndaj ai definitivisht nuk ishte larguar nga vendi në kohën kur u publikua postimi që po shqyrtojmë.

Për shkak të të gjitha fakteve të mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë.

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.