Dezinformatat shkatërruese të Rusisë po i vënë flakën skenës politike amerikane

Илустрација: Ѓорѓе Јовановиќ

Dëshmitari kryesor në hetimin e fajësimit të Presidentit Joe Biden, për gjoja marrjen e ryshfetit nga një firmë ukrainase nëpërmjet djalit të tij Hunter Biden, i nisur nga një politikan republikan nga Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA-së, doli se ai nuk kishte thënë të vërtetën kur ndau informacione të klasifikuara me Byronë Federale të Hetimit (FBI). Jo vetëm kaq, por sipas deklaratave të tij, ai ka pasur kontakte me zyrtarë rusë të cilët kanë ndarë me të këtë dezinformatë. Efekti i kësaj është i dukshëm – e gjithë situata na tregon se sa ndikues mund të jetë dezinformimi rus edhe në një vend si Shtetet e Bashkuara.

 

Shkruan: Matej Trojacanec

 

 Alexander Smirnov, një informator për një kohë të gjatë i FBI-së, u akuzua për falsifikim të informacionit në lidhje me presidentin amerikan Joe Biden dhe djalin e tij Hunter Biden. Konkretisht, nuk ishte e vërtetë që presidenti Biden dhe djali i tij kërkonin 5 milionë dollarë ryshfet nga kompania ukrainase “Burisma”, e cila ishte nën hetim gjatë periudhës kur Biden ishte nënkryetar, domethënë kishte mundësi të ndikonte në politikën e jashtme të Shteteve të Bashkuara.

Kjo është paraqitur në aktakuzën e prokurorit special David Weiss, në dokumentet që Gjykata Federale e Kalifornisë ka vënë në dispozicion të publikut. Motivimi pse Smirnov e bëri këtë, sipas dokumentit, është për qëllime politike. Sipas prokurorëve, Smirnov dërgoi “një seri mesazhesh që shprehin njëanshmëri kundër nëpunësit publik 1”, domethënë Joe Biden.

Informacioni më i ndjeshëm që e paraqet Smirnovin si fajtor është se ai ka pasur kontakte me zyrtarë rusë:

Kur u intervistua nga agjentët e FBI-së në shtator 2023, i pandehuri përsëriti disa nga pretendimet e tij të rreme, ndryshoi historinë e tij me pretendime të tjera dhe promovoi një histori të re të rreme pasi tha se ishte takuar me zyrtarë rusë, shkruan në dokument, në f. 4.

Konteksti më i gjerë 

Që kur ai ishte nënkryetar i Barack Obamës, anëtarët e Partisë Republikane e kanë akuzuar Biden për marrje ryshfeti, përgjithësisht përmes marrëdhënieve të biznesit të djalit të tij Hunter. Meqenëse Hunter Biden është prekur nga një sërë skandalesh, republikanët duan të “hakmerren” ndaj presidentit aktual Biden nëpërmjet tij. Në mënyrë të veçantë, ata nisën një hetim të hollësishëm për shkarkimin e tyre për të qenë në gjendje ta bëjnë këtë, gjë që demokratët bënë me ish-presidentin Donald Trump.

Avokati kryesor është anëtari i Dhomës së Përfaqësuesve, James Kummer nga Kentaki, i cili është gjithashtu anëtar i Komitetit të Mbikëqyrjes së Dhomës së Përfaqësuesve. Sipas New York Times, kur disa nga informacionet arritën te republikanët për Komisionin, Kumer kërcënoi drejtorin e FBI-së, Christopher Wray se nëse nuk zbulonte detajet, do ta akuzonte për shpërfillje të gjykatës.

Kumer, së bashku me kolegun e tij në Senat, Chuck Grizzly nga Iowa, dolën me një kërkesë zyrtare në FBI për të marrë dokumentet, megjithëse u paralajmëruan disa herë që të mos i përdornin ato, sepse informacioni në to nuk ishte kontrolluar dhe konfirmuar. Dhe pikërisht në ato dokumente u bazua hetimi i shkarkimit, domethënë informacioni që Alexander Smirnov ndau me Byronë e Hetimit.

Dhe pasi këshilltari i posaçëm dhe prokurori David Weiss vendosën të ndjekin penalisht Smirnovin për deklarata të rreme, i gjithë hetimi republikan për shkarkimin duket se ka dështuar. Por kjo nuk i pengoi agjencitë e lajmeve dhe kolumnistët e krahut të djathtë që t’i interpretonin ngjarjet si “taktika të frikësimit nga Ministria e Drejtësisë”, ose se “edhe pa ‘provat’ kyçe hetimi do të ketë sukses“. Të tjerë fajësuan Byronë e Hetimit dhe kërkuan shpjegim për gjithë rrëmujën.

 

Dezinformata ruse në SHBA

Pavarësisht se që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Russia Today dhe Sputnik kanë mbyllur zyrat e tyre në shumë vende të Evropës dhe Shtetet e Bashkuara – për shkak të sanksioneve kundër Rusisë, narrativat dezinformative që kanë ndërtuar prej vitesh kanë dhënë frytet e tyre. Aspenia Online shkruan se një dezinformim i tillë është krijuar për të mbjellë mosmarrëveshje, për të intensifikuar tensionet ekzistuese, për të zhvendosur fajin te të tjerët dhe për të ulur besimin në institucionet demokratike. E gjithë kjo e shtuar në synimet e hakmarrjes politike me çdo kusht çon në situatën aktuale në Amerikë.

Nëse e lëmë mënjanë motivin e revanshizmit politik dhe shikojmë pamjen më të gjerë, mund të shihet se qëllimi i dezinformatave ruse nuk është të fajësojë me sukses Biden-n, por duke minuar çështjet qendrore politike (si migrimi), të krijojë edhe më shumë polarizim dhe bllokim në Kongres. Dhe, për rrjedhojë, në këtë situatë, ndihma e destinuar për Ukrainën vihet në harresë ose ndalet plotësisht. Kjo po ndodh pikërisht tani kur Ukraina ka nevojë më shumë për ndihmë, pasi rezervat e saj të municioneve dhe artilerisë po pakësohen.


 

Të gjitha komentet dhe vërejtjet në lidhje me këtë dhe artikujt e tjerë të Vërtetmatës-it, kërkesat për korrigjime dhe sqarime, si dhe sugjerimet për verifikimin e deklaratave të politikanëve dhe premtimeve të partive politike, mund t’i dorëzoni përmes këtij formulari

Your email address will not be published.